Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč je v Evropě elektronika tak drahá?

Stačí si z USA přivézt dva počítače nebo notebooky a i s cestou to mnohdy vyjde na méně peněz než v Česku. Ale i jiné zboží je v USA nebo Asii levnější než zde. Proč zrovna my máme platit nejvyšší ceny?
Nákupy v zámoří vyjdou levněji

Nákupy v zámoří vyjdou levněji | foto: Profimedia.cz

Důvodů je hned několik – roli hraje malý trh, měnící si vzájemný kurz eura či lokálních měn k dolaru, ale i to, zda si zboží koupíte od malého prodejce či velkoobchodníka.

„V Evropě například vytváříme marketingové materiály pro trhy o velikosti tři až deset milionů obyvatel,“ upozorňuje Petr Trešl z HP. Stejně velká jsou přitom i mnohá větší města v USA, která žádné speciální úpravy výrobků nevyžadují. Jinými slovy, evropský trh je sice celkovou velikostí větší než americký, ale místo jednoho nebo dvou jazyků se zde mluví 23 oficiálními.

„Představte si 700 000 televizorů v USA a stejný počet pro různé země Evropy. To je 20 různých uživatelských příruček, systémů menu na obrazovce, televizních norem... S tím je spojeno i větší množství času nutného pro vývoj, lokalizaci, otestování a konečně i řešení prodeje v každé menší zemi. To je daň malých zemí, mnoha jazyků a národních norem,“ říká Károly Attila Juhász, marketingový ředitel Panasoniku.

Přitom počáteční náklady jsou stejné. „U nás se v jedné továrně na stejné lince vyrábějí fotoaparáty pro USA i pro Evropu. Počáteční náklady jsou tedy u některých výrobků stejné,“ potvrzuje Károly Attila Juhász.

Ale i pokud pomineme náklady na lokalizaci, tedy vytvoření manuálů v národních jazycích a přizpůsobení menu výrobku, cenu zvyšují i další věci. „Výrobky určené pro Evropu musí splňovat určité normy, evropské direktivy. Je to například známý certifikát CE, potvrzení o chemických látkách obsažených ve výrobcích RoHS, způsob řešení likvidace elektroodpadu WEEE a další,“ vyjmenovává podstatné rozdíly Juhász.

Kromě již zmíněných nákladů k tomu přispívá také daň z přidané hodnoty. Při přepočtu z americké ceny totiž musíte k výsledku ještě připočítat DPH, protože v Americe se ceny zásadně uvádějí bez ní.

Co ovlivňuje ceny v Evropě

Ceny se však liší i v Evropě, případně i v rámci Evropské unie. Myšlenka volného trhu v EU v praxi sice znamená, že stejné zboží musí být nabízeno po celé Unii za stejných podmínek, jenže mnoho lidí si neuvědomuje, že se to týká velkoobchodního prodeje, tedy částek, za které jsou výrobky nabízené běžným obchodníkům.

„Společnost Hewlett-Packard dodává své výrobky do velkoobchodní sítě za shodnou cenu. Případné cenové rozdíly v jednotlivých zemích neovlivňuje a ani ovlivňovat nesmí,“ říká Petr Trešl. Podobně hovoří i zástupci jiných firem. Za cenovými rozdíly v maloobchodech tak stojí jednak rozdílná sazba daně z přidané hodnoty a jednak marže prodejce.

Momentálně má největší vliv na rozdílnost cen často se měnící kurz lokálních měn k americkému dolaru, případně k euru. „Pokud koruna posílí vůči euru o 1,50 koruny během několika týdnů, je to při ceně televize 2 500 eur už hodně velký rozdíl,“ říká Martin Cakl ze společnosti BaSys. Nicméně tyto kurzové změny se neprojeví okamžitě, ale až s určitým zpožděním. Podle Cakla se často setkávají s tím, že klient „bombardovaný zprávami o novém rekordu české koruny tento kurz používá k jednoduchému přepočítání cen z eur, což samozřejmě vždy vytváří rozdíl v řádech.“ Toto dokáže vyřešit až jednotná cena v eurech po celé Evropě.

Velký versus malý obchodník

Ale i velkoobchodní ceny se mohou lišit. Mohou se s tím setkat někteří podnikatelé, když porovnají cenu u velkoobchodu a internetového prodejce. V praxi mohou zjistit, že ceny u drobných obchodníků mohou být i nižší, než za jaké mohou oni dané zboží nakoupit v českém velkoobchodě. Důvodem je opět různá velikost trhů. Zatímco český obchodník odebírá v jednotkách případně desítkách kusů, velké zahraniční řetězce, které pak zboží prodají malým obchodníkům, mohou nakupovat ve stovkách až tisících kusů. Přitom samozřejmě získají slevu za množstevní odběr. Výrobci je tak motivují k odběru výrobků určité značky.

Na výši konečné ceny se podílí i záruka. Lze to ukázat třeba na příkladu notebooků Acer. „Specificky v České republice se prodávají standardně s rozšířením záruky na dva roky, zatímco ve zbytku Evropy se nabízí firemním zákazníkům záruka pouze roční. Podobné rozdíly se tedy samozřejmě promítají do koncových cen,“ komentuje marketingový manažer Lubomír Perůtka z Acer Czech Republic.

Firmy tento problém řeší různě. Většinou se odlišuje délka záruky pro koncové spotřebitele, která je podle občanského zákoníku dva roky, a záruka pro firmy a podnikatele. U nich totiž lze záruku zkrátit na rok. Přesto některé firmy, například výrobci notebooků, nabízejí za příplatek tří a víceletou záruku, někdy dokonce s opravou na místě u zákazníka.

U jiných výrobků je to ještě složitější. Například telekomunikační přístroje musí mít speciální certifikát pro český trh, bez nějž se nesmí v Česku prodávat. Samozřejmě, že tento postup výrobek dále prodražuje a výrobci nebo dovozci se vyplatí pouze u výrobků, kterých v ČR prodá určité množství kusů.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 14 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Týrají nabíječky a elektroauta, aby pak netrpěl řidič

v diskusi je 21 příspěvků

23. dubna 2024

Prozkoumali jsme speciální laboratoř, kde E.ON v extrémních podmínkách testuje nabíjecí stanice pro...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 16 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Jediný vrtulník, který létal na jiné planetě, se loučí poslední zprávou

v diskusi je 8 příspěvků

22. dubna 2024  17:31

Tři roky poté, co se vůbec poprvé na jiné planetě sluneční soustavy roztočily rotory létajícího...

Seznamte se s budoucím kolegou. V síle i flexibilitě vás snadno překoná

v diskusi jsou 3 příspěvky

22. dubna 2024  15:15

Humanoidní robot Atlas od Boston Dynamics se odebral na zasloužený odpočinek a nahradila ho úplně...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...