Podezřelý prodej 256GB USB flash paměti na aukčním serveru eBay

Podezřelý prodej 256GB USB flash paměti na aukčním serveru eBay | foto: Technet.cz

Pozor na USB klíčenky s obří kapacitou za hubičku. Zpravidla je to podvod

  • 93
Běžně stojí USB flash paměť s kapacitou 256 GB přibližně 14 000 korun. Na aukčních serverech ji podnikavci nabízí i za pouhých 1 500 Kč. Na první pohled jde o podvod, přesto se najdou lidé, kteří naletí.

Na českých i zahraničních inzertních a aukčních serverech se stále více objevují nabídky na neuvěřitelně výhodnou koupi paměťových flash disků a karet.

Aktuálně najdete podezřelé aukce s nápadně levnými USB disky například na serverech jako Annonce, Aukro, Bazos, Sbazar a dalších.

Podezřelý prodej 256GB USB flash paměti na inzertním serveru

Potenciální zákazníky má ošálit jméno renomované firmy na obalu zataveného balení typu blister. Výrobek i obal přitom skutečně vypadají přesně jako originál. Jak se však přesvědčili napálení kupující, jsou podvodníci schopni celé originální balení zdařile okopírovat.

Nejkřiklavějším příkladem je 256 GB USB flash paměť od společnosti Kingston. Její cena v běžném prodeji neklesá pod hranici 14 000 včetně DPH. Prodejcům na aukčních nebo na inzertních serverech však stačí několik tisícikorun.

Podezřelá aukce 256 GB USB flash paměti na aukčním serveru. Nízká cena u "Kup teď" značí, že prodejce ani neočekává vyšší cenu. Navíc je na fotografii model, který přesně odpovídá výrobku od Kingstonu. Značku výrobku prodejce pro jistotu chytře neuvádí.

Patrně jde o produkty, které tito lidé nakoupili v zahraničí například na aukčním webu eBay, kde jsou stále k nalezení desítky nabídek s touto falešnou flash pamětí. Dají se zde pořídit za ceny kolem 40 eur (zhruba 1 000 kč). Za tuto cenu se snad nedá 256 GB USB klíčenka ani vyrobit.

Zákazníci, kteří si takovou zázračně levnou paměť pořídili, většinou zjistili, že její skutečná kapacita je pouze zlomkem té uváděné. Místo inzerovaných 256 GB tak získali například pouhé 2 či 4 GB.

Blíže jsme podfuk s kapacitou popsali v dřívějším článku o podvodných USB klíčenkách.

V zahraničí již vznikly speciální stránky, které si daly za cíl shromažďovat informace o takových falešných produktech. Najdete na nich upozornění na nejnovější podvody v této oblasti i zkušenosti uživatelů.

"Na falešné produkty kopírující značku Kingston jsme již narazili," odpověděl na dotaz redakce Technet.cz zástupce firmy Kingston Michal Stauch, který je v Česku zodpovědný za flash produkty.

"Jsme například v kontaktu s aukčním portálem Aukro a školíme i celníky. Prostřednictvím právní kanceláře jsme již řešili několik případů," doplňuje Stauch.

"Aukro chrání své uživatele prostřednictvím Programu pro ochranu práv, který slouží k eliminaci případů porušujících práva duševního vlastnictví. V případě, že by prodejce nedodal originální výrobek, Aukro stojí za svými zákazníky, kteří mají možnost využít naší ochrany a získat náhradu škody," vysvětluje našemu serveru David Vychytil, provozní ředitel aukro.cz

"Program je založen na spolupráci s výhradními zástupci, kteří si monitorují nabídku svých ochranných známek a mají možnost nás v případě porušení práv k zastupované ochranné známce kdykoliv upozornit. Jakmile obdržíme od výhradního zástupce relevantní informace prokazující, že nabídka zboží je skutečně v rozporu s výše uvedenými právy, okamžitě vůči takové nabídce zasáhneme," uzavírá Vychytil.  

Každopádně platí, že pokud se nechcete stát obětí takového podvodu, vyvarujte se koupě podezřele levného zboží. Vyrovat by vás měli všechny nabídky, kde prodejce není ochoten či schopen dokladovat původ zboží.

Falzifikáty jsou zpravidla tak povedené, že je na fotografiích od originálů nemá běžný smrtelník šanci rozeznat.