Přehled programů pro vyhledávání MP3 souborů - 2.díl

Možná se blíží konec Napsteru, ale nic není ztraceno. Jsou zde nezávislé servery a další služby, jež mohou Napster nahradit. Nejvážnější alternativy Napsteru přinese náš seriál, v němž postupně představíme všechny významné vyhledávací programy.

( 1.díl, 3.díl )

Osud Napsteru je nejistý, a proto náš seriál zaměříme na jeho potencionální nástupce. Většina z těchto programů více či méně okopírovala Napster, změnila rozhraní a někdy trochu vylepšila jeho funkce. Paradoxně nejlepší náhradou Napsteru se proto zdá být opět Napster, tentokrát však neoficiální.

OpenNap a nezávislé Napster servery
Vedle Napsteru vznikl otevřený projekt OpenNap - projekt serveru odvozeného z Napsteru s otevřeným zdrojovým kódem. Jeho využitím vznikly servery a sítě nezávislé na firmě Napster, ale provozující stejný systém. Nezávislých serverů je celá řada, ale rozsáhlou a stabilní obec uživatelů si udržuje hlavně síť OpenNap. Zajímavá je síť MyNapster, která nabízí vlastní klient odvozený z programu File Navigator. Jejich velká chvíle teprve může přijít - v případě, že bude zakázán oficiální Napster.

OpenNap přinesl oproti Napsteru některá vylepšení, hlavně podporu i pro další druhy souborů a bezproblémové propojení všech serverů jedné sítě. K připojení do nezávislých sítí lze využít původní klient Napsteru ve spolupráci s programem Napigator, který přináší neustále aktualizovaný přehled všech oficiálních i nezávislých serverů Napsteru.

Napigator

Výhodnější je použít již v minulém dílu zmíněný klient AudioGnome, který se dokáže nejen sám připojit k jakémukoliv serveru, ale umožňuje být současně připojen a vyhledávat na neomezeném počtu serverů a sítí. K rychlému prohledávání všech serverů Napsteru slouží program Napster Fast Search, který umí soubory přímo stahovat, ale neumožňuje jejich sdílení.

Podrobnosti:
AudioGnome
Napigator
MyNapster
Napster Fast Search

Zcela zásadní alternativu Napsteru představuje program, o němž se jako o pouhé kopii Napsteru rozhodně hovořit nedá - Gnutella.

Gnutella
Tento výjimečný program pochází z dílny tvůrců proslulého přehrávače Winamp firmy Nullsoft a hned po svém zveřejnění způsobil obrovský rozruch. Vlastník Nullsoftu internetová společnost AOL zakázala jeho distribuci, ale program se mezitím nezadržitelně rozšířil po internetu.

Gnutella přinesla zásadní převrat do pojetí programů umožňujících sdílení souborů. Přestože všechny sítě tohoto druhu propojují přímo jednotlivé uživatele (peer to peer), používají k tomu zpravidla centrální server či servery. Takovou síť lze lehce zlikvidovat vyřazením centra, jak by se stalo v oficiálním Napsteru po soudním zákazu.. U Gnutelly takové nebezpečí nehrozí. Používá zcela decentralizovaný a téměř nenapadnutelný systém, v němž je každý účastník klientem i serverem současně.

Gnutella

Gnutella umožňuje oproti Napsteru sdílet soubory všech možných druhů. Její velkou vadou, která zatím mnoho lidí odrazuje, je nedokonalý systém vyhledávání a strohé uživatelské rozhraní. Gnutella umožňuje hledat pouze podle jména a chybí bližší specifikace souborů. Díky otevřenému charakteru projektu vznikla vedle originálního programu řada alternativních klientů určených pro Windows i pro další počítačové platformy.

Po počátečním rozmachu Gnutella ustoupila trochu do pozadí, protože se uživatelským komfortem zdaleka nevyrovná Napsteru. Její další nevýhodou je dlouhé hledání. Zde se přednost Gnutelly - plně decentralizovaný systém - obrátil proti ní. Je příliš závislý na rychlosti připojení jednotlivých klientů a velké množství lidí připojených přes modemy zpomaluje systém.

Podrobnosti:
Gnutella