Přehled programů pro vyhledávání MP3 souborů - 1.díl

Postavení Napsteru je povážlivě otřesené, ale programy pro vyhledávání a sdílení MP3 souborů přes internet získávají na popularitě a jejich počet stále narůstá. Pro bezpečnou orientaci v této nepřeberné nabídce jsme sestavili přehled, v němž vám postupně představíme všechny významné vyhledávací služby.

( 2.díl, 3.díl )

Od začátku masového přijetí MP3 formátu uběhla relativně krátká doba, mezitím však došlo ke zcela zásadní změně v pojetí a šíření hudby. MP3 spolu s internetem vyvolaly revoluci, se kterou se dosavadní distribuční systém vypořádá jen s velkými obtížemi. MP3 soubory s nahrávkami populární hudby se začaly zcela nekontrolovatelně šířit internetem za použití obvyklých cest - WWW, FTP a News serverů.

Pro jednodušší orientaci v bezbřehém internetu vznikly MP3 vyhledávače, servery specializované na hledání MP3 a dalších multimediálních souborů. Těchto serverů je dlouhá řada, používají různé databáze a hledání na nich není nejrychlejší. Proto vznikly programy pro hledání MP3 souborů, které dokážou přinést výsledky hledání z mnoha serverů najednou a případně tyto údaje ověřit.

To vše byl pouze počátek, který můžeme nazvat dobou před Napsterem. S nástupem Napsteru se do popředí dostaly tzv. peer to peer (od klienta ke klientovi) sítě, které umožňují decentralizované šíření souborů a komunikaci přímo mezi jednotlivými uživateli. Systém sdílení vlastních souborů dalšími účastníky sítě se ukázal být velice šťastným řešením. Během velmi krátké doby nabyly peer to peer sítě takové popularity, že zatlačily do pozadí ostatní způsoby šíření hudby po internetu. Jsou považovány za jeden z největších potenciálů internetu, jehož využití bude mnohem širší, než jejich dnešní hlavní účel - výměna a šíření multimediálních souborů přes mezinárodní počítačovou síť. Dosavadnímu anarchistickému přístupu k šíření souborů bez pravidel a omezení však zvoní hrana. Zveřejňování hudebních i dalších děl naráží na dosavadní pojetí autorských práv. Pro další vývoj těchto sítí bude mít rozhodující význam konečný postoj amerických soudů ke službě Napster a k samotnému problému internetového sdílení souborů.

V dnešní době existuje celá řada systémů podobných Napsteru i klasických vyhledávačů a pro snazší orientaci má sloužit náš seriál. Podrobnosti k jednotlivým programů naleznete pod odkazy na specializované články.

Napster
Nemůžeme začít ničím jiným než programem Napster. Napster byl první a hlavně se mu podařilo vstoupit do vědomí lidí a dokázat výhody vzájemného sdílení souborů. Díky jednoduchému rozhraní si získal i hudbymilovné uživatele, kteří se výpočetní technice spíše vyhýbali. Soudní proces, který proti programu vede americká organizace RIAA zastupující zájmy hudebního průmyslu, zatím pouze přispěl k jeho "zviditelnění" i mezi neinternetovou veřejností. Napster si získal největší základnu uživatelů a neustále ji rozšiřuje.

To je jeho hlavní výhoda oproti dalším sítím, neboť více uživatelů znamená přirozeně i více souborů a největší pravděpodobnost úspěšného hledání. Další výhodou je propracovaný systém rozšířeného vyhledávání, který umožňuje kromě názvu vymezit hledání i dalšími parametry, zejména hodnotami, které jsou určující pro kvalitu souboru (rychlost datového toku). Velkou popularitu si získala možnost konverzovat s dalšími uživateli sítě přímo jako s ICQ nebo v tématicky zaměřených kanálech - obdobou IRC. Omezením Napsteru je jeho přetrvávající zaměření pouze na MP3 a WMA soubory (které však lze obejít pomocí programu Wrapster ).

Programový klient dodávaný Napsterem není zcela dokonalý a dodnes nebyla zveřejněna finální verze. Proto vznikla řada náhradních klientů, z nichž nejlepší je zcela jednoznačně program AudioGnome.Předčí Napster řadou funkcí a bezproblémově zvládá resuming - pokračování v přerušeném stahování souboru.

Podrobnosti:
Napster 2b5
Napster 2b6
Napster 2b7
AudioGnome
Wrapster

Osud Napsteru je v současné době nejistý, a proto se v dalším díle zaměříme na jeho alternativy.


Témata: ICQ, MP3, Napster, software