Nenechte se vyděsit z předinstalovaného software a zbavte se ho.

Nenechte se vyděsit z předinstalovaného software a zbavte se ho. | foto: Profimedia

Vyčistěte zbrusu nový počítač nebo notebook od zbytečných programů

  • 261
Výrobci hardware vydělávají i na smlouvách se softwarovými firmami, jejichž produkty předinstalují do počítačů. Poradíme, kterých programů se zbavit hned, jak počítač zapnete. Zabráníte tak zbytečnému čerpání výkonu a diskového prostoru počítače, ale rovněž se vyhnete i obtěžování zkušebních verzí.

Antiviry na zkoušku

Typickými zástupci tzv. bloatwaru, tedy zbytečného softwaru, kterým výrobci počítačů obšťastňují své zákazníky, jsou testovací verze různých antivirových programů. Typicky jde o zkušební verze antivirových produktů McAfee či Symantec, použitelné po omezenou dobu.

Antiviry samozřejmě plní úlohu při ochraně počítače před nebezpečnými programy z internetu, ovšem pouze po dobu několika desítek dní. Poté se přestanou aktualizovat a začnou vás obtěžovat nabídkami k pořízení placených licencí.

Nejlepším řešením je odinstalování těchto programů a instalace jiných, zdarma použitelných antivirů. Na výběr máte celou řadu kvalitních antivirových programů, jako je například Microsoft Security Essentials, AVG Free Edition, avast! Free Antivirus, Panda Cloud Antivirus a mnoho dalších, které budou váš počítač chránit stejně spolehlivě jako placené antiviry.

Zkušební verze antivirů předinstalované v nových počítačích bez problému nahradí Microsoft Security Essentials a další bezplatné programy.

Nástrojové lišty prohlížečů

Další častou ukázkou naprosto zbytečného a obtěžujícího softwaru jsou různé nástrojové lišty pro internetové prohlížeče. Doplňky sice slibují rychlejší přístup k různým funkcím (vyhledávání na internetu, e-mailová schránka ad.), ovšem stejnou službu vám prokážou i aktuální verze moderních internetových prohlížečů. Nástrojové lišty pak jen zpomalují start prohlížeče a zabírají místo pro zobrazení internetových stánek.

Mezi nejčastěji instalované doplňky prohlížečů patří například Yahoo! Toolbar, Ask Toolbar, Google Toolbar a další. Nejlepší, co můžete udělat, je tyto programy rovnou odinstalovat, nebo alespoň zakázat jejich spouštění v nastavení internetových prohlížečů.

Pokud opravdu chcete váš prohlížeč obohatit o nějakou další funkci, vybírejte raději z oficiálních knihoven doplňků pro Internet Explorer, Google Chrome či Firefox. Zvažte při tom především hodnocení doplňků ostatními uživateli.

Ask Toolbar je typickým zástupcem bloatwaru v podobě zbytečných doplňků internetových prohlížečů.

Kancelář na zkoušku

Svou troškou do mlýna, v podobě zkušební verze kancelářského balíku Office, přispívá často také Microsoft. Instalovat celý balík MS Office kvůli 60denní možnosti testování je zhola zbytečné. Většina uživatelů počítače tuší, co aplikace z MS Office umí, a především kolik stojí licence celého souboru kancelářských programů.

Alternativ, které lze s úspěchem používat zcela zdarma, je několik. Jestliže potřebujete s dokumenty, tabulkami či prezentacemi pracovat i bez připojení k internetu, nevyhnete se instalaci klasického kancelářského balíku. Zcela bezplatně přitom můžete používat aplikace OpenOffice.org a LibreOffice. Programy mají české uživatelské rozhraní, a to včetně kontroly českého pravopisu v dokumentech.

Na vzestupu jsou ovšem i internetové kancelářské aplikace jako Office Web Apps od Microsoftu a Google Apps od Googlu. V obou případech postačí  jednoduchá, bezplatná registrace, abyste mohli v prostředí internetového prohlížeče začít pracovat s textovými dokumenty, tabulkami a prezentacemi. Výhodou je především dostupnost dokumentů z kteréhokoli počítače připojeného k internetu.

Internetové verze kancelářských aplikací obsahují všechny důležité funkce a jejich použití je zcela zdarma.

Přehrávače DVD

Z přehršle bloatwaru, zbytečně zabírajícího místo v počítači, jmenujme ještě třeba zkušební či funkčně omezené verze různých multimediálních přehrávačů. Může jít například o sice šikovný, ale v placené verzi drahý přehrávač WinDVD nebo QuickTime Player od Applu.

Také zde se jednoznačně vyplatí zbavit se takového softwaru co nejdříve a instalovat si užitečnější, bezplatně použitelnou alternativu. V případě videopřehrávačů při tom můžete s důvěrou využít služeb programů jako Media Player Classic Home Cinema, VLC media player či KMPlayer. Tyto přehrávače si poradí s dlouhou řadou různých formátů videa včetně titulků a pracují velmi svižně.

Ať už vám výrobce počítače předinstaluje jakýkoli videopřehrávač, pravděpodobně bude nejen placený, ale i méně vybavený než bezplatná alternativa KMPlayer či další.

Jak se zbavit balastu

Proti bloatwaru ve vašem počítači nemusíte bojovat sami. Existují specializované aplikace, které se specializují na odhalení a odinstalaci zbytečného softwaru. Programy jako PC Decrapifier a SlimComputer analyzují obsah počítače a navrhnou odstranění nepotřebných programů, doplňků internetových prohlížečů a dalšího balastu.

PC Decrapifier stahujte ze Slunečnice zde (1,3 MB, freeware) a SlimComputer zde (0,6 MB, freeware).

S odstraněním zbytečných programů, kterými váš počítač vybavil výrobce, vám pomohou nástroje PC Decrapifier a SlimComputer.

S jakým typem bloatwaru se setkáváte nejčastěji? Podělte se o svoje zkušenosti a tipy s ostatními čtenáři v diskusi.