Prohlížeč bude důležitější než operační systém, říká šéf Opery

Stále oblíbenější prohlížeč má k Česku blíže, než se zdá. Společnost Opera Software otevřela pražskou pobočku, její ředitel je původem z Těšína. Povídali jsme si o budoucnosti mobilního internetu, webových standardech i stížnosti na Microsoft.

Jon Stephenson von Tetzchner, spoluzakladatel a CEO firmy Opera Software | foto: Pavel Kasík - Technet.cz

Opera Software patří k nejvýznamnějším firmám podnikajícím na trhu internetových prohlížečů. Šéf Opery čtyřicetiletý Jon Stephenson von Tetzchner ji založil spolu s Geirem Ivarsøyem v Norsku roku 1995.

Z původní hrstky zaměstnanců se Opera rozrostla, dnes má přes 400 zaměstnanců a z Norska expandovala do USA, Japonska, Polska, Asie… a nově i do České republiky. Kanceláře na Karlově náměstí byly v provozu teprve několik dní, když jsem se v jedné z místností posadil k rozhovoru se šéfem Opery. Otázka, kterou interview začít, byla nasnadě…

Jaký je Váš názor na výkon Evy Urbanové v milánské La Scale? Mezi fanoušky opery prý sklidila rozporuplné reakce…

Prosím? Aha, ano. No, to je těžká otázka. (smích)

Když jsem lidem řekl, že dělám rozhovor se šéfem Opery, ptali se, které že opery. Předpokládám, že jméno firmy má skutečně původ ve slově opera?

Přesně tak. S tím jménem přišel Geir [Ivarsøy], spoluzakladatel naší firmy. Jsem milovníkem klasické hudby, ale radši ji poslouchám, než abych sledoval dění kolem. Praha je známá svou operní tradicí, ještě jsem tu ale na opeře nebyl. Jsem v Praze na pár dní, rozjíždíme naši novou pobočku, organizujeme tu party pro naše české uživatele…

Pro všechny z nich?  Jaký je tady váš podíl?

Myslím, že v České republice je to kolem pěti procent. Ale mezi technicky založenými uživateli je to přes patnáct procent. Záleží na konkrétní statistice. V tech komunitě je to větší podíl. S nástupem deváté verze jsme se vyšvihli nahoru. Rok 2007 pro nás byl velice úspěšný.

Jon Stephenson z Těšína

Prohlížeč Opera je u nás celkem známý, ředitel Opera Software už tolik ne. Představil byste se našim čtenářům?

Jistě. Narodil jsem se na Islandu. Krátká verze je, že jsem z poloviny Islanďan, z poloviny Nor. Ta trošičku delší verze zní, že jsem z 37,5 % Islanďan, 36,5 % Dán a 26 % Čech. Můj otec měl české předky, moje jméno prý odkazuje na město Těšín. Postupem staletí se to jméno cestou na sever trochu přeměnilo.
Takže, znáte to, sice jsem se v České republice nenarodil a nebyl jsem tu do svých dvaceti let, ale stejně je to taková srdeční záležitost. Hlavní důvod, proč tady zakládáme pobočku, pochopitelně je, abych sem teď mohl pořád jezdit. (smích)

Jon Stephenson von Tetzchner, CEO Opera Software

Vážně, Praha je nádherné město. I moje žena se na to těší, říkala, že je to skvělý nápad, že teď budeme mít záminku sem jezdit. Samozřejmě že je mnoho důvodů [pro otevření pobočky Opera Software v Praze], hlavním z nich je i to, že je tu otevřený trh a dobrý růstový potenciál. Hodně chytrých lidí…

Kromě toho, že zde hodláte propagovat své produkty a nabízet spolupráci, zde také najímáte programátory pro vývoj aplikací, je to tak? Koho tedy sháníte?

Lidi, kteří jsou vysoce technicky založení. Nejen programátory, ale hlavně programátory. Ti, které jsme již zaměstnali, pracují na zakázkách pro zákazníky z celého světa, na testování, také na rozvoji standardů… Standardy jsou takovou naší prioritou, chceme standardy rozvíjet a zároveň tlačit na ostatní, aby se standardy řídili.

Čeho se od české pobočky Opery můžeme dočkat?

Prvním úkolem je vybudovat tu funkční kancelář. Zaměřujeme se na to, vybudovat zde odborný a nadšený tým. Zároveň se zaměříme na místní trh, takže o nás určitě ještě uslyšíte.

 Jon Stephenson von Tetzchner, CEO Opera Software

Jon Tetzchner a Jozef Kosoru

Co byste vzkázal lidem, kteří by měli zájem u vás pracovat?

