Jakou kameru na cesty a domů?

Jakou kameru na cesty a domů? | foto: Profimedia

Poradíme vám, jak si vybrat tu nejlepší kameru pro rodinné filmování

  • 45
Poradíme vám, jak si vybrat kameru na celoroční filmování. Probereme přednosti jednotlivých typů na DVD disky, paměťové karty a DV pásky. Podíváme se i na harddiskové kamery a vysvětlíme důležité pojmy.
Při výběru kamery se rozhodujte podle toho, CO CHCETE UCHOVAT. Potřebujete-li, aby záznam byl kvalitní i za deset let, budete muset připlatit.

V mládí se za záběry rodičů stydíme, později je předvádíme partnerům, kteří se na ně rádi dívají. Natáčet na video zajímavé zážitky ze života už není nic neobvyklého. Když navíc jedete na dovolenou do exotických krajin, chcete si odvézt vzpomínky. Fotografie často nestačí, živý záznam je mnohem výmluvnější. Jak však vybrat správný typ kamery?

Současnost je digitální

Dnes už se při nákupu kamery setkáte pouze s digitálními modely. Ale to neznamená, že je výběr snadný. Nejdříve se musíte rozhodnout, na jaké médium budete obraz zaznamenávat. Při dalším kroku si rozmyslete, kolik můžete utratit. Jiří Děd ze specializovaného časopisu Stereo & Video říká, že buď si koupíte obyčejnou kameru, nebo připlatíte za model, který bude mít vysoké rozlišení. Je to investice do budoucna. Na současných televizích sice budou vypadat oba záznamy stejně, ale v budoucnosti, kdy televize budou mít ještě větší rozlišení, bude obraz vypadat jakoby zamlžený a rozostřený. „Pokud točíte záznamy pro budoucnost, bude lepší si připlatit za model s vyšším rozlišením,“ říká Děd. Zatímco modely s klasickým rozlišením pořídíte do deseti tisíc, za vysoké rozlišení zaplatíte více než 20 tisíc korun.

Výhodný systém DV

Oba druhy záznamů se dají ukládat na všechna čtyři média. Služebně nejstarší, přesto stále vyhovující je záznam na kazety formátu DV (digital video). Zjednodušeně řečeno jde o pásek, který vypadá jako ten, jejž znáte z VHS kazet. Používá se i v poloprofesionálních kamerách.
Výhodou je, že na jednu kazetu se vejde většinou 90 minut záznamu, v dlouhohrajícím režimu až dvě hodiny. „Dlouhohrající režim nijak nesnižuje kvalitu záznamu,“ dodává Jiří Děd. Plusem je také vysoká kvalita záznamu a bezproblémový střih nahraného videa. Navíc je takový systém cenově výhodný a pásky se dobře archivují. Nahrávky na nich vydrží desítky let bez ztráty kvality. Nevýhodou je pak nutnost převíjení pásky, když potřebujete najít určitý záběr, a riziko nechtěného přepsání nebo mechanického poškození pásky.

DVD pro nenáročné

Nevýhody pásek dobře odstraňuje záznam na DVD (digital video disk). U nich se konec záznamu hledá velice snadno a přístup ke všem záznamům je velice rychlý. Vzhledem k rozměrům videokamer se místo klasických 12cm disků používají menší - 8cm. Jsou tedy o něco menší než třeba CD, která každý běžně používá. Mají však i mnohem kratší dobu záznamu, v běžné kvalitě je to pouze 20 minut, při použití nižší kvality se doba nahrávání prodlužuje, ale maximálně na trojnásobek.
Nevýhodou je komplikované stříhání. „Záznam na DVD vyhoví hlavně lidem, kterým zcela stačí původní neupravený záznam, jenž budou pouštět na svém DVD přehrávači,“ říká Jiří Děd. Pokud naopak chcete své záznamy stříhat, je lepší zvolit DV kazety nebo videokamery s pevným diskem.

Perspektivní disky

Videokamery se záznamem na pevný disk odstraňují všechny nevýhody záznamu na DV i DVD. Pevný disk má velkou kapacitu záznamu a výborné editační možnosti. To znamená, že při prohlížení nebo stříhání máte okamžitě přístup k libovolné scéně ze záznamu.
Kapacita pevných disků se liší podle typu videokamery. U modelů s 20GB diskem je doba záznamu minimálně pět hodin, při nižší kvalitě ještě více, u 60GB modelu je to dokonce minimálně 14 hodin.
A jaké jsou nevýhody záznamu na pevný disk? Vzhledem k tomu, že již z podstaty svého názvu nelze pevný disk měnit, musíte data ukládat na nějaký jiný nosič. Nejčastěji se kopírují na DVD. K tomu potřebujete počítač, se kterým kameru propojíte.

