Připojujete poprvé počítač k internetu? Zabezpečte si jej!

  • 40
Právě jste získali svůj první počítač a hodláte se jeho prostřednictvím vydat do světa internetu. Víte, jaké nástrahy na vás čekají? A jak se jim bránit? Pokusíme se vám v následujícím článku ukázat základní nebezpečí a obranu proti němu.
Téměř každý nově distribuovaný počítač umožňuje připojení k celosvětové informační síti internet. Základní hardwarové a softwarové vybavení však mnohdy nedisponuje dostatečnými ochrannými prvky, které minimalizují rizika, která na uživatele čekají. Navíc i v tomto ohledu dobře vybavený počítač neznamená automaticky, že bude systém dobře chráněn před nástrahami internetu. Množství produktů je totiž potřeba nastavit podle potřeb uživatele a další je třeba neustále aktualizovat či záplatovat.

Nečastější nedostatky

Každý, kdo se chystá svůj počítač připojit k internetu, musí počítat s tím, že se pouští do tak trochu kalných vod. Vedle možnosti získat požadované informace, data či kontakty mu může vzniknout i množství problémů, které vyplývají z nebezpečí, které prostředí internetu obsahuje v míře větší než malé.

Vše se přitom děje až neuvěřitelně rychle. Napadení počítače zapojeného do internetu lze očekávat v řádech minut. Platí to především u systému připojených přes dial-up, kabelovým modemem, ISDN či ADSL. Útočníci totiž většinou znají rozsah IP adres širokopásmového a vytáčeného připojení a pravidelně je skenují. Podobné nebezpečí vytvářejí i počítačoví červi, kteří na internetu vyhledávají nezabezpečené počítače.

Jak již bylo uvedeno, základní konfigurace počítače je většinou nedostatečná k tomu, aby počítač dostatečně ochránila. Pokud si uživatel na nastavení všech dostupných bezpečnostních systémů netroufá, měl by se obrátit na odborníka, či alespoň zkušenějšího známého. Další problém nastává v době, která uplyne od instalace počítače, případně výroby nosiče s instalovaným softwarem, do připojení systému k internetu. Je téměř jisté, že se mezitím přijde na množství chyb, které je potřeba záplatovat. Ideální je získat tyto záplaty a instalovat je ještě před připojením na internet. Stejné je to s antivirovými programy, kde se musejí udržovat aktuální virová databáze.

Pokud nemá uživatel k dispozici nejnovější záplaty, virové definice a další, ještě před prvním připojením nezbývá mu nic jiného, než se při vstupu na internet okamžitě obrátit na stránky výrobců používaného software a zjistit, zda se něco nového neobjevilo. Stejný postup lze samozřejmě doporučit i při instalaci nového software.

Zvláštní kapitolu pak tvoří nakládání s e-mailem, obezřetnost při procházení internetových stránek a nebezpečí skryté v datech a programech, které jsou získány z pochybných zdrojů. To vše je opatrnost, která mnohem více závisí na samotném uživateli a ne již tolik na softwarové a hardwarové výbavě a nastavení.

Chraňte se antivirem

Jak můžete zjistit i z našeho zpravodajství, útočí na naše počítače stále větší množství více či méně nebezpečných virů. Pracovat s internetem bez instalovaného a pravidelně aktualizovaného antiviru je trestuhodná nedbalost. Zvláště, když je k dispozici množství těchto bezpečnostních produktů zcela zdarma.

Bez firewallu ani ránu

Pokud je to jen trochu možné, instalujte si před připojením na internet hardwarový či softwarový firewall. Sousloví "firewall" v angličtině znamená ohnivá zeď, i když je to spíše brána, která kontroluje a případně omezuje komunikaci počítače s internetem a dalšími systémy. Zvláště pokud máte možnost připojit se na internet přes síť, která je chráněna hardwarovým firewalem či firewalovým routerem, využijte ji. V jiných případech použijte některý ze softwarových firewallů, z nichž lze některé získat zdarma. Jeho správná konfigurace sice zabere určitý čas, ale určitě se vyplatí.

Omezte se

Využívat můžete také ochranu, kterou skýtá nastavení privilegií přístupu k systému. Ve většině případů, když přistupujete na internet, nepotřebujete administrátorská práva k celému systému, ale stačí vám dobře nastavený uživatelský profil. To by mělo omezit větší škody v případě, že je počítač úspěšně napaden.

V případě, že jste připojeni v lokální sítí (LAN), omezte na nejmenší možné minimum počet sdílených souborů a adresářů.

Umožněte automatickou aktualizaci

U všech programů, které to umožňují, je dobrým krokem k větší bezpečnosti nastavení jejich automatické aktualizace. Nespoléhejte na to, že si při každém připojení na internet vzpomenete, že máte záplatovat či aktualizovat softwarové vybavení počítače.