Notebooky

Notebooky | foto: Jiří Zahrádka

Pracovní notebook musí něco vydržet. Souboj: Toshiba versus Dell

  • 94
Dvacet startů za den, naustálé přenášení, nešetrné zacházení a využití každé minuty při běhu na baterie - pro pracovní notebooky hračka. Jak jsou na tom u Toshiby a Dellu?

Pokud potřebujete notebook na práci, těžko lze vybírat z nejlevnějších strojů. Málo odolné plasty, nižší výkon a nepřesvědčivá výdrž baterií dokáží práci akorát znepříjemňovat. Vybrali jsme dva zástupce z dražší cenové hladiny, které si navzájem konkurují. Toshiba i Dell mají velmi dobrou pověst a tak jsme od nich vybrali dva notebooky - model Toshiba Tecra M9 a Dell Latitude D630. Oba mají 14,1" displeje, baterie o velké kapacitě a pevné konstrukce připravené na každodenní používání.

Výbava notebooků

‬Ačkoli design patří také mezi důležité parametry - který obchodník by se chtěl prezentovat laciným vzezřením svého notebooku - důležitější je především jejich hardware. Standardem se pomalu ale jistě stává platforma Intelu Centrino Duo Pro, která je synonymem pro vysoký výpočetní výkon a maximální konektivitu. Nejinak je tomu i u testovaných rivalů - oba mají chipset Intel Mobile GM965, procesor T7xx, gigabitový ethernet a bezdrátový adaptér Intel Wireless WiFi Link 4965AGN přesně dle specifikace Intelu. Zatímco Toshiba se dodává pouze v jedné konfiguraci s procesorem T7300 (model M9-12R), Dell je plně konfigurovatelný notebook přes webové rozhraní a počet možných konfigurací by dal na samostatný a velmi dlouhý článek - jenom procesorů je na výběr hned osm. Pro detailní možnosti konfigurace je tak nejlepší navštívit přímo stránky výrobce a rovnou sledovat i pohyb ceny. Náš testovaný model lze konfigurovat zde, konkrétní konfiguraci z testu již popisuje následující tabulka (kompletní specifikace je jako vždy na konci článku).

 Toshiba Tecra M9-12R  Dell Latitude D630
 procesor T7300 (2.0 GHz, 4 MB L2 cache, FSB 800 MHz) procesor T7500 (2.2 GHz, 4 MB L2 cache, FSB 800 MHz)
 paměť 2 x 1 GB paměť 1 x 1 GB (667 MHz) 
HDD  160 GB, 5400 ot/min HDD 120 GB, 5400 ot/min  
grafika NVIDIA Quadro NVS 130*  grafika integrovaná GMA X3100
 baterie 76 Wh  baterie 85 Wh
OS Vista Business OS Vista Business
Cena od 42 000 Kč vč. DPH Cena 49 600 Kč vč. DPH
*NVS 130 obsahuje vlastních 128 MB paměti, pomocí TurboCache disponuje až 1,919 MB sdílené paměti (při 4 GB RAM)

U konfigurace Dellu je nutno zmínit grafickou část - za příplatek 2900 vč. DPH lze pořídit verzi s dedikovanou grafickou kartou NVIDIA Quadro NVS 135M. Sestavu lze v nejméně vybavené konfiguraci zakoupit od 34 000 Kč s DPH, při využití zvýhoděné nabídky Dellu do 15.11.2007 již od 32 000 Kč vč. DPH. Druhou poznámkou je kalkulace ceny pro displej 1280 x 800, později se v recenzi objevuje zmínka i o displeji 1440 x 900, který je na objednání.

Operační paměť lze u obou modelů rozšiřovat až do 4 GB, obsahují dále optickou mechaniku DVD Super Multi, gigabitový ethernet a Bluetooth 2.0. O zabezpečení se starají čtečky otisků prstů a TPM moduly, dále jsou notebooky vybaveny firemními utilitami pro zálohování dat a ochranami disků proti nárazům.

Druhou položkou ve výbavě jsou porty. Oba notebooky mají rozsáhlé možnosti pro připojení periferií, začněme tedy postupně od Toshiby. Ta obsahuje trojici USB, VGA pro externí monitor, sériový port, PC Card type II, čtečku SD karet, Firewire a dva audio konektory na čelní straně. Dalšími porty jsou již zmíněné konektory pro gigabitový ethernet a modem, na spodní straně samozřejmě nechybí dokovací port.

Toshiba - pohled na levý bok

Toshiba - pohled na přední část

Toshiba - pohled na pravý bok

Toshiba - pohled na zadní část


Dell obsahuje čtveřici USB, rovněž přesluhující sériový port, VGA, Firewire, konektor pro dokování, PC Card type II, modem a gigabitový ethernet. Čtečka multimediálních karet by potěšila stejně jako větší rozestup mezi porty USB, Dell získává body oproti Toshibě jedním portem USB. Optickou mechaniku lze ze šachty vyjmout a nahradit sekundární baterií (od 2600 vč. DPH) stejně jako v případě Toshiby.