Karty jako médium budoucnosti

Jako poslední a nejnovější médium v řadě stojí paměťové karty. Dříve bychom si ani nepomysleli, že je budeme používat k něčemu jinému než k ukládání fotografií, ale dnes mají již takovou kapacitu, že pro běžné videozáznamy dostačují. Navíc se ideálně skladují a mají většinu výhod záznamu na pevný disk, tedy snadnou editaci záznamu a okamžitý přístup k libovolné scéně. Videokamery na paměťové karty navíc mohou být velmi malé a neuvěřitelně energeticky úsporné. Není tam totiž třeba pohon pro pásku nebo disk.
Jejich hlavní nevýhodou je nízká kapacita záznamu a vysoká cena - 1GB karta přijde asi na 400 korun a uložíte na ni 20 až 25 minut záznamu. Pro srovnání DVD médium stojí 20krát méně, tedy asi 20 korun při stejné kapacitě.

Další parametry videokamer

Pokud jste se již rozhodli, jaké nahrávací médium budete používat, pak si výrobek volte i podle toho, jaké má rozlišení snímače a zda dokáže stabilizovat obraz. Pro co se rozhodnout? Tady jednoduchá rada neexistuje. „Rozdíly v kvalitě mezi stabilizátory obrazu jsou veliké,“ popisuje Jiří Děd. Před nákupem proto hledejte recenze v tisku, na internetu, dejte na osobní zkušenost nebo se poraďte v několika specializovaných prodejnách.
Co se týče rozlišení, udává se podobně jako u digitálních fotoaparátů v pixelech. Nejlevnější modely jich mají 800 tisíc. To bohatě stačí na záznam obrazu. Na dobré fotografie by to však nestačilo. U nich je třeba, aby měl snímač větší rozlišení, dnes se nejčastěji setkáte s rozlišením 5 Mpx (čili 5 milionů pixelů). Pokud chcete, aby váš záznam byl kvalitní i za deset let, tedy budete zaznamenávat video ve vysokém rozlišení, měl by snímač mít rozlišení alespoň 1,5 až 2 Mpx.

A co k tomu?

Podobně jako u fotoaparátu to nákupem samotné kamery nekončí. „Již při nákupu je dobré pamatovat na vhodnou brašnu, kamerám totiž nesvědčí nárazy ani prach,“ dodává Jiří Děd. Jako další příslušenství je možné dokoupit náhradní akumulátor pro prodloužení doby natáčení.
A pokud nemáte kameru s pevným diskem, je třeba mít při ruce dostatečnou zásobu kazet nebo DVD disků. V tomto případě platí, že čím více, tím lépe. Jenom tak vám neunikne jedinečný záběr.

 Tipy: Jaký přístroj si pořídit

Mini DV kamera JVC GR-D760
Rozlišení: 0,8 Mpix
Optický zoom: 34x
Paměťové karty: SD/MMC
Cena: 8 690 korun

Kamera JVC GR-D740

Objektiv s elektronickou stabilizací obrazu, displej s úhlopříčkou 7 cm a české menu. Pro domácí použití výborná kamera za dobrou cenu.

DVD kamera Canon DC210
Rozlišení: 0,8 Mpix
Optický zoom: 35x
Paměťové karty:
Cena: 9 990 korun

Kamera Canon DC210

Pokud se nechcete u svých záznamů zdržovat střihem, volte DVD kameru. Zvládá všechny formáty, má dobrý zoom, pouze chybí možnost používat paměťové karty.

Kamera s diskem Sony DCR-SR52E
Rozlišení: 1 Mpix
Pevný disk: 30 GB
Optický zoom: 25x
Paměťové karty: Memory Stick Duo
Cena: 16 090 korun

Kamera Sony DCR-SR52

V dlouhohrajícím režimu až 20 hodin záznamu, elektronická stabilizace, dobrý objektiv a širokoúhlý režim. U této kamery zamrzí pouze menší optický zoom, který je vyrovnáván digitálním.

Volba pro náročné Panasonic HDC-SD1EG-S
Rozlišení: 3x0,52 Mpix
Pevný disk: 30 GB
Optický zoom: 12x
Paměťová karta: SDHC/S
Cena: 26 190 korun

Panasonic Full HD kamera na SD karty - model HDC-SD1

Tříčipová kamera poskytuje vyšší kvalitu obrazu, tato je navíc vybavena pevným diskem a zaznamená obraz ve vysokém rozlišení. Vadit může jenom slabší optický zoom vyvážený optickou stabilizací obrazu.

,