Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Příliš snadná cesta k Linuxu. Pro koho je Wubi a Ubuntu 8.04

  1:30
Nejjednodušší způsob, jak vyzkoušet Linux na vlastní počítač - stáhnete 1MB soubor, ve Windows spustíte instalaci a za hodinku máte na počítači vedle starého operačního systému i nový Linux, konkrétně Ubuntu 8.04 Hardy Heron.
Ubuntu 8.04

Ubuntu 8.04

Operační systém Linux už prokázal, ze má početnou uživatelskou základnu. Mezi správci webových serverů, programátory nebo studenty technických oborů má nezanedbatelný podíl a ukusuje si zde z koláče Microsoftu a rodiny jeho operačních systémů Windows. Zároveň má ale Linux pověst systému složitého na nastavení, a tak rozšířený strach z obligátní příkazové řádky, absence známých aplikaci a složité instalace braní Linuxu prorazit i mezi masy běžných uživatelů. To už ale dávno není celá pravda.

Ubuntu

Jedna z distribucí, která má ambici to změnit, je Ubuntu. Už od svých počátků (2004 jako odnož Debianu) se snaží svůj systém cílit na běžné uživatele a cílem je poskytnout i naprostým začátečníkům použitelný operační systém založený zcela na free software. Při příležitosti uvolněni osmé verze Ubuntu (Ubuntu 8.04 Hardy Heron) vám nabízíme stručnou recenzi z pohledu pokročilého uživatele Windows (což je pro Linux již tradičně nejhorší cílová skupina, ukážeme si, proč).

Jak Ubuntu 8.04 nainstalovat

Jistě víte, ze Linux můžete v některých distribucích používat z tzv. Live CD, tedy disku, ze kterého nabootujete a bez jakékoli instalace můžete vyzkoušet, co systém umí. Nic si ale pořádně nenastavíte a neuložíte, Live CD je nicméně skvělý způsob, jak vyzkoušet systém Linux a nic při tom neriskovat. Ubuntu navíc umožňuje instalaci přímo z Live CD, přičemž v klikacím průvodci pomůže uživateli nastavit vše potřebné. Když jsem po své dvouměsíční aférce s Gentoo kdysi zkusil instalovat Ubuntu šesté verze z Live CD, nemohl jsem uvěřit, jak snadno všechno proběhlo.

Osmá verze Ubuntu jde ještě dále. Integrovala instalátor Wubi, který umožňuje nainstalovat Linux přímo z Windows. Jednoduchá až banální myšlenka, zdá se. Proč by chtěl někdo usnadňovat něco, co už je tak jako tak snadné? Vždyť stačí stáhnout ISO obraz Live CD, vypálit si jej a po nabootování CD a načtení systému... Právě. To, co je snadné pro technologické nadšence, může být zdržující, otravné a odrazující pro běžné uživatele a uživatelky. Proto si myslím, že pro ně Wubi může znamenat první reálnou možnost, jak si Linux bez větších obav vyzkoušet.


Live CD nebo Wubi?

Malé upozornění

Zdůraznili jsme bezpečnost Wubi. Zkušenost nám ale velí varovat: instalace a provoz dvou operačních systémů na jednom počítači (tzv dual-boot) již ani zdaleka není tak náročná na počítačové dovednosti, jako tomu bývalo. Přesto chceme upozornit, že jde o trochu pokročilejší věc než dejme tomu instalace nového antiviru. Na základě vlastních (šesti) testů Wubi instalátoru těchto i minulých verzí, a na základě recenzí v zahraničí, musím varovat: občas se něco z neznámých důvodu nepovede. Nejde o nic neřešitelného a nikdy nedošlo k poškozeni dat na disku či systému Windows. Na některém hardware ale může dojít k potížím. Proto doporučuji Wubi pouze jako způsob ozkoušení Linuxu. Pokud zvažujete skutečnou práci na Linuxu souběžně s Windows, doporučuji skutečný dualboot s oddělenými partition, tedy instalaci pomoci Live CD. Odměnou vám bude naprostá nezávislost obou operačních systému a také vyšší rychlost.

Mimochodem, pokud si vypálíte Live CD Ubuntu 8.04 Desktop Edition, tak tam budete mít Wubi také.

Jak instalovat pomocí Wubi

1. Stáhnete Wubi

Na stránkách Wubi naleznete přímý odkaz ke stažení jednomegového instalačního programu. Po stažení jej spusťte.