Dell - pohled na levý bok

Dell - pohled na přední část

Dell - pohled na pravý bok

Dell - pohled na zadní část


Konstrukce a design

Špatně promyšlená konstrukce dokáže notebook, který je využíván na 100%, brzy poslat do servisu. Oba srovnávané notebooky jsou dostatečně pevné aby vydržely i méně jemné zacházení, Dell má však konstrukci z horčíkové slitiny a tváří se více odolně. Toshiba kontruje tvrdostí vnějších plastů a není třeba se o ní během cest bát, na druhou stranu bude její povrch méně odolný proti škrábancům. Ocenili jsme dostatečně masivní klouby displejů u obou notebooků, ačkoli ty u Toshiby vypadají opticky méně pevně. Opravdová výtka u Toshiby směřuje k plastovému zámku víka, Dell jej má z kovu a uživatel se tak nemusí tolik obávat o jeho životnost. Dell si dobrý dojem pokazil detailem - dokovací konektor na spodní straně není nijak krytý, japonští inženýři u Toshiby na něj mysleli lépe a vybavili ho plastovými dvířky.

Dell - detail velmi pevného šasi
Pevné šasi Dellu...

Dell - detail dokovacího konektoru
... a nechráněný dokovací port

Toshiba - detail zámku víka
Toshiba příliš šetřila na zámku...

Toshiba - detail dokovacího portu s plastovými dvířky
...ale dvířka pro dokovací port má promyšlená


Srovnávat design je nevděčná práce a tak raději přenecháme tuto kapitolu čtenářům. Navzdory nižší ceně Toshiby vypadá celkově více honosně a reprezentativně působí především veliké logo výrobce na víku. Dell se naproti tomu tváří více pracovně - přesně v duchu předchozích modelů, čemuž pomohla i baterie o vyšší kapacitě vystupující z přední části, kde je více na očích. Další fotografie naleznete ve fotogalerii.

Dell Latitude D630
Dell Latitude D630

Dell Latitude D630

Dell Latitude D630

Toshiba Tecra M9-12R
Toshiba Tecra M9

Toshiba Tecra M9-12R

Toshiba Tecra M9-12R


Výkon sestav a jejich kultivovanost

Vzhledem k plné konfigurovatelnosti Dellu je porovnání výkonů zbytečné, omezíme se tak pouze na výsledky PCMarku05 a 3DMarku06. V prvním jmenovaném dokázal Dell svého konkurenta deklasovat, v grafickém testu měla navrch Toshiba. I přes nejnovější ovladač však nebyla grafika u Toshiby příliš oslnivá, přepínání oken v Aeru provázelo lehké trhání a některé hry neběžely o mnoho lépe než na integrovaném řešení.

 Test  Dell Latitude D630   Toshiba Tecra M9
 PCMark05   4250  3384
 3DMark06  433 1120

Benchmark provázel vyšší hluk právě u Toshiby, Dell potěšil tichým během (hlučnější je při náběhu systému). Zajímavostí bylo srovnání utlumení disků - zatímco u Dellu nebyl disk téměř slyšet, u Toshiby byl každý přístup více slyšitelný. Jedná se přitom o dva disky z jedné modelové řady výrobce Hitachi, rozdíl je pouze v kapacitách.

Zahřívání je v obou případech na přijatelné úrovni, především u Dellu byly obavy o více horký povrch díky kovému provedení. To se však nepotvrdilo a v tomto ohledu se nepodařilo najít poraženého.

Posledním parametrem, který opět souvisí s tím, že si lze Dell nakonfigurovat dle vlastní chuti, je výdrž baterií. Toshiba se svojí dedikovanou grafikou a o 10 Wh slabší baterií samozřejmě test prohrála, když vydržela v našem testu 2 hodiny a 37 minut - Dell vydržel výborné 4 hodiny a 2 minuty. Test spočívá v nepřetržitém přehrávání hudby v programu Windows Media Player se zapnutou vizualizací a především při maximálním jasu displeje. V praxi, kdy těžké pracovní tempo vystřídalo prohlížení internetu s občasným psaním ve Wordu, se Toshiba vyšplhala na přibližně 3 hodiny a 15 minut a Dell pak na časy přes 5 hodin. Vzhledem k nadprůměrným kapacitám baterií jsme čekali od obou notebooků delší výdrže, což je způsobeno nejspíše použitým OS.

Praxe a dojmy

Jak se notebooky projevily v praxi? 

