Poradci politiků vylepšují své šéfy na Wikipedii

Zaměstnanci amerických kongresmanů zneužili model encyklopedie, kterou vytvářejí sami její uživatelé, a úmyslně upravovali hesla o kongresmanech a senátorech. Udělali už přes tisícovku změn - někdy k lepšímu, někdy k horšímu...

Wikipedia, internetová encyklopedie, jejíž obsah může upravovat prakticky každý, slaví úspěchy – má už tři miliony hesel ve více než dvou stovkách jazyků a nedávno oslavila páté narozeniny. Ale v poslední době ji také trápí mnoho problémů. Nejprve přišel skandál s novinářem Johnem Seigenthalerem, do jehož životopisu na Wikipedii kdosi vpravil poznámku o tom, že měl podíl na vraždě amerického prezidenta Johna F. Kennedyho v roce 1963. Autor se sice přiznal a uvedl, že vše bylo míněno jako vtip, ale důvěra ve Wikipedii byla výrazně ohrožena. Někdo také vyměnil portrét papeže Benedikta XVI. za obrázek císaře Palpatina z Hvězdných válek. Tvůrci encyklopedie se proto rozhodli podmínit vkládání nových hesel registrací uživatelů. Stávající příspěvky je však možné měnit bez přihlašování. A právě toho využívají poradci amerických kongresmanů.

Na problém týkající se kongresmana Martyho Meehana upozornil massachusettský deník Lowell Sun. Uvedl, že šéf Meehanových poradců Matt Vogel pověřil jednoho z členů týmu pomocníků „úpravou“ poslancova životopisného hesla na Wikipedii. Tak z encyklopedie zmizela zmínka o porušeném Meehanově slibu, že nebude kandidovat více než čtyřikrát (v roce 2004 byl zvolen pošesté). Stejně tak se v nové verzi neobjevila informace o výši prostředků, které kongresman získal pro svou kampaň (4,8 milionu dolarů byla nejvyšší částka v celém Kongresu).

Nový záznam o Meehanovi byl také dvakrát delší, než ten původní. Podle Vogela není na úmyslném pozměnění textu nic špatného. Nová verze prý jen opravila faktografické chyby a špatný pravopis. Upravený Meehanův životopis se na encyklopedii objevil v červenci 2005. Poznámku o porušeném slibu někdo opět vložil do hesla v listopadu. Nyní příspěvek o Meehanovi obsahuje také informace o pokusu pozměnit jeho image zásahem do údajů v encyklopedii.

Meehanův případ však není ojedinělý. Na stránce věnované Ericu Cantorovi, kongresmanovi z Virginie, se například objevilo, že „smrdí po kravském trusu“. Senátor Bill Frist se o své práci zase mohl na Wikipedii dočíst, že je „neefektivní“. Obě změny byly podle dohledání IP adres údajně provedeny z počítačů Kongresu. Lowell Sun uvádí, že z PC amerického parlamentu bylo provedeno přes tisíc podobných změn. Wikipedia proto dokonce v listopadu a prosinci loňského roku dočasně zakázala uživatelům kongresových počítačů měnit údaje v heslech.

Jak proběhla změna hesla "Marty Meehan" na Wikipedii si můžete prohlédnout ZDE. Původní text je ve žlutých rámečcích, nový v zelených.