Posádka posledního letu raketoplánu Atlantis je na místě.

Posádka posledního letu raketoplánu Atlantis je na místě. | foto: NASA

Posádka ISS si vyšla na vesmírnou „procházku“. Naposledy s raketoplánem

  • 2
Posádka stanice ISS vystoupila do volného kosmu. Je to naposledy za přítomnosti raketoplánu. Vybalování a balení materiálu a vybavení zabere posádkám Atlantisu a ISS více času. Návrat raketoplánu byl z tohoto důvodu o den odložen. Vrátí se 21. července.

Výstupu do volného kosmu s označením Expedice 28 se účastnili členové stálé posádky ISS Mike Fossum a Ron Garan, a nikoli astronauti z raketoplánu Atlantis, jenž v těchto dnech kotví na orbitálním komplexu.

Mimo jiné instalovali zařízení, která mají během dvou let vyzkoušet možnosti doplňování paliva a oprav družic na oběžné dráze s pomocí robotů. Poslední výstup do vesmíru v éře raketoplánů astronauti ukončili těsně po 22:00 SELČ, s montáží za 22,6 milionu dolarů (téměř 400 milionů korun) začali v 15:30 SELČ.

Zařízení RRM (Robotic Refueling Mission), které astronauti instalovali, na stanici o víkendu dopravil Atlantis spolu se čtyřmi tunami vybavení, náhradních dílů a zásob na celý rok. Většina jich byla uložena ve víceúčelovém logistickém modulu Raffaello, který kosmonauti v pondělí otevřeli. V dalších dnech ho budou vykládat.

RRM, zahrnující například nádrž s etanolem, má v příštích dvou letech vyzkoušet nástroje, přístroje a postupy, které by mohly být použity při doplňování paliva a opravě satelitů ve vesmíru pomocí robotů. Ty by měly umět přestříhávat dráty, instalovat ventily či přečerpávat palivo z jedné nádrže do druhé.

Na oběžné dráze v současnosti funguje kolem 360 komerčních komunikačních satelitů a další zhruba stovka družic vlastněných různými státy. "Každému z nich jednou dojde palivo a bude dán do šrotu. Tak se to dělalo vždy. Pokud ale robot palivo dočerpá, nebude třeba je dávat do šrotu," vysvětlil Benjamin Reed z Goddardova střediska kosmických letů v Marylandu.

Stále to však je hudba budoucnosti a překážky jsou obrovské. Stávající satelity totiž nejsou konstruovány tak, aby jim bylo doplňováno palivo, a nejsou vybaveny navigačními pomůckami a reflektory, které by usnadnily přibližovací manévr servisního plavidla.

Oba astronauti se na úterní výstup připravovali asi hodinovým dýcháním kyslíku a padesátiminutovým fyzickým cvičením, což je prý méně náročné na spotřebu kyslíku než obvyklý noční pobyt ve vzduchotěsné přechodové komoře Quest.

Atlantis dostal den navíc

O odkladu příletu informoval manažer NASA LeRoy Cain. Nastavený čas bude využit především k vybalení a uspořádání dovezeného vybavení a seřízení různých systémů na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Podrobný plán letu najdete v tomto článku.

Přistání raketoplánu na Mys Canaveral se 21. července uskuteční pravděpodobně v 6:00 místního času (12:00 SELČ). Předchozí termín připadal na výročí prvního přistání na Měsíci, které se uskutečnilo 20. července 1969.

V neděli se raketoplán Atlantis se čtyřčlennou posádkou spojil s ISS.

SPECIÁLNÍ VYDÁNÍ

VŠE O POSLEDNÍM LETU RAKETOPLÁNU

Hlavním úkolem poslední mise Atlantisu a amerických raketoplánů vůbec bylo dopravit na ISS kolem pěti tun materiálu a zásob na celý následující rok. Deset astronautů nyní stráví celý týden převážně vykládkou zásob.

Šlo o poslední spojení raketoplánu s ISS a celkově to bylo 46. spojení raketoplánu s vesmírnou stanicí.

Spojené státy končí s projektem raketoplánů po 30 letech kvůli vysokým nákladům na provoz. Nahradit je mají vesmírné koráby Orion, které ale budou v provozu nejdříve v roce 2015. Do té doby budou USA a další země dopravovat své astronauty k ISS ruskými Sojuzy.

Třináctidenní mise Atlantisu je 135. letem raketoplánu. Startu posledního raketoplánu z kosmodromu na mysu Canaveral na Floridě přihlíželo v pátek na 750 000 lidí.