Jestli jste programátor, nemůžete asi dostat lepší zaměstnání než pracovat u Opery. Můžete tu naplno předvést své schopnosti, pracovat s extrémně chytrými lidmi, programovat pro všechny možné platformy, všechna možná zařízení. Budete programovat pro obrovské množství uživatelů, takže je zde vynikající zpětná vazba.

Hledáme lidi, kteří mají v programování zalíbení. Jde především o kodéry C++, Opera Mini je pak psaná také v Javě. Takže hledáme talentované lidi, kteří přispějí ke kvalitě produktů buď programováním, nebo při testování. Ideální by bylo, kdyby rozuměli webovým standardům.

Vy sám jste vystudoval informatiku. Jakou kvalifikaci požadujete od svých zaměstnanců?

Samozřejmě čím lepší titul a výsledky, tím lépe. Na druhou stranu se koukáme především na to, jaké má uchazeč schopnosti. Máme své vlastní testy, programovací i jiné. Zkrátka musí být jasné, že má uchazeč zájem, že je to pro něj více než jen zaměstnání.

Kanceláře Opera Software

Takže vlastně hledáte fanouška Opery, který umí skvěle programovat a zajímá se o webdesign…

Tak trochu. A musí být také trochu nadšenec (v originále: geek) a vědět, jak věci chytře dotahovat do konce. Hledáme schopnou osobnost. Většina lidí v Opeře vystudovala informatiku. Ale nejsme společnost, která bazíruje na titulech, pracují u nás i lidé, kteří se prostě jako programátoři narodili.


Prohlížeč - svět sám o sobě

Zdá se to být zbytečná otázka, ale stejně: jaký používáte prohlížeč?

Je asi přirozené, že používám Operu. Vždy používám poslední verzi, tzv. Daily Build. A používám ji pro všechno na internetu, včetně elektronické pošty. Většinou nepoužívám moc jiných aplikací.

A narazíte někdy na stránku, kvůli které si musíte odskočit do konkurenčního prohlížeče?

Stává se to, pak pošlu e-mail na oddělení, kde se bugem budou zabývat. Je to pořád problém, to ano. Občas je problém na straně Opery, často ale na straně provozovatele.

Jak mohou uživatelé pomoci minimalizovat takové případy?
Mohou udělat dvě věci. Za prvé: nahlásit bug. Je možné, že je problém na naší straně. A pak samozřejmě poslat vzkaz webmasterovi dané stránky, možná se jedná jenom o drobnou chybu v kódu. A někdy také pomůže, když změníte identifikaci prohlížeče Opera, takže se tento bude tvářit třeba jako Internet Explorer. (Jak? Stiskněte F12 a na kartě Networking můžete vybrat identifikaci prohlížeče.) Právě díky tomu, že máme zpětnou vazbu od uživatelů, se situace na webu zlepšuje. S tímto problémem už se skoro nesetkáte.

 Opera - swim

Prohlížeč Opera. Fanoušci jistě zajásají nad stránkou http://www.opera.com/swim/

A zase díky tomu, že se zvyšuje podíl Opery, musí více webdesignérů v Opeře testovat, že?

Jestli píšou podle standardů, tak by to mělo fungovat bez problémů. A také nárůst podílu Firefoxu způsobil, že stále více webů je psáno podle webových standardů, a dalo by se říci, že pokud stránka funguje ve Firefoxu, tak bude fungovat i v Opeře, pokud tedy dostane od serveru stejný obsah jako Firefox.

Ptal jsem se několika webdesignérů, jak se píše pro Operu. Co se týče CSS, neměli větších výhrad, tam byl problém spíš Internet Explorer proti ostatním...

… to je myslím pravda…

Ale jeden z nich zmínil, že JavaScript v Opeře nefunguje stejně jako v ostatních prohlížečích.

Myslím, že zjistíte, že většinou funguje Firefox a Opera stejně. Oba tyto prohlížeče se snaží být v JavaScriptu kompatibilní s IE a různé přístupy povedou k nějakým odlišnostem.
Doufáme, že s tímto pomůže Acid3 test, který má co nevidět přijít. Myslím, že tento problém nadále ustupuje.

Co je pravdy na tom, že Opera upravuje svůj kód tak, aby prohlížeč prošel Acid testem?

Úmyslem Acid testu je, aby byl obtížný pro každý prohlížeč. Když se podíváte na Acid3 test, bídně na něm pohoří všechny prohlížeče. Čeká nás hodně práce, než tím testem projdeme, stejně jako jsme museli urazit velký kus cesty, než jsme prošli Acid2. Tam jsme byli druhý velký engine, po Safari, a stejně si myslíme, že jsme byli první vůbec, ale nakonec jsme se dohodli, že jsme byli druzí, i když trváme na tom, že jsme vlastně byli první. (smích)

 Opera, Firefox a Internet Explorer na Acid2

Test Acid2, zleva Opera 9.24, Firefox 2.0.0.11 a Internet Explorer 7


Smyslem testu je, aby prohlížeče byly kompatibilní se standardy. Čím více času stráví vývojáři tím, aby byly prohlížeče kompatibilní a dodržovaly standardy, tím lépe.

