Přetaktujte si svého podtaktovaného Athlona XP!

  • 44
Na trhu se objevily procesory, které jsou již od výroby podtaktované. Většina z nás tak nemá ani tušení, že pokud si kupuje nového Athlona XP s určitým označením, může nakonec získat kousek, který je schopen pracovat s mnohem vyšší frekvencí.

O procesorech AMD Athlon XP s jádrem Thoroughbred se stále více hovoří jako o výborném materiálu k přetaktování. HW komunita fanoušků AMD je dokonce považuje za model, který je doslova stvořen k někdy až úchylným overclockerským kouskům. I když jedny z prvních zkušeností (v době uvedení a navíc se starším jádrem) s přetaktováním nebyly pozitivní, teď se zablýsklo na lepší časy.

Na trhu se totiž dají zakoupit i kousky, které mají již od výroby svůj multiplikátor odemknut nebo jednoduše pracují na nižším napětí. V praxi to pak znamená, že u některých CPU můžete měnit násobič, aniž byste dělali nějaké amatérské zásahy do jeho jádra, potažmo pouzdra. V druhém případě se v některých obchodech objevily takové typy, které jsou již od výroby podtaktované. Toho samozřejmě mohou využít notoričtí overclockeři, ale i trochu znalí uživatelé. U těchto procesorů stačí pouze zvýšit napětí jádra na standardních 1.65 V a zvednout frekvenci. Problémy nebudou ani s chlazením. Čerstvá informace hovoří o tom, že právě některá jádra Thoroughbred, revize B jsou doslova podtaktována a vydávána za nižší typy. 

Na serveru Bloodys je dokonce návštěvníkovi k dispozici speciální „identifikátor“, který nejenže vám odhalí detailní technické údaje o procesoru, ale také vám řekne, zda není právě tento čip podtaktován. Vysvětleme si to na tomto případu:

Thoroughbred 2600+ nebo 2800+?

Podle serveru Bloodys, právě osmé a deváté číslo značí skutečný typ daného procesoru. Takže CPU se štítkem - RFBEXR2280073 je model s performance ratingem 2800+. Ovšem pokud se podíváte na jeho modelové označení – AXDA2600DKV3C je vše jinak. Zde vyčtete, že jde pouze o Athlon XP 2600+. Tento mikroprocesor je „podceněn“ nebo-li podtaktován.

Jak je to možné? Inu, po výrobě se procesory testují a v tomto případě nebylo CPU schopno udržet plnou stabilitu na daném označení při dodržení standardního napětí. Proto bylo prostě a jednoduše jeho modelové označení sníženo, v tomto případě na 2600+. V reálu se tak např. můžete setkat s modelem 1700+, degradovaným z 2400+ s defaultním napětím 1.6 V. Pokud mu ale zvýšíte napájení a zvednete frekvenci, můžete z něho dostat až původních 2400+.

Dokonce se objevily i informace hovořící o tom, že jsou známy i modely (většinou 1700+ a 2100+), jež ze sebe dokáží vymáčknout PR 2400+, a to se standardním napětím. To se týká zejména Throughbred B. Ostatně není vůbec žádnou novinkou, že AMD má jisté potíže právě se zvedáním frekvence procesorů. Z tohoto důvodu dávají raději přednost stabilitě před výkonem. Protože pokud by se na trh dostaly nestabilní mikroprocesory, byl by to možná další hřebíček do pomyslné rakve již tak špatných výsledků světové dvojky. Jistě je tedy schůdnější procesory v uvozovkách mírně podtaktovat, než sklízet kritiku za padající počítače osazené právě jejich CPU. Možná si také ještě vzpomenete na loňský „humbuk“ kolem serverového procesoru Athlon MP. Tehdy byl problém dle zahraničního serveru HardwareZone v tom, že tento procesor byl ve skutečnosti Athlon XP. A proto se ptáme „co pro nás vedení AMD chystá příště?“.
 
Upozornění: Informace nejsou oficiální, jde o pouhé spekulace, proto nemusí být zcela pravdivé. Pokud budete provádět nějakou úpravu, činíte tak na vlastní riziko a odpovědnost. V některých případech můžete dokonce přijít i o záruku.

Zdroj: X-bit Labs