Připravte se na superrychlé bezdrátové sítě – 802.11n přinese až 320 Mb/s

  • 8
Tento měsíc byl dokončen dlouhotrvající proces standardizace bezdrátové sítě formátu 802.11g. Oproti Wi-Fi (802.11b) přináší teoreticky téměř pětinásobnou rychlost. Na řadě je ale další specifikace přinášející propustnost v řádech stovek Mbps.
Do skupiny formátů bezdrátových sítí přibyl oficiálně již třetí formát. Po prvním Wi-Fi (802.11b), které pracuje ve frekvenčním pásmu 2,4 GHz při teoretické propustnosti 11 Mbit za sekudu, se minulý rok začal rozšiřovat standard 802.11a (někdy označovaný jako Wi-Fi5). Ten dostal do vínku přenosovou rychlost mírně přes 50 megabitů za sekundu a především pracovní pásmo 5GHz. To sice vylučuje přímou komunikaci s Wi-Fi, ale zase je zde minimum rušících vlivů.

Ve frekvenčním pásmu 2,4 MHz totiž operují například bezdrátové telefony, mikrovlnné trouby a pod. V 5GHz pásmu pracují jen některá vojenská zařízení, což ale na druhou stranu poněkud ztěžovalo či stále ztěžuje povolení provozu Wi-Fi5 v některých zemích. V důsledku toho byly některé specifikace 802.11a upraveny tak, aby vyhovovaly podmínkám v různých zemích.

802.11g ve finále

Celé úsilí na vytvoření standardu 802.11g bylo završeno minulý týden potvrzením „Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE)“. Nově přijatý standard 802.11g ( specifikace ve verzi 8.2) spojuje rychlost Wi-Fi5 a operační pásmo klasického Wi-Fi. To také znamená, že nová zařízení na bázi 802.11g dokáží komunikovat se starším Wi-Fi. Ačkoliv byly všechny kroky k přijetí oficiálního standardu 802.11g dokončeny teprve minulý týden, již několik měsíců jsou na trhu zařízení, která ve svých vlastnostech deklarují podporu tomuto formátu. Tyto karty, přístupové body (access point) a další produkty totiž podporují některou z předchozích verzí standardu, která sice ješte nebyla konečná, ale již přinášela dostatek informací k tomu, aby se na jejich základě dalo takové zařízení vyrobit.

Uživatelé, kteří si produkty s vybavením 802.11g koupili ještě před oficiálním přijetím poslední verze, si však nemusejí zoufat. Snad všichni výrobci takových zařízení do konce měsíce nabídnou možnost upravit jejich produkty prostřednictvím aktuálního firmware tak, aby poslední revizi standardu podporovaly.

Nyní se rozběhne další fáze, kterou bude mít na starosti organizace s názvem „Wi-Fi Alliance“, která se mimo jiné stará o certifikaci jednotlivých výrobků. Tato fáze spočívá v kontrole vzájemné komunikace jednotlivých čipů a produktů od různých výrobců. Teprve poté bude moci být jednotlivým výrobkům, které budou podmínky splňovat, udělen certifikát.

802.11n – trojciferná propustnost

Úspěšné dokončení standardizace nového formátu je jen dalším krokem na nekonečné cestě zlepšování vlastností bezdrátové komunikace. Již nyní se intenzivně připravuje vylepšený bezpečnostní standard a pomalu se začíná hovořit o dalším zrychlení. To má přinést specifikace s označením 802.11n. Očekává se, že v rámci této specifikace bude překročena rychlost 100 megabitů za sekundu a možná dosáhne až 320 Mbps.