Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mladí vědci ukázali, jak ČR přichází o miliony kvůli vědeckým predátorům

Český stát posílá vědcům a jejich univerzitám milióny korun i za články publikované v podvodných nebo neetických časopisech, které se tváří jako vědecké. Výzkumníci z Karlovy univerzity úspěšně prošli schvalovacím procesem takového predátorského časopisu se smyšlenou, podezřelou a po všech stránkách „zpackanou“ studií.
Predátorský časopis se nachytal na falešnou studii (ilustrace)

Predátorský časopis se nachytal na falešnou studii (ilustrace) | foto: montáž: Pavel Kasík - Technet.czProfimedia.cz

„Tento článek je úmyslně plný chyb, a to jak metodických, tak koncepčních, a je napsaný mizernou angličtinou,“ píší čeští vědci v článku, který přijal k otištění vědecký časopis. „Chceme tím ukázat, že články publikované v tomto časopise jsou často prezentovány jako seriózní vědecké publikace, přestože tento časopis nezajišťuje standardní recenzní řízení ani základní editorské služby. Články nejsou kontrolovány ani z hlediska akademické přesnosti, ani z hlediska jazykového stylu. Samotný fakt, že čtete tyto věty, potvrzuje, že jsou pravdivé.“

Predátorské časopisy

Než je článek publikován v seriózním vědeckém časopise, musí projít recenzním řízením (tzv. peer review). Jde především o kontrolu metodiky, přínosu, argumentace a dalších kvalit vědeckého článku.

Některé časopisy ale zveřejní cokoli, pokud jim za to autor zaplatí. Takové časopisy označují vědci za predátorské, protože těží z neznalosti svých čtenářů nebo ze zoufalosti vědců, kteří jsou nuceni publikovat, aby si udrželi místo.

Článek, který uprostřed obsahoval tento kompromitující odstavec, přijal k publikaci magazín Mediterranean Journal of Social Sciences se sídlem v Římě. „Ovšem bankovní údaje ukazují spíše na Albánii,“ upozornil Jaroslav Švelch, odborný asistent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (FSV UK).

Spolu s kolegy Terezou Krobovou a Janem Švelchem si tento časopis vybrali proto, že je uveden na seznamu tzv. predátorských časopisů. V tomto časopise bylo také zveřejněno osmnáct článků, které jsou uvedeny v aktuálním českém hodnocení vědy (RIV). Podle tohoto hodnocení (tzv. „kafemlejnku“) český stát přiděluje univerzitám peníze. Z diskuzí v rámci platformy DeRIVace, povzbuzující debatu o systému financování české vědy, podle Švelcha vzešel také nápad otestovat, jak predátorské časopisy fungují v praxi.

Za peníze publikuje predátorský časopis cokoli

Autoři „podvrženého článku“, kteří poukázali na absenci recenzního řízení u vědeckého časopisu MJSS (zleva): Jaroslav Švelch, Tereza Krobová a Jan Švelch

„Jako téma jsme si vybrali ukrajinské události kolem hnutí Majdan a v našem článku jsme rozebírali, jak byly tyto události prezentovány v českém tisku,“ řekla Krobová, spoluautorka experimentu, na konferenci Akademie věd ČR věnované právě parazitickým vztahům v akademickém publikování. „Paradoxně bylo v lecčems mnohem těžší napsat zpackaný článek, než kdybychom psali článek skutečný.“ Češti autoři si dali záležet na tom, aby jejich studie měla přehršel nedostatků, od mírných až po nepřehlédnutelné. „Přidávali jsme další a další nedostatky a chyby, aby bylo zcela jasné, že jde o podvrh.“

„Vymysleli jsme si třeba novou metodu analýzy obsahu, tzv. wording, který se názvem podobá běžně používanému framingu,“ uvádí příklad Jan Švelch, třetí z trojice autorů působících na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. „Zvolili jsme také fiktivní jména autorů - Babinský a Krejčíř - podle českých loupežníků a také fiktivní univerzitu.“ (Technet.cz zjistil, že univerzita podobného jména skutečně existuje a je dokonce zapsaná na Beallově seznamu. Podle autorů jde ale jen o náhodu: „O univerzitě jsme nevěděli. Opakovaně se ale při výzkumu predátorských časopisů stává, že realita předčí i tu nejbujnější fantazii.“)

Smyšlené byly i všechny články, které výzkumníci „analyzovali“. Pokud by tedy kdokoli provedl sebemenší pokus o ověření, bylo by okamžitě jasné, že se jedná o podvrh.

Kompromitující odstavec zůstal i v závěrečné verzi článku po údajném recenzním řízení

A konečně zlatý hřeb - inkriminující odstavec textu, který citujeme v úvodu článku: „This article was produced as an experiment intended to verify
suspected unethical publishing practices of so-called predatory or
junk journals...“ Tento odstavec jako jeden z mála neobsahuje žádné gramatické ani stylistické chyby. Jinak se jich ale autoři pokusili nasekat co nejvíce. Nechybí ani chyby v elementární argumentaci: „Tento závěr je pravdivý, a proto je pravdivý,“ stojí třeba na konci práce.

