Když počítači rupne v bedně, dokáže uživatelům pěkně zavařit (ilustrační snímek)

Když počítači rupne v bedně, dokáže uživatelům pěkně zavařit (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Problémy s Windows 10, které nevyřešíte. Za cukání myši může zvukovka

  • 300
Je to vlastně úplná pitomost, ale dokáže vám znepříjemnit život. Třeba takové zasekávání kurzoru. U myši, touchpadu i klávesnice. Nikdo okolo vás takový problém nemá, jen vy. Nikdo vám nedokáže poradit a vy už jste vyzkoušeli úplně všechno. Váš notebook se chystá na let z okna.

Přišlo to s upgradem na Windows 10 z Windows 8.1. Začala se mi sekat myš. To je banalitka, řeknete si. Stačí nainstalovat nový ovladač a je to. Možná jen stačí vyměnit baterky. Jenže nestačí. 

Myší ani počítačem to nebude

Stáhnete nové ovladače, přeinstalujete obslužný program myši (Logitech Anywhere MX), vyzkoušíte všechny další příslušné ovladače (chipset, řadiče, atd.) pro daný počítač (Acer Aspire R13) přímo ze stránek výrobce. Nic nepomáhá. Zkusíte jinou myš a hle, problém je tady pořád. Kurzor se v nepravidelných intervalech stále zasekává. Myší to tedy není.

Závada se projevuje nepravidelně. Nedaří se jednoduše vysledovat, co ji způsobuje a kdy. Po zapnutí PC je vše v pořádku. Ale jen většinou. Téměř vždy se sekání projeví ve chvíli, kdy na pozadí běží nějaké streamované video (YouTube, SlowTV.cz atd.). Záseky však přetrvávají i po vypnutí videa a dokonce i prohlížeče. Někdy stačí jen zapnout prohlížeč a vše se začne sekat.

Vytížení procesoru, spuštěné procesy na pozadí, nic z toho neukazuje na jakoukoliv abnormalitu. Žádné viry ani koně. Objevuje se však další stopa. Stejně jako myš se seká i touchpad, na který jsem přešel, protože myš se stala téměř nepoužitelnou (místo abych e-mail odeslal, kurzor se zasekl na ikonce s Košem...). Pro jistotu zkouším ještě pohyb kurzoru pomocí klávesnice a situace se opakuje - seká se. Psaní jednoho písmena ve Wordu tedy využívám jako indikátor závady. Pokud se tři řádky „i“ napíšou bez zaseknutí, je vše ok. To se ovšem zatím nedaří.

Instaluji všechny ovladače, které výrobce notebooku nabízí, kontroluji i ostatní. Vše je aktuální. Nevím si rady. Naše IT oddělené radí čistou instalaci systému (ano, to by asi bylo řešení). Internetová fóra jsou plná rad, jak odstranit „lagování“ myši a kurzoru. Některé odkazují na problém s ovladači na grafickou kartu (Nvidia), což zní logicky, ale to není můj případ.

Chytrý kamarád s velkou trpělivostí

Krátké shrnutí. Oddělení IT logicky nemá čas, testovat notebook a hledat, kde může být chyba, když všechny obvyklé i méně obvyklé cesty k cíli selhaly. Vždyť je to pitomost. Stačí to celé přehrát novým OS a vše bude pravděpodobně v pořádku. No jo, jenže já chci vědět, v čem ta chyba je. Navíc už mám systém poměrně ochočený, oblíbené programy nainstalované.

Asi by bylo možné poslat notebook do servisu Aceru, kde jsou velmi ochotní a „závadu“ se mnou konzultují. Jako běžnému uživateli by mi zřejmě ani nic jiného nezbylo, ale na týden bych se musel obejít bez PC. Navíc i zde by pravděpodobně nakonec navrhli čistou instalaci systému. Upgrady tohoto typu jsou prostě problematické, to vám řekne každý upřímný a schopný technik.

Naštěstí mám kamaráda. Kamaráda, který umí všechno. Opraví nefunkční objektiv u foťáku a rozchodí i „plečku s Windows 95“. V pátek mu počítač předávám, v neděli je hotovo. I když ne tak úplně. 

