TechCrunch Disrupt: nejlepší a nejhorší nápady, které prý „změní svět“

  • 26
San Francisco (od zpravodaje Technet.cz) - Výstava technických novinek. Přehlídka mladých a nadšených podnikatelů. Ukázka toho, kam směřují inovace. Ale také sbírka naprosto praštěných nápadů, které se chtějí svézt na vlně trendů ze Silicon Valley. Draví a nadšení podnikatelé vědí, jak se prezentovat - všichni totiž „dělají revoluci“.

Aplikace na tvorbu falešných selfie a hned vedle aplikace na „odhalení vlastního sexuálního potenciálu“

„Vy jste novinář? To o nás napíšete, že jo? Tohle je náš CEO, já jsem CTO a támhle někde běhá CFO, pojďte si nás vyfotit!“ shání svůj tým mladý programátor, který zřejmě nepochytil, že pocházím z Prahy a můj článek bude v češtině. Pro někoho, kdo se zabývá vývojem softwaru, je většinou hala plná lidí, stánků a kamer dost nepřehledným prostředím. Všichni, kteří sem šli s kůží na trh, se ale musí snažit navázat kontakty, tedy „networkingovat“. Vědí, že bez toho jsou odsouzeni k zapomnění.

Startupový slovníček

Bez těchto výrazů by se konference TechCrunch Disrupt neobešla

ready for disruption - pokud je v nějakém oboru prostor pro masivní nasazení nových technologií, je tzv. „zralý na narušení“. V současnosti se mluví například o zdravotnictví nebo potravinářském průmyslu.

CEO je šéf exekutivy, CTO technický šéf a CFO finanční šéf. Ještě se občas vyskytuje šéf operací COO, šéf marketingu CMO nebo šéf informačních technologií CIO. A nezapomeňme na opovrhovaného CHO, tedy „chief happiness officer“.

MVP - minimal viable product, tedy až na dřeň osekaný produkt

pitch- úderná prezentace s cílem "prodat" startup investorovi nebo veřejnosti

networking - aneb "the best excuse for not working", družení a shánění kontaktů na konferencích nebo kdekoli jinde

škálovatelnost - důležité zaklínadlo internetových projektů, popisuje schopnost udržet nízké náklady i při vysokém zájmu, případně možnost expandovat původní produkt do nových kontextů

startup - původně jakákoli začínající firma, v novém významu pak především mladá firma využívající digitálních či jinak přelomových technologií

Bývalé skladiště u mola číslo 70 je od centra San Francisca téměř hodinu cesty. Na tři dny se ale minulý týden proměnilo v centrum „revolučních technologií“. Sjeli se sem totiž nadšení programátoři, technici a podnikavci, aby v rámci výstavy TechCrunch Disrupt prezentovali své „přelomové“ nápady.

Přelom, nebo nic! Go big or go home!

Slovo „přelomové“ není v uvozovkách náhodou. Název konference - Disrupt - odkazuje k možnostem nových technologií, které mohou naprosto narušit zavedené pořádky.

Příklad: automobily zcela „disruptovaly“ chov koní. Přepravní aplikace Uber nyní narušuje zajetý byznys taxikářů. Amazon svou on-line nabídkou převrátil naruby prodej knih. Konference TechCrunch chce pomoci upozornit právě na startupy, které mají šanci převrátit nějakou část trhu vzhůru nohama tím, že zde využijí nové technologie.

Ne každý může přijít s revoluční myšlenkou. Na výstavě to nicméně vypadá, jako kdyby ti, co o sobě netvrdí, že „mění svět k lepšímu“ nebo „dělají převrat ve svém oboru“, měli vstup zakázán. Hlavní soutěž prakticky už názvem vyžaduje, aby tým prezentoval něco přelomového. A tak všichni s vážnou tváří mluví o tom, jak změní svět. Pravděpodobně tomu sami věří.

„Máme zcela revoluční technologii, která vám připomene, že každý den musíte použít mezizubní nit,“ líčí mi nadšený mladík. Myslí to naprosto vážně. Přístroj přilepený na zrcadle mi odměří „lékaři doporučenou délku nitě“ a pak mi stopuje, jak dlouho se čištění zubů věnuji.

