Policie získá 3D snímek obličeje dříve, než mrknete

  • 17
Nová technologie umožní bezpečnostním složkám a dalším zájemcům velice rychle identifikovat osoby, které je zajímají. Pomůže tomu řada inovací systému trojrozměrného snímání obličeje.

Jedním z oceněných produktů letošní evropské soutěže IST Prize, kde získal jednu z cen český projekt I4Control, se stal i systém Guardia Control System. Porota jej ocenila jako přínosnou technologii v boji proti krádežím identity a mezinárodnímu zločinu.

Tato technologie využívá ke snímání dvou kamer s přesností 1 mm, které tak napodobují pohled očí. K vytvoření 3D snímku přitom není potřeba nijak snímanou osobu omezovat a ta v podstatě nemusí o snímání ani vědět. Hlavní inovace však spočívá v kombinaci se snímkem v infračerveném spektru, který ukáže rozložení teploty v obličeji s přesností 0,2 stupňů. I když se teplota obličeje mění teplotní rozdíly různých částí obličeje se nemění.

To přináší i další výhody, když se porovnáním dat z různých časových období může zjistit vysoká horečka dotyčné osoby, která může být způsobena vážnou nemocí, jakou je například SARS.

Systém Guardia umí i infračervený snímek

Množství dat, které slouží k identifikaci prostřednictvím této technologie přitom zabírá prostor kolem 2 KB.

Čtyřicet milisekud stačí

Patrně mnohem zajímavější je nejnovější technologie vyvinutá v univerzitě Sheffield Hallam, která je založena na software, jenž je schopný během 40 milisekund vytvořit 3D obraz z dvojrozměrné předlohy. Tuto předlohu musí sejmout fotoaparát či kamera poté, co je na obličej promítnuta mřížka.

„Tato technologie může být využita kdekoliv, kde je potřeba zvýšit bezpečnost. Je určena pro celou řadu nasazení v celonárodním měřítku i soukromých prostorách,“ uvedl pro ZDNet professor Marcos Rodrigues z výzkumného týmu.

Mřížka pro vytvoření 3D obrazu z 2D snímku

Hlavní výhodou tohoto systému, oproti jiným technologiím pro záznam a rozpoznávání 3D snímku hlavy je ve výrazném zrychlení celého procesu. Tam, kde jinde byla potřeba nasnímat kolem šestnácti fotografií, zde stačí jedna. Výrazně se tak také snížily náklady na instalaci a provoz takového zařízení, když stačí projektor a fotoaparát připojený na počítač. I když je systém ve stádiu vývoje většinu zásadních problémů se již podařilo vyřešit.

Rychlá identifikace

Všechny podobné biometrické systémy se zaměřují na okamžité rozpoznání a identifikaci osob. Právě 3D snímek obličeje může být vedle skenu duhovky jedním z mála bezkontaktních způsobů identifikace, které by měly rychle rozpoznat problematické osoby. Jejich rychlost se nyní blíží použitelnosti v praxi, jako jsou letiště, stadióny a další veřejně přístupné prostory a mají i vysokou úspěšnost.

-