Posádka letadla natočila ze Země těžko viditelný jev: kruhovou "duhu"

  • 124
Krásný meteorologický úkaz zachytila posádka letadla nad čínskou autonomní oblastí Ning-sia. Na levé straně od letadla se objevila tzv. gloriola. Jde o jakousi svatozář, která obkroužila stín letadla.

I profesionály zabývající se počasím dokáže předmět jejich studia čas od času velmi příjemně překvapit. Posádce letadla čínské meteorologické služby se to stalo při letu nad oblastí Ning-sia, když se pod letadlem vytvořila téměř dokonalá kruhová duha se stínem letadla uprostřed.

Kapitán letounu podle agentur řekl, že se s podobnou duhou za více než třicet let praxe nesetkal. Ovšem mnoho pilotů a pasažérů zná jev z vlastní zkušenosti, i když se jim ho nepodaří sledovat třeba tak dlouho.

Jde vlastně o jakousi "duhu," správně gloriolu, tedy soustředné barevné prstence vznikající kolem stínu osvíceného předmětu v nějaké vrstvě oblačnosti, mlhy nebo vodní tříště. Mechanismus vzniku jevu je ovšem složitější než u běžné duhy. Při vzniku glorioly dochází podle odborníků k mnohonásobnému lámání světla.

V jejím středu leží stín pozorovatele - nebo například letadla, ve kterém sedí.  Gloriolu lze pozorovat i ze zemského povrchu (třeba z hřeben hor na vrstvu níže položených mraků). Pak ovšem obvykle vidíme necelý kruh. Z letadla je možné zahlédnout kruh celý .

Vhodné okolnosti pro vznik podobného jevu nejsou při každém letu. Letadlo se musí předem pohybovat ve správné výšce a ve správném postavení vůči Slunci. A musí být i správná promítací plocha: tedy nízko ležící vrstva mraků.