Dlouho očekávané procesory AMD Ryzen 7 přišly na trh.

Dlouho očekávané procesory AMD Ryzen 7 přišly na trh. | foto: AMD

Revoluční procesory AMD Ryzen jsou v prodeji. Zaujmou výkonem i cenou

  • 112
Procesory AMD již mnozí při konfiguraci počítače ani nebrali v potaz - mimo nízké ceny (a relativně výkonné grafické části) neměly příliš co nabídnout. AMD si od nových procesorů Ryzen slibuje návrat mezi procesorovou elitu. A není to nereálné. Výkonové testy dopadají výborně a ceny jsou hodně lákavé.

Nebudeme chodit kolem horké kaše a podívejme se na topmodel Ryzen 7 1800X, určený pro nejvýkonnější pracovní stanice a high-endové herní počítače. Procesor je vyroben 14nm technologií, má osm výpočetních jader, 4 MB L2 cache, 16 MB L3 cache, je taktován na 3,6 GHz a má TDP 95 W. Stojí 14 995 Kč včetně DPH.

Více výkonu za méně peněz

Srovnat jej můžeme například s jedním z topmodelů Intelu, přesněji Core i7- 6900K Broadwell-E s podobnými parametry (14 nm technologie, osm jader, 20 MB cache, pracovní frekvence 3,2 GHz, TDP 140 W) vydaném ve druhém čtvrtletí roku 2016 a aktuálně prodávaným za cenu 31 950 Kč, tedy více než dvojnásobek ceny konkurenta od AMD.

Jak se jim daří v testech? Například v CineBench 11.5, při využití všech jader, získal Ryzen 7 17,98 bodu, Core i7 15,93 bodu. Ryzen tak nabídne o 12,8 % vyšší výkon za poloviční cenu. V případě využití jen jednoho ve stejném testu jsou pak síly vyrovnané, Ryzen 7 i Core i7 dosáhly výsledku 1,77 bodu.

Jiný výkonový test, 3D Particle Movement Benchmark. Zde se výkonová karta obrací, při využití všech jader stihl Ryzen 7 1 198,94 operace za sekundu, Core i7 pak 1 363,22 operace za sekundu. Core i7 v tomto testu nabídl o 13,7 % vyšší výkon, jenže stále za dvojnásobnou cenu. V případě využití pouze jednoho jádra zvládl Ryzen 7 103,61 operace za sekundu, Core i7 pak 125,58 operace za sekundu. Zde má Core i7 navrch od 21,2 %, rozdílu v ceně se to však ani neblíží.

Ve výkonu jednoho jádra Ryzen ztrácí

Zkusme Ryzen 7 srovnat s nejvýkonnějším procesorem z nové generace Kaby Lake (vydaném v lednu 2017), k procesoru Core i7-7700K. Ten je vyroben taktéž 14nm technologií, ale má pouze čtyři jádra, 8 MB cache, je taktován na 4,2 GHz a má maximální TDP 91 W. Prodává se za 9 990 Kč.

Tady je to ještě o něco zajímavější a také rozporuplnější. V testu CineBench 11.5 s využitím všech jader je Core i7 procesorem Ryzen 7 doslova převálcován - Core i7 získalo 10,65 bodu, Ryzen 7 17,98 bodu. Výkonová převaha Ryzenu 7 je 68,8 %, cenová pak nepěkných 50,1 % (tj. je o 50,1 % dražší). Prakticky opačně však dopadne stejný test s využitím pouze jednoho jádra procesoru. Zde jasně vyhraje Core i7 s 2,2 body, přičemž Ryzen 7 dosáhl již dříve uvedeného 1,77 bodu. Core i7 tak poskytlo o 24,3 % vice výkonu, přičemž navíc jej pořídíte jen za 66,6 % ceny Ryzenu 7.

Co si z toho odnést?

Další enumerací výsledků nebudeme zdržovat, jsou jich plné zahraniční servery věnující se recenzím hardwarových komponent, například AnandTech, jehož výsledky jsme ve srovnání použili, a nepřinesly by nijak odlišné obecné závěry.

Prvním závěrem může být, že AMD po mnoha letech nabízí procesory, které jsou nejen plně konkurenceschopné vůči procesorům Intelu, ale leckdy je i výrazně překonávají, zejména v poměru ceny a výkonu. Konkurenci přitom Intel potřebuje jako sůl: na poli PC procesorů byl nyní víceméně osamoceným hráčem a na rychlosti vývoje to bylo patrné. Kupříkladu největším rozdílem mezi Skylake (předchozí generace procesorů Intel) a Kaby Lake (současná generace procesorů Intel) byl nový „media engine“, který výrazně zrychlil a zefektivnil práci s videem. Rozdíly ve výpočetních výkonech a energetické efektivitě však nebyly nijak zásadní. To by se s novým konkurentem (a tedy také hrozbou a motivací) mohlo změnit.

Druhým závěrem může být, že dnes nelze říci že „procesor A je rychlejší než procesor B“, ale je nutno doplnit, za jakých podmínek a při jakých operacích byl výkon měřen. Zdá se přitom, že ve výkonu jednoho jádra Intel stále vede, ale při použití všech jader (celé dostupné síly procesoru) naopak často vede AMD.

Aby to bylo ještě o trochu složitější, u komplexních úloh, jako je například hraní her, či práce s virtuální realitou, budou pro výsledný výkon důležité i další komponenty - zejména základní desky, čipsety a paměti a jejich optimalizace pro procesory. Zde bude, přinejmenším zatím, výhoda na straně Intelu.

Vítězí zákazník

AMD zatím představilo a na trh přivedlo pouze procesory AMD Ryzen 7 (modely 1700, 1700X a 1800X), nižší řady Ryzen 5 a Ryzen 3, které se mají objevit také v all-in-one sestavách a noteboocích, by měly přijít na řadu později tento rok. U nich samozřejmě zůstává otázkou, jak se k novým procesorům postaví výrobci těchto zařízení - např. v roce 2011 představené procesory AMD Llano byly na českém trhu zastoupeny jen minimálně.

Předem však myslím můžeme říci jedno - AMD odvedlo při vývoji nových procesorů výbornou práci, nejméně z jejich pohledu jde o procesory vskutku revoluční a z obnoveného konkurenčního prostředí mohou nakonec těžit zejména zákazníci.