Francouzští piráti mohou přijít o internet

Francouzští piráti mohou přijít o internet | foto: Profimedia.cz

Přísný zákon proti hudebním a filmovým pirátům Francii nepomohl

  • 253
Jeden z nejtvrdších zákonů světa pro potírání pirátského sdílení chráněných multimediálních děl nepřivedl Francouze do obchodů. Jen změnil jejich zvyky. Alespoň to ukazuje studie mezi dvěma tisícovkami uživatelů.

Autoři této nejnovější lokální studie podle BBC zjistili, že od schválení zákona se míra tohoto nelegálního chování celkově zvýšila o tři procenta.

Loni v říjnu Francie schválila zákon, podle kterého mohou být nenapravitelní piráti odstřiženi od internetu. Samotné schvalování provázely obtíže a zákon se podařilo prosadit až napodruhé. Původní verze se musela z rozhodnutí ústavní rady přepracovat. Zákonodárci proto zařadili do textu ustanovení, že trestat pachatele může jen soud, a ne speciálně k tomu vytvořený úřad. (viz předchozí článek o schválení tohoto zákona)

Studie ukázala, že jenom někteří Francouzi změnili své zvyky a začali stahovat hudbu a filmy z legálních zdrojů.

Francouzi, kteří soubory stažené z internetu sdílejí protiprávně, jsou teď varováni, aby s tím přestali. Pokud tak neučiní a výzvy ignorují, operátor je má na základě rozhodnutí poroty odstřihnout od sítě až na rok. Možností je i pokuta nebo vězení, ale úřady zákon ještě nevymáhají.

Francouzi změnili chování

Studie sledovala přes 2 000 internetových uživatelů v Bretani pod záštitou Renneské univerzity. Autoři studie došli k závěru, že mnozí lidé po schválení zákona chování změnili.

Zákon se ale vztahuje pouze na piráty navázané na systémy pro sdílení souborů. Studie ukázala, že se piráti přeorientovali na jiné hudební služby a možnosti stahování dat, na které se zákon nevztahuje.

Využívání služeb pro sdílení souborů z uživatele na jiného mezi dotázanými kleslo z říjnových 17,1 procenta na 14,6 procenta. Proti tomu ale využití stránek a služeb, na které se zákon nevztahuje, vzrostlo za stejnou dobu o 27 procent.

Služby stahování souborů jsou přímo napojené na policii, pokud využívají centralizované servery. Pro výměnu pirátského materiálu se ale snaží více využívat fiktivní servery a uzavřená fóra uživatelů.

Studie také ukázala, že velká většina uživatelů, 70 procent, se do pirátských praktik vůbec nepouští. Polovina těch, kteří si kupují materiál legálně, ale přiznává, že se jako piráti zachovali také, píše BBC.

,