Poskytovatelé internetu se bouří proti praktikám RIAA

  • 3
Internetovou Amerikou hýbe další závažný spor. Copyrightové organizace požadují od poskytovatelů internetu vydání domnělých P2P pirátů, kteří sdílejí hudbu a video. Ohánějí se přitom kontroverzním zákonem DMCA. Ochránci svobody slova i internetové společnosti protestují...

Copyrightová organizace RIAA (Recording Industry Association of America) změnila strategii boje proti uživatelům P2P sítí. Místo žalob celých firem, které ve svých podnikových sítích umožňovaly zaměstnancům sdílení multimédií na internetu, se nyní soustředí na jednotlivé piráty. Ovšem i když narušitele vypátrá, cesta k jeho identitě vede pouze přes providera, jenž mu poskytuje připojení. A tak RIAA, oháněje se nepopulárním zákonem DMCA (Digital Millenium Copyright Act), žádá ISP o zveřejnění osobních dat domnělého piráta. Ti ovšem ze zákona chrání citlivé údaje uživatelů a protestují proto postupu RIAA. K protestu společnosti Verizon Communications už se připojily asociace poskytovatelů internetu či například internetový gigant Yahoo!

Vystopovaný pirát
Pracovníci RIAA odhalili na Peer-To-Peer síti KaZaa jednoho z předplatitelů internetových služeb společnosti Verizon Communications, jenž sdílel pirátské hudební nahrávky. Okamžitě požádali zástupce společnosti o sdělení osobních údajů piráta, aby mohl být trestně stíhán. K vymáhání dat si vzali na pomoc kontroverzní zákon DMCA, který slouží ke kriminalizaci jakýchkoliv prostředků, jenž by mohly být zneužity k porušování autorských práv. Zástupci Verizonu však vydání svého uživatele odmítl. Neváhali by, pokud by šlo prokazatelně o materiál na vlastním hostovaném serveru. DMCA se však podle nich nevztahuje na případ, kdy se sporná data vyskytují vně serverů v otevřené P2P síti. RIAA se po prvotním neúspěchu obrátila na soud. Ten měl rozhodnout, zda je Verizon povinen sdělit citlivé informace o svých uživatelích.

Protest
Proti jednání RIAA se okamžitě zvedla vlna protestů. Soudu bylo doručeno několik podnětů, které žádaly zamítnutí žádosti RIAA. V třicetistránkovém prohlášení, pod nějž se podepsaly organizace na ochranu spotřebitelů a svobody slova, je poukazováno na neústavnost zákona DMCA. Porušuje totiž právo Američanů zůstat na internetu v anonymitě. Mezi nejvýznamnější signatáře protestu patří organizace Electronic Frontier Foundation, která v minulosti obhajovala Napster či výzkum profesora Feltona ohledně prolomení digitálních vodoznaků v audio nahrávkách. Vlastní odpor podala prokuratuře také samotná společnost Verizon Communications. RIAA má podle ní jistě právo na odhalení jedinců, kteří porušují copyright, ale musí proti nim vést civilní řízení a ne vyhrožovat společnosti postihem podle DMCA.

RIAA se chce zbavit zodpovědnosti
Na stranu Verizonu se přidávají další internetové společnosti, mezi nimiž figuruje kromě ostatních poskytovatelů připojení také gigant Yahoo. Na stranu žalobce se postavila také organizace MPAA (Motion Picture Association of America) zaštiťující práva filmových producentů, která na podnět RIAA vypracovala k případu vlastní stanovisko, v němž si stěžuje na rozmáhající se neautorizovanou online distribuci filmových děl. DMCA podle ní poskytuje držitelům copyrightu maximální ochranu a je mocným nástrojem v boji proti pirátům.
Zástupci providerů, uživatelů a občanských iniciativ však mají jasno. Ochránci autorských práv se pokoušení zbavit se vlastních povinností a převést na poskytovatele internetu odpovědnost za dodržování copyrightu. ISP by tak vlastně měli být strážci zákona a lustrovat své uživatele, ačkoliv jim žádný zákon takovou povinnost neukládá. Takový postup je nepřípustný a soud by měl žádost RIAA a MPAA o použití DMCA zamítnout.
Na konečně rozhodnutí si však ještě musíme nějaký čas počkat. Celý případ budeme dále bedlivě sledovat a informovat vás o dalším vývoji.