Jak predátorský časopis přijal zpackanou studii

Trojice pak poslala hotové dílko redakci Mediterranean Journal of Social Sciences. Obratem obdrželi velmi pozitivní hodnocení a pouze minimum připomínek. Ty se týkaly především abstraktu a dalších částí, na které nejspíše editory upozornila kontrola pravopisu a gramatiky programu Word. Výzkumníci také dostali velmi obecnou radu, aby „ujasnili, proč použili danou metodu“. Nepadlo ani slovo o tom, že tato metoda neexistuje, nebo o inkriminujícím odstavci vloženém do textu.

Takto vypadaly navržené změny před publikací. Podle autorů byly změny provedeny pouze v abstraktu a pak tam, kde změny navrhla i automatická kontrola pravopisu a gramatiky

Podle Jeffreyho Bealla, amerického univerzitního knihovníka a autora slavného seznamu predátorských časopisů, který na konferenci rovněž dorazil, je to typické chování predátorského časopisu: vyvolá zdání recenzního řízení, ale ve skutečnosti jen autorům pošle obecnou připomínku, která by se mohla vztahovat ke každému textu, jako „ujasnit závěr“ nebo „lépe zdůvodnit použitou metodu“.

Švelch a jeho kolegové opravili vyznačené připomínky a zaplatili poplatek 200 eur za publikaci (přibližně 5 400 Kč). Mediterranean Journal of Social Sciences jim poté potvrdil, že peníze dorazily a článek byl přijat k publikaci v červencovém čísle.

Časopis Mediterranean Journal of Social Sciences přijal „zpackaný“ článek k publikování v červencovém čísle 2016

Nutno dodat, že článek zatím nebyl publikován. Švelch a jeho kolegové prezentovali výsledek na konferenci ještě před zveřejněním v on-line verzi časopisu. Nicméně i kdyby nakonec článek nevyšel, jde podle nich o dostatečný důkaz: „Znamenalo by to, že vydavatele na náš experiment někdo upozornil. Vyřazení článku by také znamenalo, že české instituce jsou pro vydavatele zajímavý zdroj příjmu, a proto se tu snaží dále si nezhoršovat svou reputaci. Každopádně bychom se v takovém případě dožadovali navrácení 200 eur a byli bychom zvědaví, jak vydavatel s naší žádostí naloží.“

Po prezentaci na konferenci AV ČR a konzultaci s hosty konference Jeffreym Beallem a Katjou Mayer také autoři uvažují o publikaci procesu v odborném časopise se skutečným recenzním řízením.

Větší problém, než se zdá

„Slepá víra v databáze vede ke zneužívání systému.“

Cílem experimentu bylo poukázat na nedostatky současného způsobu hodnocení vědeckých výstupů v ČR. „Nelze spoléhat výlučně na komerční
databáze jako SCOPUS a Web of Science,“ uvedl pro Technet.cz Jaroslav Švelch. „Slepá víra v tyto databáze umožňuje systémové zneužívání „kafemlejnku“ k získávání bodů za články, jejichž kvalita nikdy nebyla ověřena v recenzním řízení.“

Tereza Stöcklová z Akademie věd ocenila, že tento experiment ukázal na systémový problém. Za jeden článek publikovaný v tomto časopise by instituce, pro niž autor pracuje, získala odhadem 20.000 korun ročně po dobu pěti let.

Antipredátor - nástroj pro odhalování článků, které vyšly v pochybných časopisech a dostaly se do databáze RIV, podle které český stát přiděluje peníze univerzitám

Jaký je rozsah tohoto problému, to se pokusil zmapovat Michael Kromm z fóra Věda žije. Vytvořil nástroj pro odhalování článků v predátorských časopisech nebo knih vydaných v pochybných nakladatelstvích. Jeho Antipredátor monitoruje databázi článků v systému RIV (Rejstřík informací o výsledích, vyhledávání nyní mimo provoz kvůli vypršení smlouvy).

Celkem našel zatím 672 podezřelých záznamů, což odpovídá 6767 bodů v systému „kafemlejnek“. Jeden bod odpovídá přibližně dvěma tisícům korun rozložených do pěti let. Různé instituce si tak přišly na milióny korun. Na konferenci zazněly pochyby organizátorů o tom, zda by bylo možné tyto finance institucím odebrat, přestože by se prokázalo, že jde o neetické publikace.

„Musíme si všímat střetu zájmů.“

Podle Jeffreyho Bealla je potřeba vnímat, jak jsou nastavené pobídky a kde se vědci i vydavatelé dostávají do střetu zájmů: „Provozovatelé databází mají zájem na tom, aby zahrnovaly co nejvíce časopisů, protože to je jejich konkurenční výhoda. Vědci jsou často tlačeni k tomu, aby publikovali a publikovali, počítá se počet článků, nikoli kvalita. A z toho těží vydavatelé predátorských časopisů, kteří účtují poplatek za vydání a jsou tak motivováni k tomu, aby skoro žádný článek neodmítali. Je to velmi nebezpečné pro vědeckou práci jako takovou.“ Rozsáhlý rozhovor s Jeffrey Beallem, autorem uznávaného seznamu, přineseme příští týden.

Podle Jaroslava Švelcha i Michaela Kromma není výčet pochybných publikací v Antipredátorovi zdaleka kompletní a celkový počet nekvalitních článků může být mnohem větší. Spoléhat na databáze vědeckých časopisů je zrádné, protože tyto databáze neměly sloužit k přerozdělování peněz. „Seznam Jeffreyho Bealla nám tento nedostatek pomáhá kompenzovat,“ dodal Švelch. „Alespoň částečně.“

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi nejsou příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...