3D přenosový vůz Sony/Telegenic

3D přenosový vůz Sony/Telegenic | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Přímé přenosy ve 3D umožní speciální přenosový vůz a triky s obrazem

  • 18
V květnu French Open, v červnu fotbalový šampionát. Oba sportovní svátky se budou v přímých přenosech vysílat ve 3D. Podívejte se na 3D přenosový vůz, jak se prostorový obraz dostane až k vám domů a jak se na něj podíváte.

Ve vývojovém centru společnosti Sony v Basingstoke jsme si mohli prohlédnout zrod prvního 3D přenosového vozu. A díky společnosti Sky také nahlédnout pod pokličku současných způsobů vysílání prostorového obrazu.

Konstrukci 3D přenosového vozu má na starosti společnost Telegenic, většina technického vybavení pochází (překvapivě) od Sony. Od běžného přenosového vozu se liší hlavně odlišným zapojením rekordérů a režijních pultů. Vše totiž pracuje současně s dvojicí obrazových signálů. Samozřejmě jsou zde 3D monitory a zobrazovače, v aktivním a ve zvukové režii i v pasivním provedení.

Seriál: VŠE O 3D

Zcela nové je pracoviště takzvaného "stereographera", což je člověk dohlížející na prostorové zobrazení obrazu. Pokud je prostorový vjem nepřirozený či zkreslený, musí "stereographer" zjednat nápravu pomocí 3D obrazového procesoru, nebo upozornit patřičné osoby; nejčastěji kameramany nebo režiséra.

3D přenosový vůz Sony/Telegenic

Část videorekordérů a kontrolních monitorů je již na místě, další na své zapojení teprve čekají v kartonových krabicích rozmístěných v hale kolem montovaného "přenosáku"

3D přenosový vůz Sony/Telegenic3D přenosový vůz Sony/Telegenic

Na opačné straně "racku" je kontrolní technické pracoviště. Navzdory tomu, že jde o kamion, zde rozhodně není nekomfortní nedostatek prostoru.

Při přesunech je kamion složený do běžných rozměrů, uvnitř tak zmizí uličky a vše se k sobě poskládá podobně jako ve hře Tetris. Jakmile je vůz na místě, pomocí hydrauliky se "rozsune" do stran.

3D přenosový vůz Sony/Telegenic

Rozestavěný 3D přenosový vůz roztažený do provozního režimu v hale vývojového centra Sony v Basingstoke

Je libo trocha čísel? V jednom přenosovém voze je instalováno na 70 kilometrů kabelů se zhruba devíti tisíci konektory. Celá kabeláž váží necelé dvě tuny.

3D přenosový vůz Sony/Telegenic

Zde bude sedět režie a také "stereographeři"

3D přenosový vůz Sony/Telegenic

Pracoviště zvukové a obrazové režie

3D vysílání: jak nacpat dva obrazy do jednoho

Důležitou podmínkou úspěšného rozvoje 3D vysílání je možnost využít stávající přenosovou soustavu. Tou může

snímek

Původní proporce papouška...

papoušek

... na jehož snímku ukazujeme různé způsoby zpracování obrazu pro přenos ve 3D.

být DVB-T (pozemní vysílání), DVB-C (kabelové rozvody) nebo DVB-S (satelitní vysílání). Ta je však koncipována na přenos jednoho obrazu v plném rozlišení a s vhodnou snímkovou frekvencí. Pro 3D přenos je ale potřeba vměstnat do stejného pásma obrazy dva. To je oříšek, jeho řešení zatím způsobuje určitý kvalitativní kompromis.

Způsoby, jak toho dosáhnout jsou tři:

Side by Side - vedle sebe

Obrazy pro obě oči jsou šířkově smrštěny na polovinu a umístěny vedle sebe "bok po boku". Výsledný signál má běžně používané rozlišení (nejčastěji 1080i) a lze ho tak odvysílat a přijmout běžnou technikou. 3D televizor pak stačí přepnout do vhodného režimu, obrazy rozdělí, roztáhne a promítne přes sebe. Obrazy pro jednotlivé oči mají rozlišení 960 x 1080 obrazových bodů.

3D TV - schéma skládání signálu - VEDLE SEBE

3D obraz tak má plné vertikální, ale poloviční horizontální rozlišení. Je to režim, který se využívá v současných testovacích 3D vysíláních.

