Ilustrační foto

Ilustrační foto

Přežil jste ebolu? Sex už jedině s kondomem, radí mužům experti

  • 22
Překvapivý případ liberijské ženy nakažené ebolou ukázal, že virus může přežít ve spermatu uzdraveného pacienta i několik let. Jde o první incident, Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ale preventivně vydalo doporučení, aby muži, kteří ebolu přežili, používali kondom při každém styku.

Pro více než 10 tisíc lidí, kteří přežili nakažení virem ebola, platilo dosud doporučení Světové zdravotnické organizace: pokud jste muž, měl byste po vyléčení abstinovat od sexu po dobu tří měsíců. Podle studie z roku 2007 bylo možné detekovat virus ve spermatu až 82 dní po nástupu nemoci.

Nový případ z Libérie ale ukázal, že k nákaze prostřednictvím spermatu může dojít i mnohem delší době. Čtyřiačtyřicetiletá žena, která se nakazila ebolou, neprošla žádnou z běžných rizikových situací (kontakt s nakaženými, cesta do nebezpečné oblasti, pohřeb nakaženého ebolou apod.). Zbývala jen jediná možnost - žena měla nechráněný pohlavní styk s mužem, který přežil ebolu. Ke styku ale došlo 199 dní ode dne, kdy se u muže objevily první symptomy, a tento muž tak podle dosavadních poznatků neměl již být nakažlivý.

Kondom pokaždé, dokud nebudeme vědět více

„Dosud jsme mužům radili, aby abstinovali tři měsíce,“ uvedla epidemioložka CDC, Barbara Knustová. Nyní je ale doporučení (v zatím předběžné studi pro MMWR) mnohem obezřetnější: „Aby bylo zabráněno šíření viru eboly, je třeba se zcela vyhnout kontaktu se spermatem mužů, kteří přežili nákazu ebolou. Pokud budou muži, kteří přežili ebolu, provozovat sex (orální, anální či vaginální), měli by pokaždé použít kondom, a to až do té doby, než bude známo více informací.“

Existuje více případů, kdy došlo k nákaze pohlavním stykem, ale tento jediný je zatím potvrzený. Přesto jsou vydaná doporučení velmi striktní, aby se zabránilo dalším zbytečným obětem.

Zatímco u mužů virus ve spermatu evidentně přežívá dlouho, u žen je zřejmě zlikvidován rychleji. Knustová to vysvětluje tím, že ženské rozmnožovací orgány jsou mnohem „bedlivější“ a mají agresivnější imunitní systém. U mužů může ve varlatech virus přežívat mnohem déle. Jak dlouho, to zatím vědci nevědí. „Od těch, kteří nákazu ebolou přežili, se naučíme mnoho věcí, a tohle je jedna z nich,“ dodává pro NPR Knustová.