Přetaktujte si svoji myš

  • 27
I když se to zdá možná neuvěřitelné, také samotná myš se dá tweakovat. Nejedná se sice o novou a neznámou možnost, ale i přesto ji nezná úplně každý. Této úpravy lze využít hned v několika případech.

I přesto, že je myš jednou z nejdůležitějších počítačových komponent, věnuje se jí nejméně péče. Při výběru kvalitní myši by se rozhodně nemělo šetřit. V současné době jsou na trhu myši připojitelné přes rozhraní USB a PS2. Ve vzácných případech se ještě můžete setkat s výběhovým typem COM. Každá z nich má své výhody i nevýhody. Takže ten, kdo má vysoké nároky na rychlost a zejména senzitivitu myši, by si měl přečíst následující řádky a zkusit přetaktovat svoji myš.

Myši se mimo jiné vybírají podle druhu připojení. Obecně je připojení přes PS2 stabilnější, fungující i v nouzovém režimu OS Windows (což je někdy zapotřebí) a zatěžuje méně procesor PC. Naopak USB myšky mají mnoho multimediálních funkcí. Bohužel pro svoji práci potřebují větší procento výkonu procesoru, což například při plném vytížení CPU může být problém. Čas od času se vám tedy může stát, že při maximálním zatížení počítače myš zamrzne. Na odstranění tohoto problému funguje například ve Windows 98 následující fígl.

Ve vlastnostech systému (klikněte pravým myšítkem na Tento počítač a vyberte položku Vlastnosti) přejděte na položku Správce zařízení a ve stromové struktuře počítače rozklikněte - Řadič sběrnice USB. Vyberte řadič (v našem případě VIA Tech 3038 PCI) pro USB a v jeho druhé záložce Upřesnit zaškrtněte políčko Vypnout detekci chyb sběrnice USB. V této záložce se ještě nachází tlačítko Využití šířky pásma. To informuje o tom, kolik procent šířky pásma je vyhrazeno na daném portu připojeným perifériím. Teoreticky tak lze využít celé šířky pásma jedním zařízením. Podobné nastavení funguje i v ostatních OS Windows.

Tweak mouse

Frame-rate (frekvence) myši USB vs. PS2
Ve prospěch USB myší hovoří zejména vysoká frekvence. Přes univerzální port USB totiž komunikují na frekvenci kolem 125  Hz. Oproti klasické PS2 myši je to tedy třikrát více (ve Win 95 a 98 - 40 Hz), respektive dvakrát více (ve Win NT/200 a XP - 80 Hz). Nižší rychlost se pozná zejména tam, kde dochází k častým změnám polohy kurzoru, tedy zejména v grafických editačních programech a hrách. Tato rychlost je automaticky nastavována operačním systémem při startu PC. Ale to neznamená, že je nelze velice snadno měnit. Za tímto účelem je potřeba využít např. nástroje PS2Rate (350 kB). Ve Windows 2000 a vyšších pak existuje tato funkce přímo v jádru systému.

Důležité upozornění
Nespojujte změnu komunikační frekvence myši s rychlostí pohybu kurzoru! V obou případech jde o změnu zcela odlišných parametrů. V první zmiňované bude vaše myš komunikovat s rozhraním PS2 na vyšší frekvenci, což bude mít za následek častější zasílání informací o změně jak vertikálních, tak horizontálních souřadnic. Technicky řečeno: jde tedy o to, kolikrát za jednu sekundu zjišťuje operační systém, na kterých souřadnicích se právě nachází čítače myši. Při pohybu myši na vyšší frekvenci nebude tedy docházet ke skokové změně kurzoru, ale bude plynule (i při rychlejších pohybech) kopírovat pohyb ruky.

Tweak mouse

Nastavení frame-rate Windows 9x/ME
V samotném programu PS2Rate máte na výběr z několika frekvencí. Obecně řečeno nejrychlejší, tedy 200Hz, je nejlepší. Větší mírou sice zatěžuje procesor, ale výhody poznáte vzápětí, například v některém grafickém programu. Objekty budou vykreslovány s mnohem větší přesností. Zkuste například během jedné vteřiny nakreslit kruh bez přetaktování a s přetaktováním (beze změny frekvence a se změnou). Vidíte ten rozdíl? To samé platí pro zaryté gamesníky. Zejména Quakeři poznají vyšší frekvenci při jejich neuvěřitelných pohybech se svojí postavou a mířením na cíl.

Tweak mouse 

Tip: Při nastavování frekvence nezapomeňte v nástroji zatrhnout políčko Make Default. Frekvence se pak automaticky nastaví po startu systému bez vašeho opětovného zásahu.

Tweak mouse

V archívu je navíc ještě přibalena další aplikace Check PS2 Rate. Ta zjišťuje aktuální frame-rate (frekvenci), se kterou pracuje operační systém. Otestujte si tedy provedenou změnu ihned.

Tweak mouse

Nastavení frame-rate ve Windows 2000/NT a XP
Samozřejmě, že i v těchto Windows můžete využít služeb mírně upraveného programu PS2Rate W2K (7 kB). Někomu ale může přijít zbytečný. A bude mít pravdu. Od nové generace Windows, počínaje 2000, má systém v sobě změnu frekvence zabudovánu přímo v nastavení myši. Zobrazením konfigurace myši (Vlastnosti systému, záložka Hardware a pod tlačítkem Správce zařízení, poklepejte na položku Myši a jiná polohovací zařízení/Myš kompatibilní s PS2 záložka Upřesnit nastavení), můžete měnit nejen frame-rate, ale navíc i velikost bufferu (vyrovnávací paměti), což má za následek změnu pohybu při vysokém zatížení systému, či inicializaci samotné myši, která zrychluje bootování počítače.

Tweak mouse


Nepodceňujte ovladače
Také u myší, stejně jako u grafických karet či čipových sad, je důležité mít nainstalované nejnovější a funkční ovladače. K některým jsou navíc dodávány další konfigurační programy ovlivňující další vlastnosti myši.

A jak jsou na tom hry?
Velké procento uživatelů nastavuje plynulost pohybu myši přímo ve hrách. Jde o položku Mouse Smoothing či rychlost myši. Ale pozor na to, jde totiž pouze o softwarové vyhlazování, nikoliv zvýšení rychlosti, se kterou budou posílány informace o tom, kde se nachází kurzor do PC.

Závěr
Je jedno, zda si vyberete myš dle ceny, způsobu připojení, výrobce anebo použité snímací technologie. Mějte vždy na paměti, že jde o nejpoužívanější součást počítače, se kterou se setkáváte dnes a denně. Největší důraz klaďte zejména na design a ergonomii - jak vám padne do ruky.