2. Zvolte parametry systému

Wubi instalátor

Vyberte jazyk (lze vybrat i češtinu, Ubuntu má v Česku početnou uživatelskou základnu), disk, na který instalujete a velikost, kterou Ubuntu a jeho souborům a aplikacím vyhradíte (stačí 4 - 8 GB). Vytváříte tak virtuální disk. Zvolíte si také uživatelské jméno (nedávejte si jméno root nebo admin apod., tato jména jsou vyhrazena) a heslo. Heslo budete v Ubuntu zadávat pokaždé, když budete potřebovat práva pro nainstalování či změnu nastavení, takže když zvolíte náhodnou kombinaci dvaceti písmen a číslic, budete mít o zábavu postaráno... Vybrat můžete z více verzí: Ubuntu s GNOME, Kubuntu s KDE apod. Já zvolil GNOME, mám s ním již z minula zkušenosti. Pak už stačí kliknout na Install.

Ubuntu 8.04

3. Řiďte se pokyny na obrazovce

Tak a je to. Všechno již bylo řečeno a Wubi nyní zná vaše přání a pouští se do díla. Časově nejnáročnější asi bude stažení obrazu ISO. Poté budete vyzváni k restartu počítače a objeví se před vámi obrazovka pro volbu operačního systému. Zvolte klávesou dolů Ubuntu a volbu potvrďte. Instalace pokračuje, později dokonce snad ve vámi zvoleném jazyce (neotestováno). V závislosti (nejspíš) na konfiguraci počítače proběhne ještě jeden až dva restarty, a operační systém Ubuntu je připraven k použití.

A jak Ubuntu odinstalovat?

To je na tom asi to nejlepší. Pokud nainstalujete Ubuntu pomocí Wubi, můžete Linux odinstalovat stejně snadno, jako kteroukoli jinou aplikaci. Wubi vytvoří na určeném disku adresář "ubuntu" a v něm několik souborů, včetně toho největšího, několikagigového, který obsahuje data z "disku" Ubuntu.

Ubuntu - adresář na disku

Pro odinstalaci stačí spustit Uninstall-Ubuntu.exe, nebo vybrat Ubuntu ze seznamu nainstalovaných aplikací.

Ubuntu - odinstalovat

Právě fakt, že odinstalace je rychlá a bezproblémová, nás může povzbudit v bezstarostném prozkoumávání operačního systému Ubuntu, který se nyní nachází na našem disku spolu s Windows. Pojďme se na něj podívat.

Poznámka: Jednou jsem během testování restartoval počítač a Linux poté odmítal naběhnout. Přepnul se do BusyBoxu a dál nechtěl. Chvilka googlování odhalila, že jde o Bug 226622 - při chybném vypnutí systému Windows (NTFS "Dirty Flag") se Linux odmítne nastartovat. Vyřeší to restart, nahrání Windows a regulérní vypnutí. Linux je v tom tentokrát opravdu nevinně.

První dojmy

Od šesté a sedmé verze se Ubuntu 8.04, nazvané po volavce, na první pohled nijak výrazně neliší. Přednastavené barvy prostředí GNOME působí příjemně, dominují hnědá s oranžovou. Při prvním spuštění zjistíte, jak je na tom Ubuntu s podporou vašeho hardware, což byla tradiční slabina předchozích verzí. Moje Lenovo R61i bylo dosud nerozlousknutelným oříškem a grafiku jsem jen těžko nutil ke spolupráci, a vždy za použití příkazové řádky. Tentokrát šlo ale všechno velice hladce. Systém vyhledal příslušný proprietální ovladač a nabídl jeho instalaci. Našel rovněž WiFi, Bluetooth a bezdrátovou myš.

Ubuntu - Ovladač NVIDIA

Ubuntu - Ovladač NVIDIA

Potěšilo mne také, že systém přebíral všechny možné klávesové zkratky, třeba ty určené pro ovládání jasu a kontrastu nebo hlasitosti. Na první poklik pak systém zaujme svou svižností. Porovnání s Vistami, které jsou desítky sekund po startu prakticky nepoužitelné, dopadá pro Ubuntu velice pozitivně.

