Každou noc potřebujeme výplach mozku, spekulují vědci | foto: montáž: Michal Barák, iDNES.cz

Proč se ráno probouzíme s čistou hlavou? Máme čerstvě vymytý mozek

  • 18
Důvody, proč živé organismy spí, nejsou úplně jasné. Jedna z novějších teorií naznačuje, že v noci probíhá v mozku výrazná očista. „Přirovnala bych to k myčce na nádobí,“ říká autorka studie o vyplavování toxinů během spánku u myší. Nabízí se prý souvislost s Alzheimerovou chorobou, která koreluje s nedostatkem spánku.

Spánek je pro vědce záhadou. Z evolučního pohledu zdánlivě nedává smysl, aby živočich třetinu dne nehybně ležel a byl vydán na milost a nemilost okolí. „Zvláště pokud jste třeba myš, je pro vás spánek velmi nebezpečný, protože jste v tu chvíli snadnou kořistí,“ uvádí doktorka Maiken Nedergaardová z Univerzity v Rochesteru.

Právě na myších provedla Nedergaardová a její tým studii, jejíž výsledky publikoval prestižní vědecký časopis Science v říjnu 2013. Vědci přinesli překvapivé zjištění: během spánku se buňky v mozku dospělých myší zmenší a vznikne mezi nimi o 60 % více místa. To zároveň vyvolá výrazně vyšší průtok mozkomíšních a mezibuněčných tekutin.

Vpichy do mozku hlodavce a následná měření

„Je to velmi dramatický rozdíl,“ říká Nedergaardová. „Skoro jako když otočíte kohoutkem.“ Dodává také, že promývání mozku zřejmě nemůže probíhat během běžného fungování. A zároveň zapadá do známých negativních důsledků spánkové deprivace - lidé, kteří dlouhodobě nespí, ztrácejí pozornost a v extrémních případech mohou na nedostatek spánku i zemřít.

Pročišťování mozku by leccos vysvětlovalo

Porovnání „výplachu“ mozku během bdělosti a během spánku.

Výsledkem je pročištění mozku od beta-amyloidů. „Restorativní funkce spánku může spočívat právě v tom, že během spánku je možné odstranit potenciálně nebezpečné neurotoxiny z mozku, které se zde nakumulují během bdělého provozu,“ spekulují vědci.

Spekulace to není nepodložená, naopak dobře zapadá do dalších zjištění. „Není zajímavé, že Alzheimer a další nemoci spojené s demencí jsou všechny spojené s nedostatkem spánku?“ ptá se Nedergaardová. Vyplachování mozku, ke kterému může účinně docházet právě jen během spánku, by vysvětlovalo jak jeden z důvodů, proč spíme, tak tuto souvislost.

„Koncentrace beta-amyloidů v mozku roste během toho, co bdíme,“ říká Randall Batemen, profesor neurologie z Washington University v St. Luis. „A víme, že během spánku se koncentrace sníží. Tato studie ukázala nádherný mechanismus, kterým by to mohlo být vysvětleno.“ Je podle něj lákavé dělat závěry směřující k možnosti lépe kontrolovat nemoci typu Alzheimera.

Tohle zatím vědci raději zkoušejí jen na myších.

Ale studie o vyplachování mozku zatím proběhly pouze u myší a šimpanzů. Do lidského mozku nemohou výzkumníci tolik „šťourat“ - etické komise univerzit to nemají rády - a proto je na velké závěry brzy. Ale mechanismus objevený týmem profesorky Nedergaardové dal naději na lepší pochopení - a časem snad i léčbu - nemocí, se kterými si zatím lékaři nevědí rady.

A pro všechny ostatní je to důležitá připomínka: nezanedbávejte spánek, nebo se vám zašpiní mozek. A až vás někdo uprostřed spánkového cyklu probudí, můžete ho odbýt zamumláním: „Nerušit, probíhá výplach mozku.“