Proč vlastně vůbec takové testy potřebujeme, proč všechny prohlížeče nedodržují standardy? Když prohlížím obrázek JPEG, zobrazí se mi všude stejně…

Web je mnohem, mnohem komplexnější než JPEG. Tak třeba prohlížeč musí sám zahrnovat podporu mnoha grafických formátů, třeba Acid2 vyžadoval podporu průhledných PNG. A to je jen jedna část testu. HTML, CSS, DOM, grafické formáty, vektorovou grafiku… Ohromě komplexní věc. Acid test testuje právě ty obtížné věci.

Myslím, že málokdo si uvědomuje, jak komplexní aplikací se vlastně internetový prohlížeč stal. To není jenom prohlížeč souborů, uvnitř prohlížeče mohou běžet celé aplikace. Můžete v něm zobrazit jakýkoli obsah a naší snahou je, aby to bylo stoprocentně přesné.

Podívejte se na výměnu dokumentů mezi různými kancelářskými balíky. Nezdá se mi, že by to fungovalo byť jen uspokojivě. PDF není špatné, ale nemůžete jej editovat. Zkrátka prohlížeč je dnes mnohem víc než jenom zobrazovač statického obsahu, se zobrazením JPEG obrázku se to nedá srovnat.

Zmínil jste, že v prohlížeči můžeme spouštět celé aplikace. Kam si myslíte, že nás tento trend zavede? Nebo je to jenom módní výstřelek, bublina zralá na splasknutí?

V žádném případě, to, čeho jsme svědky, to je jen začátek. A málokdo si asi uvědomuje, jak daleko už současný vývoj zašel. Často se ptám: kolik nativních aplikací na počítači používáte? Většina lidí odpoví, že méně než pět. Řekněme Office, prohlížeč, možná e-mailový klient, něco na multimédia, a to je tak všechno, alespoň pro většinu.

A teď se jich zeptejte, kolik aplikací používají skrze prohlížeč. Aplikací, které by dříve musely běžet jako samostatné programy, nebo vůbec neexistovaly. Chat, e-mailový klient, bankovnictví, mohli bychom pokračovat dlouho.

Poprvé v historii můžeme celkem snadno psát aplikace, které budou fungovat pod Windows, Linuxem i Mac. A nejen to, poběží na herních konzolích, mobilních zařízeních, a kdovíkde ještě. Ano, některé věci se vždy budou lišit s ohledem na platformu nebo použitý operační systém. Ten zajistí konektivitu, souborový systém, nějakou přehlednost, ale to je tak všechno. A v budoucnu budete moci psát aplikace buď nativně, anebo aplikace webové, což je pro programátory často jednodušší a den ode dne použitelnější. I ty Office si ostatně budete moci pustit v prohlížeči.

Plánujete sami vytvořit nějaké aplikace Web 2.0?

Spíše ne, spíše se soustředíme na to, abychom takovým aplikacím vytvořili dobrou platformu, na které poběží. Udělali jsme jich několik, třeba blogování s fotkami pro mobilní Operu. Naše hlavní úsilí ale směřuje k vývoji kvalitního prostředí.

Jak do toho zapadají vaše miniaplikace v Opeře, tzv. Widgets? Když se podívám třeba na Google Toolbar ve Firefoxu nebo v IE a na Google lištu v Opeře, přijde mi, že ta ve Firefoxu je mnohem lépe integrovaná…

To je naprostá pravda. My jsme v Opeře neposkytli možnost upravit její funkce do takové míry jako Firefox.

Proč?

Zvolili jsme jiný přístup. Vždy nám šlo o flexibilní prohlížeč, aby tam šlo přidávat různé doplňky. Ale nechtěli jsme, aby lidé mohli zcela změnit chování programu. Pomocí XUL může programátor zcela změnit Firefox. My jsme zvolili jiný přístup. Většinu věcí, kterou si musíte do Firefoxu doinstalovat, už má v sobě Opera po instalaci. A skrze Widgety můžete do Opery dodat další, jakoby externí aplikace. Je to jiný přístup, má jiné cíle. Řešení Firefoxu je svázané s desktopem. Naše Widgety mají být funkční napříč platformami. Firefox je dobrá volba pro ty, kterým nestačí bohaté možnosti zahrnuté v Opeře.

 Prohlížeč Opera (Widgets)

Widgets v akci: JuggleMaster a GoogleToolBar

Jak si Opera vydělává?

