Převratná technologie - 3D obraz na LCD

Vývojoví pracovníci společnosti Sharp pracovali téměř jednu dekádu na projektu, který měl přinést schopnost LCD vytvořit prostorový obraz. Minulý týden oznámili úspěšné zakončení hlavního vývoje.
Deset let trvalo výzkumným pracovníkům ze společnosti Sharp, která je největším japonským výrobcem LCD displejů, než přivedli na svět LCD panel umožňující vytvořit iluzi trojdimenzionálního obrazu. Právě ke konci minulého týdne přinesly agenturní zprávy informaci, že byly vyřešeny všechny hlavní problémy a v podstatě nic nebrání tomu, aby se tyto displeje mohly začít vyrábět.

Jak to všechno funguje

Sledování 3D obrazu na ploše monitoru není žádná novinka, ale doposud zatím musel uživatel, který chtěl docílit vidění tří dimenzí, použít speciální brýle a také software pro grafickou kartu. Brýle pak měly za úkol buď odfiltrovat určitou barvu nebo postupně velice rychle zatemňovaly jedno či druhé oko. Vše proto, aby každé z očí dostalo samostatně poněkud pozměněný obraz. Proč? To se dozvíte dále. Nyní Sharp nabízí možnost, jak se všech případných dalších zařízení zbavit a ke sledování obrazu využít právě jen upraveného LCD panelu. Vědci z britské pobočky Sharpu si uvědomili, že technologie LCD umožňuje mimo klasického 2D zobrazení, po určitých úpravách, vytvořit i prostorový obraz. Rozhodli se k tomu využít stereoskopického zobrazení.

LCD s ukázkou stereoskopického obrazu

Základní princip takového zobrazení spočívá v tom, že každému ze dvou lidských očí obrazovka nabídne mírně jiný obraz. Každé oko totiž sleduje určitý bod či prostor z jiného úhlu a teprve v mozku se oba obrazy spojí. Logicky je pak 3D vjem vytvořen až v mozkové kůře. A právě této schopnosti lidského zraku výzkumníci využili. Vytvořili displej, který dokáže bez jakýchkoliv dalších zařízení nabídnout v podstatě dva obrazy v jednom. Z této technologie vyplývá, že se případný uživatel dočká prostorového obrazu pouze při pohledu na LCD z předem daného úhlu a vzdálenosti. Dobrou „polohu“ svých očí, pak zjistí na základě toho, že se mu bude kontrolní indikátor, umístěný na panelu, jevit jako černý.

Pokud si vzpomínáte na - před cca dvěma roky populární - stereoskopické obrázky, na které musel člověk doslova šilhat, aby dosáhl pocitu pohledu do prostoru, pak dostanete i představu, jak vypadá trojdimenzionální zobrazení v podání LCD Sharp.

Úskalí

Vědci se při poslední fázi vývoje potýkali v podstatě se dvěma hlavními problémy. Prvním z nich byla schopnost monitoru vytvořit jak 2D, tak 3D obraz se stejným rozlišením. Druhý problém spočíval ve vytvoření výrobní technologie, která umožní produkovat LCD displeje s 3D obrazem za přijatelnou cenu. Očekává se, že při uvedení těchto LCD na trh na začátku příštího roku, bude jejich cena o cca 50 % vyšší než u srovnatelného běžného modelu. Do budoucna se pak předpokládá další snížení výsledné ceny, až na rozdíl dvaceti procent od klasického LCD.

Využití

Sharp neponechává nic náhodě a hned od začátku se snaží zapojit do spolupráce významné firmy, jako je například Sony nebo Microsoft. Z počátku se očekává, že se tyto panely objeví ve světě zábavy, jakožto součást herních zařízení a v další fázi pak jako počítačové monitory a televizory. Mnohem lépe se tak například bude předvádět architektům jejich modely, nebo lékařům pohled do lidského těla, který budou posléze operovat.

Zdroj: Reuters, Sharp