Přichází člověk na dálkové ovládání

  • 21
Dá se člověk ovládat na dálku? Bez ohledu na jeho vůli? Odborníci na výstavě v Los Angels dokázali, že ano. Podívejte se na videozáznam experimentu. Technologie galvanické vestibulární stimulace je známa již téměř celé století. Praktické a hlavně komerční využití se však zatím stále hledá. Budou jím počítačové hry nebo snad letové simulárory?

Minulý týden se na serveru Forbes objevilo zajímavé video. Je na něm žena, která má na hlavě rozměrný headset a při chůzi podivně vrávorá. Ztrátu rovnováhy a cik-cak chůzi však nezpůsobuje opilost, ale jemné elektrické impulsy z elektrod umístěných za ušima testované osoby. Elektrické signály jsou vysílány na dálku a podle jejich charakteru mění žena směr chůze.

Člověk se dá ovládat stejně jako autíčko na vysílačku

Je to způsobeno takzvanou galvanickou vestibulární stimulací známou pod zkratkou GVS.

Sluchové ústrojí nerozhoduje pouze o tom, jak dobře slyšíme, ale také o tom, jak jsme schopni udržovat tělesnou rovnováhu. Kochlea (hlemýžď ) je naplněn tekutinou a obsahuje vláskové buňky. Totéž platí i pro polokruhové kanálky, jež jsou s hlemýžděm těsně spojeny. Jemné řasinky umístěné polokruhových kanálcích reagují na jakékoliv pohyby hlavy ( i na zavírání očí) a signály, které přitom vznikají putují do mozku ke zpracování. Díky tomuto systému si zachováváme rovnováhu a uvědomujeme si svou polohu.

Rovnovážný (vestibulární) aparát a polokruhové kanálky spojené s hlemýžděm fungují ve vzájemné souhře se zrakem (proto se hovoří o vestibulookulárním systému), takže při jakémkoli pohybu či změně polohy umožňují velmi rychlou a snadnou adaptaci.
Více informací o vestibulárním systému naleznete na těchto stránkách.

Uzel vestibulárního (rovnovážného) nervu je umístěn ve vnitřním zvukovodu ucha – více viz rámeček. Pokud je na výběžek spánkové kosti za uchem přiveden impuls stejnosměrného proudu, tělo se automaticky snaží vyrovnat rovnováhu do směru odkud proud přichází. To znamená do směru k elektrodě. Jestliže je impuls dostatečně silný, donutí vás změnit směr pohybu bez ohledu na vaši vůli.

Způsob je znám již celé století

Princip GVS je znám již téměř sto let. Dosud se však tato technologie pohybovala spíše na okraji zájmu odborníků. Do popředí se dostala až díky společnosti Nippon Telegraph and Telephone (NTT), která hodlá své poznatky využít i komerčně. Na konferenci o počítačové grafice SIGGRAPH 2005 pořádané v Los Angeles, předvedla společnost NTT zařízení využívající efektu galvanické stimulace. Vedoucí pracovník výzkumného týmu NTT Taro Maeda představil aparaturu podobnou telefonnímu head-setu. Zařízení obsahuje elektrody a přijímač rádiových vln, které regulují směr a sílu elektrických impulsů.

Přímo na konferenci proběhla zkouška zařízení na přítomných dobrovolnících. Zatímco někteří dálkově ovládaní jedinci klopýtali přesně podle pohybů joysticku na vysílačce, na některé neměly impulsy stoprocentní účinek.


Stavba vnitřního ucha

Nová dimenze počítačových her

Společnost NTT plánuje využít technologii založenou na GVS nejprve v počítačových hrách. Na konferenci si mohli zájemci vyzkoušet demoverzi závodní hry. Hráč má nasazeno na hlavě speciální zařízení, které reaguje na pohyby automobilu slabými elektrickými impulsy. Odstředivou sílu při projíždění zatáčky rychlostí 300 km/h, tak můžete pocítit doslova na vlastní kůži.

Dalším herním žánrem kam chce firma proniknout jsou letové simulátory. Podle marketingového managera Manabu Sakuraie bude díky GVS technologii možné v budoucnu školit piloty letadel mnohem efektivněji a levněji než doposud.

Technologie založená na galvanické stimulaci může také předcházet kolizím. Alespoň podle představ vývojářů společnosti NTT. Na konferenci mohli účastníci shlédnout video v němž se chodec téměř srazí s projíždějícím motocyklem.

Na poslední chvíli však před ním uhne, protože právě zareagoval na elektrický impuls, který mu seslal jeho „anděl strážný“  pomocí dálkového ovládání. Budeme v budoucnu všichni nosit na hlavě head-set a přijímat příkazy pomocí dálkového ovládání?

Videozáznam s dálkově ovládanou ženou můžete shlédnout zde.