Procesory budou "špehovat" své uživatele a zabrání šíření warezu

  • 18
Iniciativa Microsoftu nazvaná Palladium dopadá na úrodnou půdu. Intel hodlá zabudovat do další generace svých procesorů protipirátskou ochranu. Zatím jde jen o kroky znamenající větší bezpečnost. Co však přijde příště?

Zamezit šíření warezu a používání nelegálního softwaru, to je cíl nové iniciativy, kterou formálně podpořil i Intel. Nová technologie, ukrývající se pod kódovým označením LaGrande, má chránit počítače před viry, a dokonce před zlými hackery (crackery). Měla by zajistit mnohem vyšší úroveň ochrany dat při jejich přenosu mezi počítači.

Nově však bude dávat nahrávacímu průmyslu a výrobcům software větší a silnější kontrolu nad tím, jak spotřebitelé používají digitální hudbu, filmy, nebo počítačové programy.

Díky tomu bude mít například vydavatel možnost zabránit počítačům, které budou vybaveny systémem LaGrande a poběží na softwaru založeném na Palladiu, kopírování CD, přeposílání určitých dokumentů elektronickou poštou, nebo ve spouštění nelegálního či nelicencovaného softwaru.

Díky této technologii bude v podstatě možné "špehovat", co uživatel dělá, a účinně mu zamezit v provádění činností, které jsou protizákonné nebo chráněné autorským právem. Celou iniciativu navíc doprovází vlna odporu uživatelů počítačů, kteří poukazují na mnoho problematických aspektů celého projektu. Jedná se o námitky obecného charakteru, ale i odborné, spadající do technické roviny. Prakticky nikdo nechce, aby ho jeho vlastní počítač "špehoval", nebo aby mu zabraňoval v krocích a jednání, které má naprogramováno jako nelegální.

Jakkoliv bude technologie prospěšná v oblasti e-komerce, nebo v jiných oborech, do propadliště dějin ji může poslat tvrdá konkurence mezi hardwarovými firmami. Není vyloučeno, že lidé o hardware, který je bude špehovat, ztratí zájem. Vždy se pak najde někdo, kdo nabídne hardware bez této "přidané hodnoty", a vydělá na tom.

Očekává se, že výrobci hardware budou nutné kroky směřující k ochraně před nelegálním kopírování softwaru provádět postupně. Až si na něj uživatelé zvyknou, přijdou opatření daleko tvrdší.