Postavte si domácí počítačovou síť. Propojte ledničku s televizí

  • 27
Počítačové sítě už definitivně ovládly náš život, kanceláře, pracoviště, odpočinek i soukromí. A stejně jako každá jiná novota se nám začínají vtírat i do bytu. Domácí sítě nabízejí nejen informace a zábavu. Umožňují jednoduše vytvářet to, co jsme dříve dělali jen s potížemi nebo vůbec ne.

Komu by se nelíbilo, aby si jeho lednička sama objednávala zboží v supermarketu nebo pračka sama volila program podle použitého prostředku, prádla a stupně jeho zašpinění? Můžeme jít ale ještě dál. Což takhle si před odjezdem z chaty nastavit doma teplotu v každé místnosti a přijet do vyhřátého bytečku? Nebo si ve spojení s digitální televizí zahrát interaktivního milionáře?

Není nic jednoduššího! Můžeme také ve vybavené vile instalovat webovou kameru, která případného vetřelce nejenom zaznamená a záznam uloží do počítače kdesi na síti sítí, ale ještě na něj upozorní policii. A proč si třeba nelehnout s notebookem a důležitou prací k bazénu? Nebo si zahrát počítačovou hru s dětmi? Můžeme sledovat nemluvňata v dětském pokoji nebo nemocného člověka ve vedlejším pokoji. Domácí počítačová síť není přepych, ale nutnost. V nepříliš vzdálené budoucnosti bude stejně obvyklá, jako je dnes televize, lednička či videopřehrávač. A všechna tahle zařízení přes ni nakonec budou propojena. Domovní datový rozvod se stává stejnou životní nutností, jako rozvod elektřiny, plynu nebo vody. To není budoucnost (tu představuje následující odstavec), to je současnost. Buďme proto na ni připraveni.

V našem seriálu vás postupně provedeme všemi úskalími budování domácí sítě. Ve druhém díle si řekneme o tom, jak se propojují její jednotlivé součásti. Ve třetím díle se podrobně podíváme na jednotlivé typy sítí.

Malé intermezzo

Vstala a protáhla se jako kočka. Obešla křeslo, ještě jednou se protáhla, a ačkoli nemusela, otočila se čelem k trojrozměrnému holografickému obrazu, který visel nad pracovním stolem. „Mám toho pro dnešek dost,“ pomyslela si, ale nahlas srozumitelně řekla: „Počítači, konec.“ Zobrazení projektu nad stolem zmizelo. Práce po síti z domova jí sice šetřila spoustu času hlavně s převlékáním, líčením a s dopravou, nicméně nezbavovala ji domácích povinností. „Počítači, zobraz obsah ledničky.“ Nad stolem se objevil seznam a ona pokračovala: „Objednej dvě krabice mléka, deset vajec a dvě stě gramů šunky.“ Myslela na své oblíbené omelety. Vyrazila do prádelny.

Cestou zahlédla v dětském pokoji jednoho ze synů, jenž svíraje v rukou ovladač roztodivných tvarů právě prostřednictvím jí naprosto nesrozumitelné hry rubal vojáky armády svého bratra. Ten se s ovladačem povaloval na lehátku nedaleko bazénu. Koutkem oka si ještě všimla několika dalších barevných uniforem, které se mihotaly na zobrazení virtuálního bojiště. „Asi jich hraje víc,“ blesklo jí hlavou, „měli by se raději učit, na co ten internet mají.“

Její pozornost však už upoutala hromada prádla, kterou extrahovala z prádelního koše. „Proboha,“ hlesla, „ještě že máme stroje.“ Postupně strčila pod snímač nášivky s kódy zablácených džín a dalších znečištěných svršků svých potomků. Pak přiložila ke snímači krabici s pracím prostředkem. Pračka pípla a kontrolka oznámila, že si právě stahuje od výrobce prací program. Vzdychla, poté se pro sebe pousmála a vykročila z prádelny. „Podívám se na zprávy,“ pronesla do prázdné chodby a rázně zavelela: „Počítači, zpravodajství. Zobrazit v kuchyni…“

Co je vlastně domácí síť?

Domácí počítačová síť patří mezi tzv. lokální počítačové sítě (Local Area Networks, LAN). Lokální se nazývá především proto, že je územně omezena rozměry bytu, domu, budovy nebo nejvýše pozemku. Ačkoli se z historických důvodů nazývá počítačovou, zařízení, která k ní mohou být připojena, zdaleka nemusí představovat pouze počítače. Může to být audio/videotechnika či dokonce už i bílá technika (lednička), zkrátka prakticky libovolná zařízení a přístroje, které používáme v domácnosti. Kromě lokálních sítí budeme hovořit ještě o tzv. rozlehlých sítích, označovaných zkratkou WAN z anglického Wide Area Networks. Ty pokrývají rozsáhlá území jednoho či několika států a jako globální síť WAN můžeme chápat i internet, tedy, jak se někdy říká, síť sítí.

Shrnuto

  • S pomocí domácí počítačové sítě (Ethernet LAN) můžete mít propojeny nejen počítače, ale i odpovídající audio/videozařízení a napojena může být například i už i bílá technika (lednička).
  • Domácí síť může být významným prvkem zabezpečení domu – například na bezpečnostní kameru se můžete připojit odkudkoli na světě, snímky pak může sama odesílat třeba na vzdálený server, takže nejsou přímo v objektu.
  • K propojení domácí sítě se používají hlavně kabely s měděnými vodiči (kroucený pár – UTP) nebo rádiové (elektromagnetické) vlny (typicky Wi-Fi). Napojení na počítač, resp. na jeho síťovou kartu se provádí konektorem RJ-45, ne nepodobným běžné telefonní koncovce.
  • Nejlepší systém propojení, zejména v rámci domu, představuje tzv. strukturovaná kabeláž. Jde o kompletní datové a telefonní rozvody, u kterých ale klidně mohou být i rozvody analogových signálů, např. televizní, bezpečnostní či ovládací. Není problém k nim připojit i rozvod audia a videa, zajišťující například poslech v koupelně.
  • Vždy si objednávejte kvalitní UTP kabely třídy 5 a 6, což umožní v budoucnu přejít na vyšší rychlosti.
  • Zprovoznění je většinou záležitost pro odborníka, stejně jako napojení na internet. Zvláště dejte pozor na bezpečnost takovéto sítě, což zejména platí i o síti bezdrátové.
  • V další části se podíváme, jak se propojují jednotlivé zařízení v počítačové síti, z čeho je domácí síť složena a co potřebujeme k připojení na internet.

    Více článků o bydlení s digitální technikou najdete v aktuálním čísle časopisu Digitální byt.