Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pověste si televizor na zeď

Ceny plochých televizorů, ať už LCD nebo plazmových, na jednu stranu stále klesají a zároveň se objevují nové funkce a stále dokonalejší generace plazmových panelů. V našem článku vám pomůžeme se mezi jednotlivými typy zorientovat a vybrat si ten pravý plochý televizor pro vás.

Ploché televizory ukrajují stále větší podíl na trhu, třebaže klasické CRT televizory kvůli své vyšší ceně jen tak nevytlačí. Přesto však nabízí oproti klasickým televizorům celou řadu výhod. První a na pohled nejatraktivnější výhodou všech plazmových televizorů je jejich malá hloubka a nízká hmotnost, které umožňuje jejich umístění na prakticky jakékoli místo. Můžete si jej kupříkladu pověsit na zeď jako obraz.

Další společnou výhodou je skutečnost, že vytvářejí obraz digitální cestou. Díky tomu netrpí prakticky žádným z nedostatků, kterými se vyznačují klasické analogové televizory. Obraz se neskládá z půlsnímků, ale z celých snímků, výsledkem je pak brilantní a klidný obraz. K perfektní ostrosti bez pulsování při rychlých změnách jasu přispívá rovněž skutečnost, že ploché panely nevyužívají proti klasickým televizorům ke zobrazení neustále pohybující se svazek elektronů, ale mají v nich obrazové body svou pevnou pozici. Nevýhodou však může být u některých přístrojů nižší pozorovací úhel, ale i na odstranění tohoto nedudu výrobci pilně pracují. Na princip fungování a další výhody a nevýhody se podíváme u obou typů samostatně.

LCD nabízí méně za méně peněz

LCD panely neboli displeje z tekutých krystalů nejsou nic nového po sluncem. Setkáváme se s nimi v nejrůznější podobě doslova na každém kroku od displejů kalkulaček, přes mobilní telefony, až ke zmiňovaným LCD televizorům. Základní součástí LCD jsou samotné tekuté krystaly, což je látka, která stojí na pomezí pevného a tekutého stavu. Má podobu molekuly tyčovitého tvaru, která se jakoby vznášejí v tekutině. Mezi její hlavní vlastnosti patří dobrá elasticita, viskozita a správný index lomu.

Princip fungování panelu je poměrně jednoduchý. Dva polarizační filtry z tekutých krystalů zpracovávají světlo, které vychází z poměrně malé trubice. Aby bylo dosaženo co nejdokonalejšího pokrytí povrchu světlem využívá displej síť optických vláken. Dalšími zdroji světla mohou být přídavné osvětlení z boku či zespoda. K podsvícení pak slouží celý panel umístěný za samotným displejem. První z filtrů zajišťuje, aby světlo procházelo tím správným směrem. Druhý se ve spolupráci s prvním stará o regulaci intenzity procházejícího světla.

Světlo je obarveno průchodem přes barevné filtry, které obsahují pro každý zobrazovací bod (pixel) tři základní barevné složky (červenou, zelenou, modrou). Výsledná barva v jednom pixelu tedy vzniká složením těchto tří barev, které mají různý jas. Barevná škála je u však LCD panelů omezená tím, že každá z barevných složek může nabývat 256 odstínů, což je jednou z nevýhod LCD panelů proti plazmovým zobrazovačům. LCD panely tak dosahují pro každý pixel maximálně 16,8 milionů barev.

Plazma vám nabídne perfektní obraz na velké obrazovce

Druhým a vývojově mladším typem plochých televizorů jsou plazmové televizory. Vývoj samotné technologie plazmových panelů započal teprve v osmdesátých letech minulého století a od dosavadních technologií ať už CRT tak i LCD se výrazně liší. Plazmové panely tvořeny miniaturními komůrkami, které jsou naplněny vzácným plynem. Důležitým parametrem při výběru plazmového televizoru je přitom počet těchto komůrek, které mohou být červené, modré a zelené. Trojice komůrek v pak vytváří jeden obrazový bod. Díky tomu nejsou plazmové televizory omezeny počtem zobrazených barev jako je tomu u LCD, ale stejně jako u CRT televizorů umožňují vytvářet plný rozsah barev. Plazmové panely poskytují vysoce kvalitní, kontrastní a jasný obraz, kterému nedělá problém jakýkoli úhel.

Žádná technologie není dokonalá a ani plazmovým televizorům se plazmovým televizorům se nevyhýbají některé své nedostatky, které se jen zvolna daří odstraňovat. Především se jedná o vysokou spotřebu energie, díky čemuž je provoz plazmového televizoru finančně náročnější než LCD televizoru. Se spotřebou energie přímo souvisí i další nevýhoda plazmových televizorů, kterou je silné zahřívání během provozu. Plazmové televizory, jsou také citlivější na manipulaci. Vyloženě jim nesvědčí horizontální poloha, při kterém se mohou nevratně poškodit zobrazovací body. Vzniknou tak takzvané mrtvé body, což jsou světlé body vypálené do obrazovky, které kazí celkový dojem z obrazu. Celková životnost současných plazmových televizorů se však již dostala na úroveň televizorů s vakuovými obrazovkami. Největší nevýhodou však stále zůstává vysoká pořizovací cena těchto zařízení.

Kterou technologii zvolit?

Obě technologie mají své klady a zápory, přesto co se týče kvality obrazu má navrch jednoznačně plazma, ani současné LCD panely se nemají za co stydět. Většina výrobců využívá pro ploché televizory s menšími úhlopříčkami LCD panely. Zatímco plazmové panely kralují velkým televizorům. Není to ovšem tím, že by neexistovali tak velké LCD panely, ale jsou tak finančně náročné, že se v konkurenci s plazmou prostě nevyplatí. Pokud je pro vás hlavním kritériem cena a spokojíte se s menší úhlopříčkou, menší kvalitou obrazu a celkově o něco horšími parametry, pak neprohloupíte, jestliže sáhnete po LCD televizoru. Jestliže však chcete jen to nejlepší a finanční stránka věci je pro vás vedlejší, rozhodně zvolte plazmu.

Autor:
Témata: Monitory
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 16 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...