Řada Polk Audio Omni s technologií DTS Play-Fi

Řada Polk Audio Omni s technologií DTS Play-Fi | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Z telefonu ozvučíte celý byt. Repro a zesilovač s technologií Play-Fi

  • 29
Vysoká kvalita zvuku, triviální instalace, snadné použití a kompatibilita reprodukčních zařízení různých výrobců. Tyto devizy by měla splňovat technologie Play-Fi. Vyzkoušeli jsme její integraci v reprosestavách a zesilovači Polk Audio Omni.

Americká společnost Polk Audio není v Česku příliš známá, avšak hifisté ji znají dobře: reprosoustavy vyrábí od roku 1971. Nyní na trh uvádí řadu bezdrátových aktivních reprosoustav, bezdrátového zesilovače a bezdrátového přehrávače. Všechny spojuje jedno: jako jedny z prvních využívají novou technologii pro přenos zvuku a ovládání reprodukce Play-Fi od společnosti DTS.

Přehrávač ještě do ČR nedorazil, a tak jsme otestovali ostatní modely: domácí aktivní reprosystém Omni S2, přenosný reprosystém Omni S2 Rechargeable a zesilovač Omni A1. K němu jsme připojili naše oblíbené reprosoustavy Elac FS247. Obslužnou aplikaci s hudebním přehrávačem jsme nainstalovali na telefon LG G4 se systémem Android 5.1.

K čemu aktivní reprosoustavy a proč Play-Fi?

Chytrý telefon nebo tablet se pro mnoho lidí stal hlavním hudebním přehrávačem nejen na cestách, ale i v domácím prostředí. Zatímco venku je jediným řešením připojení sluchátek, doma zpravidla padá volba na reprosoustavy. A to nejlépe aktivní (s vestavěným zesilovačem) a bezdrátové.

Bezdrát ... ale který?

Technologií, kterými lze telefon s reprosoustavami bezdrátově připojit, je několik a přibývají.

Tou nejjednodušší a nejhorší je Bluetooth. Hlavním negativem je omezená přenosová kapacita a z ní vyplývající nutnost zvukový signál razantně ztrátově komprimovat, což významně snižuje kvalitu výsledné reprodukce. V některých případech může vadit i omezený dosah signálu a také to, že pokud vám na připojený telefon někdo zavolá, hovor je přesměrován na reproduktor.

Lepší volbou jsou jiné způsoby přenosu.

Uživatelé iPhonů, iPadů a iTunes mají volbu nejsnadnější, zvolí zařízení s technologií AirPlay. Ta používá wi-fi síť a zvuk přenáší v bezztrátově komprimované podobě (44,1 kHz, 16 bit). Výhodou je výborná zvuková kvalita a široký výběr kompatibilních reprodukčních zařízení. Nevýhodou možnost přehrávat z jednoho zdroje jen na jednom reprodukčním zařízení.

Alternativu pro zařízení s OS Android vytvořila společnost Qualcomm a nazvala ji AllPlay. K přehrávání také využívá wi-fi síť a testovali jsme ji v reprosystémech Panasonic. Výhodou je schopnost přenést bezztrátově komprimovaný hi-res signál. K této technologii se přiklonila např. společnost Monster a Musaic.

Samostatnou kapitolou je společnost Sonos, která vytváří vlastní uzavřený ekosystém. Nabízí propracované aplikace pro mobilní i desktopové platformy, bezztrátově komprimovaný přenos přes wi-fi a na vysokou zvukovou kvalitu orientované reprosestavy, Na trh přišel jako první a stal se průkopníkem multi-room ozvučení.

Systém Play-Fi od společnost DTS byl představen v roce 2012, ale v konkrétních produktech se na český trh dostal až nyní.

K přenosu signálu využívá wi-fi, soubory pro přenos nekóduje, ale zajistí jejich dekódování na straně reprodukčního zařízení. Poradí si jak se ztrátově komprimovanými MP3 a AAC, tak s bezztrátovými FLAC a nekomprimovanými WAV. Aplikace přehraje i „hi-res“ do 192 kHz/ 24 bit, ale v tomto případě je aplikace při streamování převádí na 44,1 kHz / 16 bit.

V jedné síti můžete mít až šestnáct přehrávacích zařízení a osm aktivních „uživatelů“ - každý může na vybrané sestavě poslouchat svoji hudbu.

Až čtyři reprosestavy mohou hrát identickou hudbu synchronizovanou s přesností 7 ms, takže v každé místnosti v bytě může hrát to samé a vzájemně se nerušit. Při našich zkouškách jsme ani při umístění reprosestav vedle sebe nepostřehli jakoukoli časovou odchylku.

Další možností je instalace dvojice reprosoustav a jejich přepnutí do režimu stereo, každá pak reprodukuje jeden kanál. Pro kvalitní poslech je však nutné použít dvě identické sestavy (i když fyzicky to funguje i se sestavami různými).

Aplikace není špatná, ve velkých sbírkách by mohla lépe třídit

Všechnu hudbu přehráváte z aplikace Polk Omni (Android, iOS, Fire OS), jinak do reprosystému zvuk nedostanete. Použít Play-Fi například při přehrávání videa tak není možné. Přehrávat lze muziku uloženou v telefonu nebo na síťových discích s DLNA media servery. S iTunes knihovnou si neporadí.

Polk Omni pro Android: úvodní obrazovka, lze na ní doplnit vybrané hudební aplikace.