S trochou fantazie se dovtípíte i toho, že se na vás ledky „mračí“, a teprve po předepsaných dvou minutách blikne úsměv. „Příští měsíc startujeme crowdfunding, abychom o našem projektu zvýšili povědomí.“

Raději jsem od stánku odešel, žmoulaje v ruce použitou - předpisově dlouhou - zubní nit. Asi bych jim totiž neuměl upřímně popřát hodně štěstí.

Asi nejkurióznější startup, který jsme našli, chce udělat „revoluci ve způsobu, jakým lidé používají dentální nit“...

Dávkovač zubní nitě s nastavením pro jednotlivce i pro pár

Byly tu ale i projekty, které na první pohled zaujaly. Třeba rozšíření pro virtuální realitu UnlimitedHand, které si připevníte na předloktí a díky tomu může počítač přesně rozpoznat pohyby jednotlivých svalů a reagovat na ně. Při prezentaci sice ne vše zafungovalo stoprocentně, ale to se na pódiu zkrátka stává. I ti nejsebevědomější zakladatelé zde ztráceli řeč, hledali správné slajdy a nejistě mlžili, když se jich porota zeptala, na čem vlastně chtějí vydělávat.

K prezentaci startupů na pódiu patří i plány do budoucna, které obvykle nebývají skromné...

Poláci z Kinetise.com pomáhají vytvářet mobilní aplikace v řádu hodin pomocí WYSIWYG nástroje on-line.

Další zajímavou demonstraci služby (na stánku, nikoli na pódiu) mi ukázali Poláci z týmu Kinetise. Jejich nástroj na tvorbu mobilních aplikací stylem táhni-a-pusť vypadal velmi povedeně, ačkoli jejich tvrzení, že „pomocí této služby lze naprogramovat klidně i Facebook“ berme spíše s rezervou.

Investice se neobejdou bez kontaktů

Procházka mezi stánky ukazuje, jak se prakticky všechny startupy naučily prezentovat svůj produkt téměř stejným způsobem. Podobné je grafické ztvárnění (teď letí pastelové barvy, retro styl a bezpatkové písmo), krátké slogany a animace ve stylu prezentací Apple kyenote.

Na první pohled nerozeznáte, jestli má firma už hotovou úspěšnou službu, nebo je ještě ve fázi odlaďování alfa verze. O to těžší je zaujmout návštěvníky. Některé týmy snaživě oslovují každého, kdo okem zabloudí na jejich plakát, a doufají, že narazí na investora, který by v jejich projektu našel zalíbení.

Jiní hledají partnery mezi ostatními startupisty - což je prý o poznání jednodušší. Všichni tu totiž mluví jednotným jazykem, všichni četli stejnou základní literaturu (Rework, Zero to One, Free: The Future of a Radical Price, Where Good Ideas Come From, Delivering Happiness, Lean Startup...) a všichni mají velké plány: ovládnutí globálního trhu, vstup na burzu a růst, růst, růst. Nebo - i když to nahlas obvykle neřeknou - doufají, že je koupí giganti typu Facebook či Google.

Hlavní cenu startupového klání si odnesl tým Agrilyst vyvíjející službu pro chytrou analýzu pěstování rostlin ve sklenících. Poradí zemědělcům, kdy zapínat a vypínat světla a ušetřit tak na proudu i desítky tisíc dolarů ročně. Na druhém místě skončila služba GreenBits, který chce pomoci prodejcům legální marihuany s distribucí navzdory celé řadě regulačních opatření. Obchody s marihuanou jsou totiž přísně sledovány - každý prodaný balíček musí mít vláda zmapovaný až k původní rostlince - a systém GreenBits se o veškerou administrativu postará.

České a slovenské projekty potřebují globální publikum

Slovensko mělo na výstavě Disrupt svůj vlastní pavilon, respektive ostrůvek

Na TechCrunch Disrupt bylo i několik českých a slovenských firem, které zde prezentovaly své vzdělávací, programovací nebo zdravotnické platformy. Slováci měli svůj stánek po celou dobu konference, Češi jej otevřeli až poslední den. „Bylo to super. Umožnilo nám to rozhlédnout se a porovnat velikost naší myšlenky s ostatními startupy,“ říká Marek Ostrý, zakladatel a CEO startupu SynergyKit usnadňujícího práci vývojářům aplikací. „Pro českou firmu, která má technologický produkt a dodává na světové trhy, je taková konference vhodná ke spuštění a prezentaci.“ Vystavovali tu i slovenští architekti ze studia Nice Architects, o jejich obytném přívěsu EcoCapsule jsme již psali.