Aplikace - vše, co běžně potřebujete

Pokud patříte mezi většinu uživatelů, kteří používají počítač především k tvorbě dokumentů, prohlížení stránek a práci přes webový prohlížeč, prohlížení multimédií (video, obrázky, hudba) a instatnímu zprávování (ICQ, Jabber, Skype...), pak v Ubuntu nebudete nic z toho postrádat. Jako prohlížeč je zde Firefox ve třetí verzi (zatím beta), OpenOffice, Gimp, prohlížeče videa, obrázků, hudby...

Ubuntu

Ubuntu

Kromě toho si můžete doinstalovat další aplikace. Na výběr máte z desetitisíců aplikací po celém webu, nebo můžete využít možnosti přidat program přímo prostřednictvím hlavního menu. Ukážeme si to na příkladu mé oblíbené hry - FrozenBubble:


Ubuntu - instalace aplikací

Pro instalaci dalších, nestandardních věcí musíte postupovat tak, že nejprve přidáte nové povolené zdroje aplikací. To ale počká, zatím si osahejte ty, které máte k dispozici.

Problémem starších verzí Ubuntu byly i některá multimédia. Tentokrát si ale Totem poradil i s iDNES.tv.

Ubuntu - i idnes.tv funguje


Menší problém byl s instalací flashe, protože Adobe zatím nevydalo oficiální 64bitový plug-in, pokud vím. Vyřešil to strejda Google a za chvíli už jsem znal kouzelný příkaz pro příkazový řádek (nejsem linuxový guru, říkám jen, že mi to funguje):

sudo aptitude install flashplugin-nonfree libflashsupport

Takže ano, příkazový řádek úplně nezmizel, ale to nikdo ani nechce. Naopak, když se s linuxem trochu sžijete, budete mít z toho, co dokážete přes konzoli, mít nefalšovanou radost. Ubuntu vás ovšem do konzole nijak nutit nebude a ve všech nastaveních se velice rychle zorientujete.

Chvíli jsem hledal, kde jsou má data uložená na "windowsím" disku, najdete je pod "host". Zdá se, že můžete bez problému číst i zapisovat data.

Ubuntu - NTFS disk


Grafické efekty

Microsoft Windows Vista se chlubí svým Aerem, grafickým uživatelským rozhraním s mnoha efekty. Upřímně řečeno mám Aero celkem rád, ovšem teprve s rozšířením o Switcher je skutečně použitelné a šetří čas. Ubuntu má po instalaci v sobě compiz, a jeho možnosti spolu se svižností mne opravdu nadchly.

Ubuntu - nastavit efekty

Ubuntu - nastavit efekty - zaškrtněte třetí možnost, pokud to grafika dovoluje

Compiz má obrovské množství možností a ještě jsem je nestihl všechny prozkoumat. Ale ty, kteŕé jsem našel, se vyrovnaly Windows Aeru nebo jej předčily. Posuďte sami:

Ubuntu - přepínání mezi aplikacemi

Ubuntu - přepínání mezi aplikacemi pomocí Alt Tab, živý náhled aplikací, vybraná aplikace vystupuje plynule do popředí

Ubuntu - přepínání mezi aplikacemi

Ubuntu - přepínání mezi aplikacemi Win Tab - listování okny podobně jako na iPod Touch

Ubuntu - průhlednost (ALT   kolečko)

Ubuntu - ALT kolečko plynule mění průhlednost aktivního okna. Dá se to skvěle využít třeba při přepisování údajů

Ubuntu - lupa (Win   kolečko)

Ubuntu - lupa kdekoli na obrazovce (Win kolečko)

Ubuntu - přepnutí kontrastu Win   M

Ubuntu - rychlé přepnutí do kontrastního režimu pomocí Win+M se hodí třeba na slunci

A konečně, pokud hýbáte s oknem, jeho okraje se pěkně vlní, brnkají, přilínají ke krajům... těžko se to vysvětluje, ale je to zajímavé (byť někdy otravné, dá se to vypnout).

Ubuntu - Compiz

Velice pěkná funkce je vyšší počet ploch. Přepínáte mezi nimi Ctrl+Alt+šipky. Cnopiz dělá z Ubuntu vizuálně atraktivní systém a některé jeho funkce jsou skutečně přínosné. Škoda, že ne všechny mají ekvivalent ve Windows. Snad to někoho vyprovokuje... Mimochodem, nepodařilo se mi najít funkci Toggle (známou z macovského Exposé, případně ze Switcheru), udávané zkratky F9, F11 apod. nefungovaly. Někdo nějaký nápad?

