Nebezpečný může být třeba levný vysoušeč vlasů

Nebezpečný může být třeba levný vysoušeč vlasů | foto: Profimedia.cz

Pozor na levné spotřebiče, varují Němci

  • 4
Ohlížet se jen na nízkou cenu se u elektrospotřebičů nemusí vyplatit. Zjistili to němečtí odborníci ve svém průzkumu.

Koho zajímá při koupi elektrospotřebičů jenom nízká cena a chce ušetřit, může na to doplatit. K takovému výsledku nejnověji dospěli experti zkušebního ústavu německého svazu elektrotechnického průmyslu (VDE) v Offenbachu. Asi polovina zboží, které je na trhu, neodpovídá přísným německým normám na jeho bezpečnost.

Domnělá cenová výhoda se nezřídka promítá do skandálních vad výrobků, konstatuje ústav. Týká se to hlavně diskontních obchodů, které se předhánějí v levných nabídkách. To, co je možné ještě akceptovat třeba u skleněné vázy, může v případě elektrospotřebičů být člověku nebezpečné.

Přístroje mohou začít hořet nebo zkratovat

VDE je nezávislá instituce, která provádí testy mimo jiné pro Evropskou unii a mezinárodně také kontroluje bezpečnost a kvalitu elektrotechnických výrobků a systémů. Jen loni ústav v Offenbachu prováděl více než 100 000 zkoušek výrobků, zda odpovídají národním a mezinárodním normám.

"Kolem 50 procent výrobků neobstálo ve vstupních testech," říká vedoucí ústavu Wilfried Jäger. "Honba za slevami jde na úkor bezpečnosti." Problémy jsou hlavně s dovozem produkce z Dálného východu. V německých zkušebnách tak jen loni propadlo 137 elektrospotřebičů, 94 dětských hraček a 41 strojů. Čtyřiatřicet procent těchto výrobků pocházelo z Číny.

Nedostatky byly zřejmé v součástech, kterými prochází elektrický proud, ve vodních těsněních venkovních svítidel až po tepelné izolace v žehličkách.

Experti zjistili nedostatečnou kvalitu zpracování, nevhodné umělé hmoty ve ventilátorech, elektrických přístrojích, vařičích a kávovarech.

Levní výrobci se podle VDU navíc snaží ústav balamutit nesprávným označováním výrobků. "Každý rok odhalíme kolem 100 takových případů," říká Jäger. Jejich počet se neustále zvyšuje. Proto také VDE buduje svou přítomnost v Asii. Cílem je kontrolovat už kompletaci výrobků. Celosvětově tak technici ústavu provádějí kontroly v asi 7000 továrnách.