Top over Bottom - pod sebou

Řešení v podstatě stejné jako u "Side by Side", s tím rozdílem, ze obrazy pro jednotlivé oči jsou smrštěny na výšku. Obrazy pro jednotlivé oči mají rozlišení 1920 x 540 pixelů.

3D TV - schéma skládání signálu - POD SEBOU

Checkerbox - šachovnice

Zcela odlišný přístup, který se v tuto chvíli nevyužívá pro 3D vysílání, ale při 3D projekci u domácích DLP projektorů, se jmenuje šachovnice (v originále Checkerboard). Obrazy pro levé a pravé oko jsou rozděleny sítí na malé čtverečky, vznikne tím tedy šachovnice.

3D TV - schéma skládání signálu - ŠACHOVNICE

Poté jsou liché čtverečky z jednoho obrazu a sudé čtverečky z druhého spojeny v jeden obraz, v dalším snímku je tomu naopak (z prvního sudé, z druhého liché). Obraz pro každé oko tak má rozlišení přesně poloviční.

Ideálním řešením, které zatím ale nelze použít u vysílání a které využívá 3D Blu-ray formát, je takzvaný Frame Sequence, nebo-li sekvence snímků. Zde jsou snímky řazeny ve dvojnásobné snímkové frekvenci "na střídačku" pro levé a pro pravé oko.

3D TV - schéma skládání signálu - SEKVENCE SNÍMKŮ

Mohou tak mít plné rozlišení a je to zcela ideální řešení. Je k tomu však potřeba dvojnásobná šířka pásma, protože jsou přenášeny dvě sady obrázků a tedy i dvojnásobné množství dat. A to je pro současné přenosové soustavy příliš mnoho.

Čím přijmout a sledovat

HDMI 1.3 /1.4

Ke propojení 3D obrazu vám stačí HDMI 1.3, ale s verzí 1.4 si toho užijete více.

Specifikace HDMI 1.3 z roku 2006 určuje 340 MHz šířku pásma a z toho vycházející maximální přenosovou rychlost 10,2 GBit/s. Maximální rozlišení je 2560×1600 při 75 Hz a 24bit barevné hloubce. HDMI 1.3 stačí pro přenos 3D obrazu v plném HD rozlišení včetně DTS-HD Master Audio zvuku.

Novější HDMI 1.4 z roku 2009 má stanoveno maximální rozlišení na 4096 x 2160 pix při 24 Hz a 24bit barevné hloubce. Dokáže tedy přenést 4K rozlišení. S rezervou stačí na všechny varianty 3D přenosu obrazu. Navíc však nabízí speciální kanál pro přenos internetového signálu mezi přístroji, zpětný zvukový kanál pro přenos mezi televizorem a AV receiverem.

Současný způsob řešení má zásadní výhodu i pro příjemce signálu, tedy třeba i pro vás.

3D obraz totiž dokáže přijmout jakýkoli přijímač, který dokáže dekódovat MPEG 4 či H.264 datový stream v 1080i rozlišení. To je většina nových DVB-C a DVB-S tunerů a některé DVB-T přijímače.

Pokud k takovému tuneru připojíte 3D televizor a přepnete jeho dekódování do správného režimu (nejčastěji Side-by-Side), uvidíte 3D obraz.

Na českém trhu jsou aktuálně 3D televizory od Samsungu a Panasonicu. Během několika týdnů by k nim měly přibýt i přístroje od Sony, Philipsu a do konce roku i modely LG a Toshiby.

Jak vysílání ve 3D vypadá, se dočtete v článku Vyzkoušeli jsme první evropské satelitní 3D vysílání. Bude to paráda.

Jak 3D nahrát?

Stejně optimisticky lze odpovědět otázku záznamu 3D vysílání. Protože z hlediska signálu je to běžný HD signál, umí 3D nahrát prakticky jakýkoli harddiskový set-top-box, který dokáže HD obraz nahrát.

Budoucnost: nejspíš snímková sekvence

Výsledný obraz současného (a blízce budoucího) 3D vysílání má rozlišení 960 x 1080 obrazových bodů. V případě potřeby by mohl mít i rozlišení 1920 x 540 obrazových bodů. Zdroj 3D obrazu v plném vysokém rozlišení, tedy 1920 x 1080 obrazových bodů, zatím nabízí jen 3D Blu-ray přehrávač.

Je však nutné podotknout, že i v aktuálním nižším rozlišení přináší 3D vysílání do domácností zatím nepoznaný rozměr vizuální zábavy.