Závěr

Rozhodně doporučuji Ubuntu vyzkoušet všem, které Linux vždy tak trochu lákal, teď už nemáte výmluvu. Při testování jsem narazil na pár nepříjemností, ale také na kupu pěkných překvapení. Ubuntu myslím osloví i zkušené uživatele Windows, aniž by se zcela zříkalo linuxových pozitiv. Instalátor Wubi pak umožní bezstarostnou instalaci i těm, kteří s počítačem umí jen to základní.

Pro koho je Wubi:

  • Pro ty, kteří si chtěli Linux už dlouho vyzkoušet, ale odradila je náročnost takové výzvy
  • Pro ty, kdo mají zkušenost s některou ze starých distribucí (dva roky zpátky apod.) Ti možná zjistí, že Ubuntu se tváří neuvěřitelně použitelně.
  • Pro ty, kteří tvrdí, ze Linux není pro ně. Možná mají pravdu, a tak si to aspoň ověří. Myslím si ale, že Ubuntu je velice příjemně překvapí

V Ubuntu je totiž skutečně vše, co běžný uživatel potřebuje:

  • Internetový prohlížeč Firefox (případně mnoho dalších kvalitních prohlížečů)
  • Balík Open Office se slušnou kompatibilitou s formáty Microsoft Office
  • Přehrávač audio a video souborů (přehraje všechno, na co si vzpomenete, a kdyby náhodou ne, půjde to zařídit, aby ano)
  • Gimp pro úpravu fotografií, prohlížeč a katalogy fotografií
  • Kecálky pro okamžitou komunikaci
  • A možnost snadno (skutečně snadno) vyhledat a doinstalovat další z desetitisíců aplikací (včetně třeba Google Desktop nebo Picasa)

A když se mi tedy Ubuntu tak líbí, proč jej nepoužívám jako svůj jediný systém? Zkrátka proto, že ne všechno už pod linuxem běhá. Třeba náš redakční systém, ve kterém teď dokončuji tento článek. Pod linuxem pořádně nespustím Adobe Photoshop a Adobe Indesign (jistě, teoreticky to jde přes Wine, ale je to obstrukce). Mnoho příslušenství není Linuxem hned/plně podporováno: tablet netabletuje, MP3 přehrávač jsem rozchodil až po mnoha pokusech, Windows Mobile si s Outlookem nesesynchronizuji.

 Proč nainstalovat Ubuntu Proč si nechat Windows 
  • Vyzkoušet konečně "ten linux, co o něm všichni mluví"
  • Pokochat se povedenými možnostmi grafického rozhraní
  • Využít jej jako druhý, (někdy) svižnější operační systém
  • Testovat na něm kompatibilitu aplikací
  • Ne všechno má pod Linuxem svůj ekvivalent
  • Některé věci bohužel pořád fungují jen pod IE
  • Podpora nestandardního hardware a doplňků
  • Když člověk potřebuje pracovat, hodí se vědět, kam sáhnout
  • Aby věci fungovaly pod Windows, to je starost výrobce. Funkčnost pod Linuxem zaručí málokdo
     

Jinými slovy - čím nestandardnější uživatel Windows jste, čím více příslušenství máte, tím více vám toho v Ubuntu (a Linuxu obecně, alespoň zatím) bude chybět. Skoro všechno jsou to překonatelné překážky, ale pro spokojeného vlastníka a uživatele Windows je málo důvodů, proč mít jenom Linux. (Také bych instalaci rozhodně nedoporučoval těm, kteří mají na disku málo místa. A pokud byste chtěli Linux instalovat v kanceláři nebo na služebním počítači, zeptejte se prosím administrátora.)

Naopak pro uživatele, kteří skutečně využívají počítač k psaní a čtení dokumentů, procházení internetu (a uvědomme si, že přes internetový prohlížeč se toho dá dělat opravdu hodně), prohlížení multimédií, úpravě obrázků a komunikaci je myslím Linux nejen představitelná, ale i zajímavá volba. A jako alternativní systém v rámci dual bootu ji mohu doporučit každému, koho článek alespoň trochu zaujal.


Odkazy:

České stránky o linuxu pro linuxové začátečníky:

Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 30 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Nyní startuje naposledy

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. března 2024  15:36

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 30 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...