EcoCapsule.sk je tým slovenských architektů, kteří dali dohromady samostatný a energeticky soběstačný přívěs

Jablonecký startup Flydeo ukázal svou odolnou multikoptéru Y6

Česká výuková služba Corinth, která školám a institucím nabízí prémiový 3D obsah, má v San Franciscu i své vedení.

Do Silicon Valley jely české a slovenské startupy nejen nabrat zkušenosti se světem startupů, ale také získat kontakty na případné investory a spolupracovníky. Když jde o digitální služby, nevyplatí se totiž obvykle omezovat se jen na český a slovenský trh.

Český stánek byl na TechCrunch Disrupt 2015 poslední den výstavy

Globální publikum je nejjednodušší oslovit v angličtině, s čímž mají největší zkušenosti právě v Silicon Valley. Proto zde před třemi lety otevřel kanceláře třeba český výukový startup Corinth. „Podnikání v této oblasti závisí na řadě osobních kontaktů, a ty přes internet nezískáte,“ řekl mi zakladatel a CEO Corinthu, Ondřej Homola. „Zkušení lidé ze Silicon Valley mají zkušenosti, které nám ušetřily spoustu pokusů a omylů.“

České startupy v Silicon Valley

Odpovídá Roman Horáček z kalifornské pobočky českého CzechInvest

Proč je pro české startupy užitečné jet do Silicon Valley?
Silicon Valley je Mecca startupového světa. Přístup ke kapitálu (nejvíce naraisovanych peněz na světě), know-how (špičkové univerzity a zkušení founderi) a technologiím z něj tvoří ideální prostředí pro rozvoj/akceleraci podnikání. České startupy zde mohou čerpat inspiraci, porovnat se s těmi nejlepšími na světě a zároveň mají možnost setkat se s případnými zákazníky či investory. V neposlední řadě zde mohou validovat své nápady ve velmi otevřeném a kreativním prostředí. Koncentrace všech těchto důležitých ingrediencí na jediném místě a v takovém rozsahu je stále světově unikátní a pro jakoukoliv společnost je proto Silicon Valley místem kam stojí za to vyrazit. Většina českých startupů i po kratším pobytu v tomtoekosystémuzcela změní pohled na budování projektu/firmy. Dá se to těžko popsat, ale všechno a všichni jsou tady nabití pozitivní energií a všudypřítomný „can do attitude“ je motivující.

Jak pomáhá CzechInvest startupům v Silicon Valley?

CzechInvest pomáhal českým startupům do roku 2014 prostřednictvím projektů CzechAccelerator. Od příštího roku plánujeme pokračování tohoto programu a to včetně celé řady dalších doprovodných aktivit. Nyní poskytujeme místní asistencí v Kalifornii jako partneři Czech ICT Inkubátoru. CzechInvest pomáhá s napojením firem na místní komunitu a obecně pomáhá s orientací v Silicon Valley.

V čem je pro české startupy přínos konferencí, jako je Disrupt?
Platí zde vše, co jsem řekl o Silicon Valley. Je to možnost ukázat svůj produkt na prestižní show, kam pravidelně dorazí nejvlivnější hráči nejen ze Silicon Valley.

Přestože všechny projekty se snaží působit revolučně, jsou tu vedle sebe evidentní kvalitativní rozdíly. Už jenom to, co zde bylo k vidění v oblasti virtuální reality, vykazovalo propastné rozdíly, evidentní okamžitě po vyzkoušení. Z prezentace na stáncích byste to ale nepoznali. Oba projekty - nejlepší i nejhorší - měly velmi podobná hesla, cíle a marketing.

Právě ohromné nadšení a velké sebevědomí k riskantnímu podnikání v Silicon Valley patří. Jen málo startupů dosáhne úspěchu, ale ten, pokud se dostaví, může mít podobu milionů dolarů. I s touto vidinou zde nadšení mladí podnikatelé popisují své nápady, které jim mají vydělat velké peníze a změnit svět k lepšímu.

Aktualizace: do článku jsme doplnili fotografie, odkazy a vyjádření dalších Čechů, kteří se konference TechCrunch Disrupt rovněž osobně účastnili. Doplnili jsme fotografie z českého pavilonu.