Poslechněte si, s čím lidstvo míří do vesmíru a co z vesmíru míří na nás

  • 12
Přednáší A. Vítek, K. Pacner, M. Grün - Tři osobnosti české kosmonautiky nabídly svůj pohled na vesmír. Karel Pacner byl na startu Apolla 11 na Měsíc, Antonín Vítek ví přesně, co, kdy, kam a proč letí, a Marcel Grün to všechno dlouhodobě pozoruje a analyzuje.

V pátek se uzavřel dvoutýdenní výstavní a přednáškový maratón s označením Týden vědy a techniky. Technet.cz na závěr přinesl exkluzivní přednáškou předních odborníků na kosmonautiku Antonína Vítka, spisovatele, publicisty a novináře Karla Pacnera a ředitele Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy Marcela Grüna.

Probíraly se aktuální výzkumy a objevy v hlubinách vesmíru, ale i historické úspěchy.

Antonín Vítek vyprávěl, kam míří sondy, které lidstvo vyslalo na průzkum kosmu a co mají za úkol. Základem jeho přednášky však byl aktuální neúspěch sondy Phobos-Grunt - více v tomto článku.

Téma letu člověka na Měsíc si vzal za své Karel Pacner. Lidé se na naši přirozenou oběžnici dostali naposledy před 39 lety. Od té doby se tak daleko žádný člověk nepodíval.

Obecenstvo zaplnilo celý sál při přednášce o kosmonautice v Akademii věd.

Při pohledu do historie vzpomenul Karel Pacner start slavného Apolla 11, kterého se účastnil. „Stačilo, aby byl start o dva měsíce posunut a nikam jsme neletěli. Začínala normalizace,“ uvedl Pacner.

„Při startu zavládlo úplné ticho a až několik sekund po něm k nám dorazil rachot,“ přibližoval obecenstvu Pacner zážitky - deník z cesty najdete zde.

Marcel Grün vysvětloval, zda nám hrozí srážka s vesmírným tělesem a co to znamená, když se řekne, že Zemi těsně minul asteroid. Diváci a posluchači se dozvěděli i o plánech, jak dostat kousky potenciálně nebezpečných planetek na Zem.

V následujících otázkách a odpovědích došlo i na již zmíněný zpackaný let ruské sondy Phobos-Grunt.

Obecenstvo, které zaplnilo přednáškové prostory do posledního místečka, ocenilo všechny tři osobnosti potleskem.

Pokud jste přednášku nestihli, podívejte se na záznam.