Přenášení dat vzduchem zařazuje další rychlostní stupně. Co takhle 216 Mbit za sekundu?

Zatímco se někteří s nadějí upínají k nově přijatým standardům pro bezdrátový přenos dat, které umožňují dosahovat propustnosti vyšší než 50 Mbit za sekundu, objevují se nové systémy, které nabízí více než trojnásobnou rychlost.
Někomu se může zdát, že přenos dat rychlostí 11 Mbit za sekundu je dostatečný. To je totiž rychlost, jakou nabízejí v současnosti nejpopulárnější systémy pro bezdrátovou síť, jenž mají obchodní název Wi-Fi a které i naši čtenáři znají pod technickým označením IEEE 802.11b.

V porovnání s nejpoužívanějším klasickým síťovým standardem typu FastEthernet je to však velice málo. Po drátech totiž data proudí rychlostí téměř desetinásobnou. Navíc, udávaná přenosová rychlost u Wi-Fi sítí je při praktickém využití spíše ideálem. Vliv na ni má jednak počet připojených uživatelů, ale i prostředí a vzdálenost od řídícího bodu, který se nazývá Acces Point.

Proto přijala nedávno organizace nazvaná Wi-Fi aliance (stará se o standardizaci některých rádiových WLan sítí) další standard, který má umožnit mnohem rychlejší přenos dat (IEEE 802.11a). Zanedlouho budou v prodeji systémy vybavené technologií 802.11g, které dosahují stejně jako v předchozím případě přenosové rychlosti větší než 50 Mbit za sekundu. „Áčkový“ standard ale pracuje v licencovaném pásmu 5 GHz, to znamená, že musí být jeho provoz povolen, zatímco „g“ využívá volné 2,4GHz pásmo, které využívá mnoho dalších zařízení a systémů, například i Wi-Fi.

Wi-Fi má tedy nyní dva bratříčky a zdá se, že to nebude trvat příliš dlouho a objeví se ještě schopnější sourozenci, či možná potomci.

54, 108, 162, 216 Mbit za sekundu a možná i více

Jak jste se již mohli dozvědět z našeho pravidelného comdexového zpravodajství, představila na této výstavě svůj prototyp WLan zařízení společnost Agere Systems Inc. Ta prezentovala svůj produkt s rychlostí přenosu dat 162 Mbit za sekundu a tvrdí, že její systém dokáže i mnohem větší rychlosti. Už tento výrobek trojnásobně přesahuje rychlost bezdrátové sítě IEEE 802.11a, která pracuje také v 5GHZ rádiovém pásmu. Samozřejmě se zatím jedná pouze o prototyp, jehož komerční nabídka se po dalším vývoji objeví až v roce 2004.

Karta pro Wlan síť společnosti Agere 

Možná vás překvapí, jak jednoduchý nápad dovolil stvořit tak rychlou bezdrátovou síť. Hlavní odlišnost od dosavadních rádiových WLan zařízení je v tom, že tento prototyp používá místo jedné více nezávislých antén. Přes každou z nich pak mohou proudit data rychlostí až 56 Mb/s. To znamená, že jedno takové zařízení vybavené čtyřmi anténami bude schopno přenést data rychlostí větší než 200 megabitů za sekundu.

Podle vystavovatelů se toho dosáhlo kombinací dvou technologií. První se nazývá „orthogonal frequency division multiplexinig (OFDM)“ a druhá pak „multiple input multiple output (MIMO)“. OFDM se stará o rozdělení frekvenčního pásma do několika paralelních sub-kanálů, tak aby byl systém co nejvíce chráněn před možnými interferencemi. MIMO má zase na starosti řízení komunikace většího počtu antén, které pracují na stejné frekvenci.

Technologie je prý zaměřena pro využití v domácnostech a menších kancelářích. O tom, zda ji v budoucnu budou moci využít i větší firmy pro rozsáhlejší sítě, bude patrně rozhodnuto až po dalším vývoji a dalších testech .

Přes 100 Mb/s v 2,4 GHz pásmu

Další vysokorychlostní bezdrátovou síť, tentokrát však pro volné 2,4GHz pásmo, představila společnost Unipulse Inc. Její produkt UNI-Link2410 se má začít hromadně vyrábět již za tři měsíce. Také v tomto případě výrobce využil technologii OFDM, kterou ale doplnil systémem nazvaným „frequency hopping (FH)“. Podle výrobce dokáže jeden přístupový bod (acces point) obsloužit až dvanáct zařízení.