Tajně jsme natočili poltergeista. Upozornil nás na něj čtenář

  • 241
Fenomén hlučného ducha, tzv. poltergeista, je jednou z nejoblíbenějších záhad. I když se všechna jeho domnělá řádění dají jednoduše vysvětlit, stále se najde mnoho lidí, kteří na poltergeisty věří. My jsme jednoho ducha vyvolali. Stačil nám k tomu obyčejný rybářský vlasec.

Do redakce nám pravidelně přichází podněty a nápady, které by neměly zapadnout. Jeden z nich poslal i pan Karel Wágner, kterému tímto děkujeme. (Mimochodem blog p. Wágnera najdete na iDNES.cz).

Karel Wágner nás upozornil na příběh Kena Goldsteina. Nechceme nikomu dělat reklamu, ale tenhle chlapík si to zaslouží. Věnuje se sledování činností duchů, kteří se za života dost nevyřádili: známých poltergeistů. Dokumenty o jejich činnosti natáčí pravidelně několik let a prý z nich chce dokonce sestavit celovečerní film (pardon - dokument). V tomhle videu si dokonce nechá duchem rozmlátit PlayStation 3. Poslední dobou šla sledovanost jeho videí trochu dolů, tak si klikněte.

Rozhodně nás inspiroval. Jen s jedním rozdílem: podle nás žádný poltergeist prostě neexistuje. A tak nám přijdou neuvěřitelné i jeho dokumenty. Skoro to někdy vypadá, že duchové dělají nepořádek naschvál ve chvíli, kdy má dotyčný zrovna zapnutou a připravenou kameru. Občas si dokonce počkají na početnější publikum a nechají se natočit na více přístrojů najednou. Tyto záběry pak konspirátorům slouží jako nezvratný důkaz o existenci paranormálního jevu.

Za vším stojí Silon Planá

Tak jsme se rozhodli zkusit vyvolat ducha i v redakci. Poltergeist dokáže vyhazovat knihy z knihovny, strhávat obrazy ze zdi, kroutit hlavou plyšovému medvídkovi (pro otrlé zde), posouvat židle, ničit nádobí, zapalovat zásuvky a ložní prádlo, vybuchovat žárovky atd. Ničit nádobí se nám nechtělo a zapalovat nebo vybuchovat cokoliv nám přímo zakázali, takže to na videu neuvidíte. Všechno ostatní jsme našeho "ducha" naučili taky. I mobil rozbil.

Jak sami uvidíte, stačil nám k tomu obyčejný tenký vlasec. Možná jej dokonce v některých záběrech zahlédnete. Naše snaha o dokonalost nešla v tomto ohledu až tak daleko, abychom lanko nějak speciálně maskovali.

Je skutečně s podivem, jak může někdo podlehnout tak jednoduchému triku, jako je právě poltergeist. Stačí si vzpomenout na okoukaný trik s poletujícím talířem nebo tančícími papírovými panáčky, kteří jako by bez vnějšího vlivu poskakují vedle kazeťáku pouličního prodejce. Za vším je obyčejná nit (většinou černá), nebo vlasec. Nevíme, jakou značku používají zahraniční poltergeistři, ale ten náš jede na Silonu.

Přesto, že je na rozdíl od chemtrails snadno zpochybnitelný, má fenomén poltergeist neméně tuhý kořínek. Na YouTube najdete stovky (možná tisíce, kdo by se s tím počítal) takzvaných videodokumentů, které zachycují řádění ducha. Jejich sledovanost přitom klidně stoupá často až nad milion diváků. V Česku se nejslavnějším poltergeistem stal duch ve Strašicíh. Řádil v domě rodiny Mráčkových - více zde.

Poltergeist vs. Sisyfos

Poltergeist samozřejmě neušel pozornosti vědců z českého klubu skeptiků Sisyfos. Profesor Jiří Heřt pod heslem Poltergeist píše (uvádíme se svolením klubu):

Poltergeist  (poltern - něm. rámusit, Geist - duch) je rámusící duch, resp. jev, při kterém se v domech ozývají kroky, rány, bušení, posunují se předměty nebo dojde i k rozbíjení nábytku a jiných věcí. Někdy poltergeist řádí jednorázově, jindy trvá jeho aktivita týdny i roky. Vyskytoval se už ve starém Římě a Egyptě, ve středověku i v Číně. Přesnější popisy máme až ze 17. století z Německa a zejména ze Spojených států. Poprvé byl takový případ nejen zdokumentován, ale i vyšetřován např. v r. 1661 v Tidworthu v Anglii. Případ byl objasněn, jeden potrestaný hudebník se chtěl pomstít soudci - tak strašil. Následovaly desítky podobných případů, často v tzv. strašidelných domech, kde došlo v minulosti k násilnému úmrtí. [...]

V žádném z vyšetřených případů nebyl přistižen duch a nikdy nebyl prokázán vliv fyzikálních (EMG síly, kulový blesk) nebo neznámých sil. Stejně dopadly i slavné, vesměs vymyšlené případy, popisované v literatuře nebo filmech (kniha "Borley Rectory" H. Priceho, "Dům hrůzy" v Amitivilllu J. Ansona, film Poltergeist, televizní pořady). Ve všech případech byl poltergeist dílem člověka. [...]

Hodnocení: Ve všech vyšetřených případech byl poltergeist úmyslným, různě motivovaným nebo výjimečně i podvědomým dílem člověka, většinou adolescenta. Existence duchovních bytostí, duchů, nebyla nikdy prokázána, právě tak jako sil psychokinetických, mimosmyslových. Nikdy také nebyl potvrzen vliv fyzikálních sil nebo sil dosud neznámých.

Celé heslo a kompletní skeptický slovník najdete na stránkách klubu Sisyfos zde.

Na závěr ještě jednu úsměvnou poznámku. Sami zastánci existence poltergeista tvrdí, že v místě jeho řádění se většinou vyskytuje člověk v pubertálním věku nebo psychicky nevyrovnaný jedinec. Když se podíváte do hodnocení o pár řádek výše, zjistíte, že alespoň v tomto mají konspirátoři částečně pravdu.

,