Dell - Vyzdvihnout musíme jeho displej - matný povrch je odolný proti odleskům okolních zdrojů světla a na Sněžce, kam se byl podívat v zájmu testu odolnosti, dokázal bez větších problémů pracovat na přímém slunci. Horší je pouze podvětlení, které by mohlo být o něco silnější a to jak u displeje 1440 x 900, tak i u standardního 1280 x 800, který jsme ozkoušeli také. Kontrast i další parametry jsou pro určení notebooku velmi dobré, samozřejmě jej nelze srovnávat s obrazem leštěných displejů v multimediálních noteboocích pro domácnosti. Na 14,1" notebook je dosti těžký (s naší přídavnou baterií 2,65 kg, se standardní 2,33 kg)  a hodí se tak především pro méně časté přenášení, nepříliš praktický je v tomto ohledu i dodávaný adaptér patřící k těm rozměrově největším (celkově přibližně 2,9 kg). Výborným detailem je stav ukazatele nabití baterie při vypnutém počítači nebo nadstandardně obsáhlý BIOS. Klávesnice je pevná, má příjemný zvuk a její prohýbání je díky pevnému podkladu minimální. Podobně jako u konkurenčního stroje je přítomen trackpoint. Stavové diody svítí velmi jemně a v noci tak příliš neruší. Poslední vlastností je audio - notebook má pouze jeden zabudovaný repráček, který sice hraje dobře, pro stareozvuk je ale nutné nosit si sluchátka.

Dell - detail indikátoru stavu nabití baterie

Dell - pohled na klávesnici



Toshiba - Opět musíme pochválit matný displej o rozlišení 1440 x 900, který byl dobře čitelný i na slunečním světle. Kontrast a rovnoměrnost podsvícení je o něco lepší než u konkurenčního stroje podobně jako maximální jas. Toshiba přežila běžný pracovní týden bez ztráty květinky, subjektivně však vyžaduje více ohledů než Dell kvůli případným škrábancům. U kolegů vzbuzovala více zájmu než Dell, design je nejspíše povedenější. Nepotěšila malá doba při běhu na baterie, instalovaný operační systém byl však, podobně jako celý notebook, naprosto syrový a lze tak předpokládat zlepšení po jeho lepším zahoření. Klávesnice se opět prohýbá jen minimálně, je o něco hlučnější než u Dellu. Doprovází jí však jistý stisk a celkově na ní bylo psaní příjemné. Ve specifikaci na stránkách Toshiby se mluví o odolnosti klávesnice proti polití tekutinou, tuto funkci jsme však nezkoušeli. Součástí klávesnice je také trackpoint. Hmotnostně je na tom o něco málo lépe než Dell, i s adaptérem sestava váží přibližně 2,8 kg. Zvuk z integrovaných repráčků patří k šedému průměru, je však stereo a lze jej regulovat samostatným kolečkem na čele notebooku.

Toshiba - detail audiokonektorů

Toshiba - pohled klávesnici


Závěr

Oba notebooky mají jako vždy své klady a zápory a rozhodnutí, který z nich si koupit pro práci, si udělá každý sám podle svých preferencí. Toshiba je více společenská a sází hodně na design, Dell má vyšší možnosti konfigurování pro co nejoptimálnější nastavení systému na danou práci. Oba výrobci nabízejí pro své modely rozšíření záruky, standardní doba jsou 3 roky. Zatímco Dell nabízí v základu NBD servis (oprava do příštího pracovního dne u zákazníka), u Toshiby je obdobná služba nadstandardní a zákazník za ní musí připlatit přibližně 3600 Kč vč. DPH.

Specifikace Dell Latitude D630
  • procesor T7500 (2.2 GHz, 4 MB L2 cache, FSB 800 MHz)
  • paměť 1 x 1 GB (667 MHz)
  • disk 120 GB, 5400 ot/min, Hitachi HTS541612J9SA00
  • grafika GMA X3100
  • Optická mechanika DVD Super Multi
  • displej 14,1", 1280 x 800 (volitelně 1440 x 900), matný
  • porty: 4x USB, VGA, sériový port, PC Card type II, Firewire, 2x audio, připojení k replikátoru portů 
  • další komunikace: 802.11 a/b/g/Draft-N, gigabitový ethernet, Bluetooth 2.0, modem
  • hmotnost dle konfigurace, od 2 kg
  • rozměry 337,1 x 238 x 32 mm
  • operační systém Vista Business
  • záruka 3 roky
  • cena 49 600 Kč vč. DPH

  Specifikace Toshiba Tecra M9
  • procesor T7300 (2.0 GHz, 4 MB L2 cache, FSB 800 MHz)
  • paměť 2 x 1 GB (667 MHz)
  • disk 160 GB, 5400 ot/min, Hitachi HTS541616J9SA00
  • grafika NVIDIA NVS 130M (128 MB VRAM, až 1,919 MB s TurboCache při 4 GB RAM)
  • Optická mechanika DVD Super Multi 
  • displej 14,1", 1440 x 900, matný
  • porty: 3x USB, VGA, sériový port, PC Card type II, čtečka SD karet, Firewire, 2x audio, připojení k replikátoru portů 
  • další komunikace: 802.11 a/b/g/Draft-N, gigabitový ethernet, Bluetooth 2.0, modem
  • hmotnost 2,53 kg
  • rozměry 316 x 261 x 31,2 / 34,2 mm
  • operační systém Vista Business
  • záruka 3 roky
  • cena od 42 000 Kč vč. DPH