Automatické aktualizace jsou prevít

Bylo to v ovladači na zvukovou kartu. To je na první pohled podobné, jako kdyby za nefunkční brzdy v autě mohla anténa od autorádia. Jak na to kamarád vůbec přišel? Zkoušel všechno možné. Zapínal, vypínal, instaloval a znovu odinstalovával ovladače a kombinoval různé procesy tak, aby se mu podařilo cukání myši vyvolat. Po několika hodinách zjistil, že nejčastěji se tak děje v kombinace se zapnutým přehráváním hudby. Ovladač zvukové karty (Realtek) se však zdál být aktuální. Že je na dobré cestě, poznal ve chvíli, kdy jej zcela odinstaloval. Hudba hrála (zvuk pochopitelně nešel), ale kurzor se přestal zasekávat. 

Po restartu si systém sám našel univerzální microsoftí ovladač (Microsoft 10.0.1024.16384), zvukovka znovu zvučí, myš necuká. To vše až do chvíle, než se automaticky nainstalují nové aktualizace Windows. Protože mám v notebooku verzi Home, nemohu tento proces vypnout. Zasekávání je zpět.

Jak postupuje servis

Z autorizovaného servisu společnosti Acer nám poslali následující obecný postup řešení problému. Může se hodit i vám.

  1. Navození problému nebo simulace závady.
  2. Otestování notebooku na servisním disku s továrně dodávaným OS pro vyloučení HW závady.
  3. Porovnání verze ovladače instalovaného po upgradu na Windows 10.
  4. Případná instalace ovladače ze stránek výrobce.
  5. Vypnutí procesů aplikací třetích stran.
  6. Otestování známých řešení podobných problémů.
  7. V případě neodhalení příčiny, posunutí porblému na vyšší level technické podpory.

Po dokončení článku k nám z Aceru doputovala informace, že problém se díky jinému uživateli objevil i na diskusním fóru Acer Community a na nápravě se už pracuje.

Zbývá jediná možnost, v Nastavení vyhledat ovladač zvukové karty a „vadný“ Realtek High 6.0.1.7553 nahradit univerzálním ovladačem od Microsoftu. Stačí zvolit volbu Vrátit změny ovladače. To budu muset dělat pravděpodobně až do chvíle, než Realtek ke své zvukové kartě napíše ovladač, který by nebyl v konfliktu s Windows 10 pro některé konfigurace počítačů včetně toho mého. Když se nám podařilo závadu opakovaně vyvolat a opět odstranit, bylo zřejmé, že příčina i řešení byly objeveny. 

Poučení? Může to být cokoliv

Čím to tedy bylo, víme. Jak problém dočasně vyřešit, také. Ale proč ovladač zvukové karty negativně ovlivňuje polohování kurzoru, to se teprve dotazy na Realtek a Microsoft snažíme zjistit.

Nejnovější ovladače selhaly. Automatické aktualizace systému, které mají uživateli přinést pohodlí a zbavit ho problémů, přináší problémy a nepohodlí. Problém, který nejprve vypadal na jasnou závadu polohovacího zařízení, se ukázal být mnohem hlubší a hlavně s myší vůbec nesouvisel. Všichni se snažili pomoci, ale na skutečné odhalení problému nebyl čas. Pomohl až kamarád, který tomu ten čas věnoval.

Poučení, které si z toho odnesl autor článku? Mimo toho, že je skvělé mít šikovné kamarády, asi žádné.

Epilog

Z IT se totiž stala samozřejmost. Na notebook se již nedíváme s respektem jako na zázrak moderní techniky, ale jako na spotřební věc, samozřejmě fungující přístroj, jehož uvedení do provozu není o moc složitější a časově náročnější než nastavení videorekordéru před dvaceti lety.

Jenže opak je pravdou, notebook je navzdory nízké ceně a snadnému uživatelskému rozhraní neuvěřitelně složité zařízení. Vzhledem k množství různých hardwarových variant a softwarových kombinací je skoro zázrakem, že většinou vše funguje. Když jsme si před deseti patnácti lety doma sami stavěli desktopové sestavy, často jejich vyladění k rozumné funkčnosti a optimálnímu výkonu trvalo několik dní. Dnes se nám během několika desítek minut a několika našich kliknutí na předem vybrané tlačítko „další“ vymění operační systém, aniž by ovlivnil uživatelská nastavení a instalované aplikace (dříve věc nevídaná) a my se hlasitě pohoršujeme nad zasekávající se myší.

Není to krásná doba?

,