Minitel

Minitel | foto: Profimedia.cz

Pravěký internet stále používají statisíce lidí. V sobotu naposledy

  • 113
Linky systému Minitel v sobotu navždy utichnou po třiceti letech provozu. Umožňoval elektronické nákupy, rezervace lístků do kina, psaní textových zpráv, "chatování" nebo zobrazení předpovědi počasí ještě v době, kdy se nikomu o webu ani nezdálo.

V době největšího rozkvětu používalo systém Minitel 25 milionů lidí. Dnes jsou to již jen stovky tisíc, a tak se provoz celé infrastruktury společnosti France Telecom nevyplatí. A proto jej vypne. Pro stávající uživatele to prý nebude problém, všechny služby minitelu jsou pochopitelně dávno i na internetu. Především starší lidé ale nemusí mít počítač s internetovým připojením, a tak jim starý systém nejspíše bude chybět.

Vytoč mi počasí

Minitel byl vlastně takový terminál: malý počítač s obrazovkou a klávesnicí. Ve Francii ho svým zákazníkům dával telefonní operátor zdarma, ziskem mu byly poplatky za provoz. A historie ukázala, že šlo o správný obchodní model. Například v Německu začali minitelové terminály komerčně prodávat po kusech (pod názvem BTX - Bildschirmtext) a takový systém se vůbec neujal.

Minitel
Minitel

Jak to ve Francii od roku 1982 fungovalo? Zákazník zapnul minitel a podle seznamu vytočil telefonní číslo služby, kterou chtěl použít. Oblíbené služby (jako telefonní adresář) mohl mít i uložené jako klávesovou zkratku. Prostřednictvím modemu a telefonní linky se připojil na vzdálený server, který mu poslal data.

Komunikace probíhala rychlostí 1,2 kbit/s (downlink) a 75 bit/s (uplink). Z dnešního pohledu jde o směšné rychlosti, ale byly dostatečné. Systém přenášel jen textové informace a absolutně jednoduchou grafiku (zhruba na úrovni ASCII artu).

Minitel byl zpoplatněn podle délky využití služby, tedy podle délky obsazení linky. Pro levnější služby se používalo předčíslí "3615", pro dražší "3617".

Minitel
Minitel

Stovky tisíc minitelových terminálů, zpravidla s CRT obrazovkami, nyní čeká likvidace.

Sbohem, francouzská síti. Vítej, americký iPade

Sobota 30. června 2012 je tak posledním dnem minitelu. Jde o ojedinělou službu i proto, že šlo o čistě evropský (či dokonce národní) projekt, do značné míry nezávislý na výzkumných snahách Američanů.

 "V osmdesátých letech jsme byli jako národ hrdí na úspěch minitelu. Problém byl, že se nám jej nikdy nepodařilo exportovat. Zůstal vždy velmi francouzský," uvedla pro Guardian Valérie Schaferová, spoluautorka knihy o historii minitelu.

"Když teď minitel rušíme, zjišťujeme, že si na něj Francouzi zvykli." Typickým případem je pětaosmdesátiletá Janine Galeyová, která používala minitel plných dvacet let, aniž kdy vlastnila počítač. Teď, když minitelová éra definitivně končí, si pořídila rovnou tablet iPad.

"Na minitel se dnes pohlíží jako na úspěch národního průmyslu," dodává Schaferová. "S nostalgií vzpomínají na dobu, kdy Francouzi nekopírovali jen americké nápady, ale vynalézali svou vlastní cestu a nebáli se riskovat."

,