Polk Omni pro Android: výběr v síti dostupných reprodukčních zařízení

Nechybí velmi široká databáze internetových rádií a možnost přidat některé streamovací aplikace, například Spotify, Deezer a Rdio. Nebo také Pandoru a Sirius XM, které však v ČR nelze použít. Bohužel chybí Google Hudba a Tidal. V případě Spotify funguje takzvaný Spotify Connect, kdy data proudí ze serveru hudební služby přímo do reprosystému. Ve všech ostatních případech (včetně streamingu ze síťového disku) proudí všechna data přes řídící telefon (tablet, počítač), což zkracuje výdrž na baterii.

Polk Omni pro Android: při přehrávání hudby

Polk Omni pro Android: výběr skladeb

Systém nás potěšil stabilním připojením, poradí si s 2,4 i 5 GHz sítěmi, s routerem UPC Horizon (výrobcem hardware je Pace) byl přenos bez výpadků. A to i při streamování „hi-res“ audia ze síťového disku (WD MyCloud).

Aplikace pro Windows funguje zcela jinak, nainstaluje se jako virtuální zvuková karta a vše, co v počítači přehrajete, odešle do reprosoustav. Pro bezztrátový stream a paralelní provoz více reprosoustav ji však musíte upgradovat. Přijde to na 15 dolarů, tedy zhruba 360 korun. Díky několikasekundovému zpoždění zvuku, kvůli bufferu přehrávače, nelze použít pro přehrávání zvuku videa a filmů.

Zesilovač Polk Omni A1

Zesilovač Omni A1 je určen pro ty, kteří chtějí pohodlí technologie Play-Fi, ale nespokojí se se zvukem malých aktivních reprosystémů. Připojíte k němu vlastní reprosoustavy. Samozřejmě můžete připojit ty od stávající poslechové sestavy, ale pokud byste se rozhodli koupit nové, vybírejte zhruba v cenovém rozpětí 8 - 12 tisíc korun.

Polk Omni A1. Vstupy: digitální optický, analogový linkový (2x), USB (jen firmware, nabíjení, ethernetový adaptér).

Funguje jak jako zesilovač připojených analogových a digitálních zdrojů (vstup volíte cyklicky tlačítkem na čelní straně), tak především jako reprodukční zařízení pro Play-Fi.

Omni A1 se dobře poslouchá, tonálně je příjemně teplejší. Má výraznější, ale nikoli dunivé basy, slušně vykreslený a výrazně podaný vokál a měkčí neagresivní výšky. Zní mohutně. Zvuk je evidentně ekvalizován, není to věrné hi-fi. Například u podání prostoru je znát, že za ním nestojí přesná reprodukce, ale zvukový procesor - o přirozené lokalizaci nástrojů nemůže být řeč. Jemné detaily chybí, ale poslech je přesvědčivý a zábavný, se slušnou dynamikou. Basy dokážou rozdrnčet dvířka od skříně, jsou velmi hluboké, ale charakterem trochu jako ze subwooferu. Není to pro puristy, ale většinový posluchač bude velmi spokojený. Kombinovali bychom s výrazově ostřejšími reprosoustavami.

Aktivní reprosystém Omni S2

Maličký domácí Play-Fi reprosystém je osazen dvojicí širokopásmových měničů a dvojicí pasivních rezonátorů. Připojit k němu můžete i externí přehrávač analogovým linkovým vstupem.

Polk Omni S2. Bílá nebo černá? Můžete měnit dle potřeby.

Reprosystémek mohl být objemově větší a zvuku by to prospělo. Zejména při vyšších hlasitostech je jasné, že se v něm reproduktory trochu dusí a hlubokými basy vibruje celá skříň. Avšak pozor, vibruje, nikoli rezonuje, šasi je velmi rigidní a žádné zadrnčení z reprosystémku neuslyšíte. Překvapením jsou hluboce znějící basy a celková mohutnost projevu. Ta je zcela neúměrná velikosti soustavy.

Hutným teplým zvukem umí naplnit běžný obývák. Samozřejmě, diskotéku neutáhne, ale na běžný poslech výkonem stačí. Výšky jsou měkčí a spíše méně výrazné. I to posiluje pocit výraznějších basů, ty však někdy objektivně zaduní. Snaha malého reproduktoru hrát jako velký je zdařilá, ale přirozenosti to neprospívá. Saxofon a trubka dokážou proříznout zvuk s obdivuhodnou vervou. Dynamika je velm slušná. Hi-fi to není, ale běžně náročné posluchače uspokojí.

Aktivní reprosystém s akumulátorem Omni S2 Rechargeable

Velice podobný modelu S2, liší se neodnímatelnou kovovou krycí mřížkou reproduktorů a gumovými zátkami chránící konektory. A především vestavěným akumulátorem a externí wi-fi anténkou. S2R je totiž navržen jako přenosný a vlhku odolný, takže jej můžete vzít na balkon, terasu nebo zahradu.

Polk Omni S2R. Vstupy: analogový linkový, USB (firmware, nabíjení, ethernet).

Zvuk S2R by měl být z principu věci shodný, ale je jinak naladěn. Je méně ekvlizován do prostoru, zní více z reproduktoru, ale díky tomu má čistší a výraznější vokál a ostřeji znějící detaily. Líbí se m více než S2. Má lepší vokál a lepší vyjádření přirozenějšího prostoru a lokalizace. Poslouchá se lépe, je méně dunivý a temný. Akumulátor vydrží zhruba 8 hodin a 30 minut, podle hlasitosti reprodukce.

A ceny? A1 stojí 14 990 Kč, S2 6 990 Kč a S2R 8 990 Kč.