Pozor na aplikace vydávající se za anti-spywarové nástroje!

  • 40
Uživatelé surfující na internetu již řadu let bojují s novým fenoménem obecně označovaným jako tajní agenti. Nyní však většina z nás čelí novému problému: takzvaným spyware-killing programům, které instalují stejný druh nechtěného reklamního softwaru, který slibují odstranit. Jak se účinně bránit spywaru a adwaru?

Zpravodajský server CNET.com přišel v uplynulých dnech se zajímavým zjištěním. Podle něho se internetem začínají šířit programy, vydávající se za anti-spywarové aplikace, které však plní úplně opačný význam. Místo toho, aby z počítače odstranily veškeré tajné agenty (spyware, adware apod.), tak jich naopak ještě několik přidávají. Jak je to možné?

Citlivá data na síti
Milióny počítačů byly v uplynulých letech napadeny tzv. sledovacím softwarem, který je ve většině případů vázán k některým specifickým aplikacím (např. P2P klienty či stahovače). Ty pak svým programátorům odesílaly citlivé údaje, které byly používány pro firemní potřeby. Podle tvrzení šlo prý o sběr dat, které byly použity „jen“ pro následný vývoj aplikace. Ovšem někteří výrobci programů zneužili důvěřivost uživatelů a začali s daty nakládat po svém.

To se samozřejmě mnohým nelíbilo, a tak se začaly objevovat jednoúčelové nástroje, které by tento typ softwarových aplikací měly omezit či se pokusit o jejich úplné vymýcení. Nějaký čas se to úspěšně dařilo. Mezi špičku v oboru se tak velmi rychle zařadily například Ad-aware nebo Spybot - Search&Destroy. Ovšem čas od času se objevily i takové, které spíše škodily. Bohužel nyní tento druh nástrojů zažívá zřejmě největší boom.

Ad-aware build 181

Tohoto nebezpečí si naštěstí všimlo několik odborníků, zabývajících se ochranou osobních dat a včas ho začali řešit. Například na stránce http://www.netrn.net/spywareblog/ lze nalézt deníček věnovaný těmto problémům. Najdete v něm mnoho užitečných rad, tipů a triků, které vedou k omezení vplížení virů, adware, spyware kódů a trojských koňů na pevný disk vašeho počítače.

Spybot - Search&Destroy

Ten, kdo škodí
Jeden ze spyware-killing programů se skrýval i pod označením SpyBan. Jen ze serveru Download.com byl za poslední čtyři měsíce stažen celkem na 44 000krát. Po upozornění na skutečnost, že program PC od agentů nečistí, ale naopak je o ně obohacuje, došlo k jeho nekompromisnímu odstranění. Šlo však jen o pomyslnou špičku ledovce. Mnoho dalších zůstává stále na různých serverech v zásobě.

Bohužel rozeznat od sebe ty, co opravdu pomáhají, a ty, co škodí, je stále větší problém. Některé programy totiž běží v tichosti na pozadí systému a jiné zase klasicky v okně. Uživatel tak velmi lehce ztrácí přehled o tom, co aplikace v PC vlastně bez jeho svědomí provádí.

Co je větší hrozba?
Velmi problematické je i odhalit, čím vším agenty škodí. Kromě změny domovské stránky, přidání lišty (toolbaru), otevírání nových oken browseru a odesílání informací (přístupové data k účtu atd.) provádějí i dosud nerozpoznané úkony. V některých případech mohou napáchat mnohem více problémů než průměrný počítačový vir. O tomto faktu se uživatel dozví až tehdy, dojde-li ke ztrátě dat či změně systémových vlastností PC.

Lapač agentů by tedy měl být instalován na každém PC, připojeném k internetu, stejně jako antivirový program, nebo osobní firewall. Práce s ním je potom obdobná, jako v případě zmíněných programů. Dokonce se začaly objevovat již i takové aplikace, které počítač chrání nonstop, prostřednictvím rezidentního štítu – SpywareBlaster (neplést s virem Blaster). Díky tomuto způsobu ochrany lze agenty zachytit ještě před tím, než dojde k jejich usazení na pevném disku.

SpywareBlaster

Ten, kdo si svůj počítač před škodnými prográmky nechrání a zkusí si nainstalovat jeden z uvedených programů, se může po proskenování dočkat nemilého překvapení. Stejně jako čtenář, který nám napsal, že program Spybot mu našel celkem 1250 agentů, což je již pořádná porce v jednom PC.

Jak se chránit
Pokud se nyní ptáte, jak se chránit a účinně bránit, před podobnými kódy, pak jediné, co lze považovat za účinné, je neinstalovat pochybné programy, které pocházejí kdovíodkud. Potřebujete-li je i přesto instalovat, pak si o nich vždy nejprve zjistětě co možná nejvíce informací. Teprve na jejich základě se rozhodněte - mám to risknout? Také nikdy nepotvrzujte reklamní okna, lákající vás na různé výhry. Ve velké míře se objevují na internetových stránkách s podezřelým obsahem (warez, porno, seriové kódy atd.). Nezapomeňte si nainstalovat jak ničitele agentů (Ad-aware, Spybot), tak i rezidentní štít (SpywareBlaster). A v neposlední řadě nepodceňujte ani antivirové aplikace a osobní firewally. I tyto nástroje totiž dokáží účinně odepřít přístup agentům do vašeho PC.