Pomoc od virů: záplatujeme a záplatujeme

V našem malém rychlokurzu se nenaučíte základy krejčovského řemesla. Po jeho absolvování však pravděpodobně dokážete ochránit svůj počítač před nebezpečím počítačových virů, které využívají známou bezpečnostní chybu v internetovém prohlížeči společnosti Microsoft.

Vzhledem k zájmu značného počtu našich čtenářů o snadno pochopitelný a realizovatelný návod na zabezpečení počítače jsme zkompilovali známé informace o tom, jak se bránit virové nákaze využívající bezpečnostní chyby v produktu společnosti Microsoft – v aplikaci Internet Explorer. Tato závažná chyba spočívá v tom, že již při pouhém náhledu může být automaticky spuštěna infikovaná příloha zprávy elektronické pošty, a to prakticky bez vědomí uživatele. Této chyby využívá celá řada počítačových virů, které v sobě mimo jiné zároveň obsahují trojského koně a vytvářejí tak zadní vrátka do napadeného systému.

Zabezpečte si počítač
Nebezpečí hrozí především počítačům, na kterých je nainstalován Internet Explorer verze 5.01 a 5.5 a tím i Outlook Express, s oblibou používaný pro internetovou poštu. Pokud se vašemu počítači doposud virová nákaza využívající tyto chyby vyhýbala i přesto, že nemáte nainstalovány opravné soubory vydané společností Microsoft, máte pravděpodobně více štěstí než rozumu. V případě, že nepoužíváte ani žádný z antivirových programů, ztratili jste pravděpodobně dočista rozum. Je tedy čas provést první krok, tj. instalovat opravné soubory, pořídit si některý z antivirových programů či aktualizovat definiční soubory v současnosti užívaného antiviru.

Společnost Microsoft již přestala produkovat bezpečnostní záplaty a servisní balíčky pro aplikaci Internet Explorer verze 4.0 a nižší. Pokud máte nainstalován takový produkt, vřele vám doporučujeme instalaci některé z novějších verzí – např. IE 5.5. Poté si stáhněte z webových stránek společnosti Microsoft servisní balíček nazvaný Internet Explorer 5.5 Service Pack 2, který v sobě obsahuje i potřebné opravné soubory – klikněte zde pro provedení downloadu ze serveru společnosti Microsoft. Pozor! Tento soubor má velikost přibližně 17 MB a jeho stažení prostřednictvím vytáčené linky se může značně protáhnout. Spuštěním staženého souboru dojde mimo jiné k implementaci příslušných opravných souborů. Po ukončení instalace počítač restartujte.

Odstraňte viry
Pokud byl váš počítač napaden virem využívajícím bezpečnostní chybu v aplikaci Internet Explorer, máte několik možností, jak na vzniklou skutečnost reagovat. V případě, že se jedná o samostatný počítač nezapojený do LAN a všechna důležitá data jsou zálohována, je nejjednodušším a pravděpodobně nejrychlejším způsobem zformátování pevného disku, reinstalace aplikací, obnova dat ze záložních souborů a implementace opravného balíčku Internet Explorer 5.5 Service Pack 2. Pokud tuto metodu nelze z jakéhokoliv důvodu aplikovat, je možné využít možností antivirových programů, které mohou virus z vašeho počítače odstranit. V případě, že došlo k nákaze počítačů zapojených do LAN, je situace složitější. Jednotlivé počítače je nutno odpojit od lokální sítě, provést odstranění viru, případně provést přeformátování, reinstalaci aplikací a implementovat opravné soubory. Častěji je však nutné provést složitější zásah do operačního systému – počínaje mazáním a nahrazováním některých systémových souborů a editováním údajů v tzv. systémových registrech konče. Pokud v této oblasti nemáte zkušenosti, raději neexperimentujte a svěřte odstranění virové nákazy z vašeho počítače někomu, kdo se v dané oblasti orientuje. Popis konkrétního postupu pro odstranění jednotlivých virů je možné nalézt na webových serverech výrobců antivirových programů. V případě, že hledáte informace v českém jazyce, lze doporučit servery společností AEC, Alwil a Grisoft, případně server VIRY.CZ.

Prevence především!
V mnoha případech je infikování počítače způsobeno nedbalostí nebo nepozorností uživatele, který nedodržuje základní pravidla bezpečnosti, a proto je již poněkolikáté připomínáme:

  • Neotevírejte jakékoliv přílohy připojené ke zprávě elektronické pošty, pokud tato pošta pochází od neznámé, podezřelé nebo nedůvěryhodné osoby.
  •  Neotevírejte ani přílohy, u kterých netušíte, co mohou obsahovat, a to ani v případě, že odesílatel je vám důvěrně znám. Některé viry se šíří tak, že z napadeného počítače odesílají samy sebe jménem uživatele. Pokud dostanete takovou podezřelou zprávu, ověřte si, zda ji odesílatel opravdu odeslal.
  • Neotevírejte přílohy elektronické pošty, jestliže předmět zprávy zcela neodpovídá jejímu obsahu nebo pokud zprávu s přílohou od konkrétního odesílatele neočekáváte. Případně tento soubor uložte na pevný disk a zkontrolujte jej prostřednictvím antivirového programu s aktuálními virovými definicemi. 
  • Neodpovídejte na řetězové e-maily a na nevyžádané zprávy rozesílané prostřednictvím distribučních seznamů. 
  • Nestahujte soubory ze zdrojů, které vám nejsou známy. Ujistěte se, že zdroj, který chcete využít, je důvěryhodný. Všechny soubory získané z nepříliš důvěryhodných zdrojů zkontrolujte prostřednictvím antivirového programu s aktuálními virovými definicemi. 
  • Provádějte pravidelně aktualizaci definičních souborů vašeho antivirového programu, protože každý měsíc se objeví poměrně velké množství nových virů a jejich mutací. Zároveň byste si měli také čas od času ověřit, zda neexistuje nová verze vašeho antivirového programu. 
  • Pravidelně si zálohujte důležité soubory a zálohy ukládejte nejlépe na výměnná média.