Výrobci PC se snaží zaujmout i novými formáty.

Výrobci PC se snaží zaujmout i novými formáty. | foto: Intel

Nové počítače chce stále méně lidí, nově mají vrásky i výrobci tabletů

  • 241
Propad prodejů počítačů se nezastavil ani v roce 2015 a navázal na předchozí tři roky poklesu. Podle aktuálních statistik ztratil trh dalších osm procent. Ale počítače v tom nejsou samy. Klesají i prodeje tabletů.

Celosvětové dodávky osobních počítačů se loni snížily o osm procent na 288,7 milionu přístrojů. Zaznamenaly tak již čtvrtý meziroční pokles za sebou, a to navzdory příchodu nových modelů a nové verze operačního systému Windows. Vyplývá to z údajů výzkumné společnosti Gartner.

Odborníci se domnívají, že na prodej osobních počítačů má nadále negativní dopad popularita chytrých telefonů a tabletů. Jediným významným výrobcem osobních počítačů, kterému se loni podařilo zvýšit dodávky, byla podle Gartneru americká společnost Apple.

Údaje další výzkumné společnosti IDC ukázaly, že ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se dodávky osobních počítačů meziročně snížily o 10,6 procenta. To představuje nejprudší pokles od doby, kdy firma začala tyto dodávky sledovat.

Jedničkou na trhu s osobními počítači loni navzdory poklesu dodávek zůstala čínská společnost Lenovo. Druhé místo obsadil americký konkurent Hewlett-Packard, za kterým následoval další americký rival Dell.

V Česku tablety netáhnou

Tuzemské dodávky tabletů loni klesly podle IDC o jednotky procent na zhruba 900 tisíc kusů. Počet dodaných zařízení byl přesto zhruba o 100 tisíc kusů vyšší než u notebooků. Letos čeká tablety stagnace. Podobný trend se očekává i v případě celosvětových čísel, které teprve firma připravuje.

IDC uvádí, že je český trh nasycený. Ještě v roce 2013 přitom v každém čtvrtletí vykazoval trojciferný meziroční růst a v roce 2014 míra růstu klesla na dvoumístná čísla. V loňském třetím čtvrtletí již šlo o pokles o téměř sedm procent. Rostl pouze zájem o zařízení s oddělitelnou klávesnicí typu 2 v 1, která však představovala jen šest procent celkového objemu.

„Trh tabletů trpěl mimo jiné kanibalizací. Konkrétně nástupem velkých chytrých telefonů, které jsou blízkým substitutem. Kromě toho se ukázalo, že koncoví uživatelé nemají tendenci obnovovat své tablety tak často, jak se dříve očekávalo,“ uvedl analytik IDC Petr Švagrovský.

Typický tablet byl v roce 2015 v Česku vybavený sedmipalcovým displejem. V roce 2016 bude nejrozšířenější desetipalcová úhlopříčka. Android zůstane převažujícím operačním systémem, zatímco podíl iOS od Applu se sníží o třetinu. Více než dvě třetiny tabletů měly pouze wi-fi bez mobilního připojení, což zůstane stejné i v roce 2016.

V Česku bylo loni asi 17 tabletů na 100 obyvatel, což je o osm více než průměr v regionu CEE (střední a východní Evropa). Naopak v západní Evropě byl průměr 27 zařízení na 100 obyvatel. Pro srovnání, hodnoty dosáhly v Maďarsku 10, v Polsku 12, na Slovensku 15; v Rakousku 20, v Německu 25 stejně jako ve Francii a 35 v Holandsku. Přesto byla tato hodnota v České republice i regionu CEE jen na 38 % obdobných hodnot za vybavenost osobními počítači (kde PC rozumíme součet za desktopy, tedy stolní počítače, i notebooky).

,