Od verze 8.5 je Opera nabízena zdarma. Což nás jakožto uživatele potěšilo, ale vám sebralo zdroj příjmů. Jaký je váš obchodní model?

Vyděláváme stejným způsobem jako Mozilla. Když vyhledáváte skrze vyhledávání v Opeře, dostáváme podíl z reklam, na které kliknete.

Máte smlouvu s Google i s Yahoo?

Přesně tak.

Také máte dohody s mobilními operátory, že?

Ano, jeden obchodní model, to jsou ty reklamy. A druhým je právě dohoda s mobilními operátory.

Jak vybíráte výchozí vyhledávač?

Jde o dohodu, a především nám jde o uživatele, chceme mu nabídnout kvalitní službu. V některých zemích jsme udělali výjimky a dohodli se s lokálními poskytovateli vyhledávání místo těch globálních. Třeba v Polsku jsme vybrali Onet.pl. Někdy, třeba na mobilu, nemůžete změnit výchozí vyhledávač, ale můžete přidat další. Nasloucháme uživatelům, jako poměrně malá společnost si vážíme šťastných uživatelů.

Malá společnost? Máte asi 400 zaměstnanců...

Ve srovnání s našimi konkurenty jsme relativně malá firma. Na druhou stranu máme nejspíše největší tým lidí zabývajících se vývojem prohlížeče. Ale stejně se cítíme malou společností.

Opera je freeware, ale není to free software, není open-source. Jaké jsou výhody a nevýhody přístupu, který jste zvolili?

Myslím, že pro většinu lidí není důležité, aby měli k dispozici zdrojový kód. Co je ale důležité, to je dodržování webových standardů. Kdybych měl na výběr mezi open-source a otevřenými standardy, volím otevřené standardy. Každý si pak může vybrat aplikaci, která mu vyhovuje. Je to jako s mobily: můžete si vybrat mobil, jaký chcete, ale přihlásíte se s ním do sítě, zavoláte, pošlete sms… To jsou otevřené standardy. Za to bojujeme.

Když na to ale přijde, spolupracujeme otevřeně s naší komunitou uživatelů. Troufám si říci, že více než některé open-source projekty. Dobrovolníci nám pomáhají s překlady, osvětou, propagací. Vážíme si toho a nasloucháme jim.

Třeba taková operacesky.net, to je dobrovolnický projekt, že?

Ano, a takových je po světě mnoho. A takové stránky moc pomáhají. Je to dobrá reklama a my se chceme dobrovolníkům odvděčit, a tak nasloucháme tomu, co požadují.

Mobilní internet - One Web, No Wap

Opera se v České republice proslavila také skrze Opera Mini. Tento prohlížeč stahoval do mobilu stránky "předžvýkané" serverem opera.com, což jednak ušetřilo data a zrychlilo vykreslování, jednak umožnilo zobrazit na displeji mobilu stránky do té doby dostupné jen přes desktopy. Více zde: Opera Mini - luxusní prohlížeč, a Opera Mini 4. A včera Opera oznámila novou verzi prohlížeče pro Windows Mobile a chytré telefony.

Někteří odborníci míní, že mobilní internet převládne nad desktopy. Co si o tom myslíte?

Souhlasím s tím, že mobilní internet před sebou má velkou budoucnost. Ale že by nahradil stolní počítače, to pochybuji. Myslím, že každý budeme používat více než jedno zařízení. A pak bude klíčové, abychom skrze ně mohli přistupovat na stejné aplikace, ke stejnému obsahu.

Nemá smysl mít web a wap vedle sebe. Je jenom jeden web!

Tady máme konzoli Wii. Na jakých dalších zařízeních byste chtěli spustit Operu dále?

Na všech, která jsou připojena k internetu, a takových bude víc a víc. Na různých platebních terminálech, obchodních systémech, televizích, set top boxech, herních systémech, čtečkách čárového kódu, před sedmi lety jsme spustili Operu na ledničce. Opera bude všude, uvidíte zajímavé věci.

 Tor Odland a Jon Stephenson von Tetzchner

Tor Odland a Jon Tetzchner u Wii konzole s prohlížečem Opera


Co potřebuje Opera pro to, aby šla spustit?

Operu spustíte vlastně na čemkoli. Potřebujeme nějakou platformu, nějaký základ, ale jsme přizpůsobiví. Nejminimalističtější je obvykle nějaké osekané jádro Linuxu.

Opera vs. Microsoft

Na konci roku 2007 podala Opera stížnost k Evropské komisi. Nelíbí se jí, že Microsoft přidává svůj prohlížeč Internet Explorer k operačnímu systému, čímž znevýhodňuje konkurenci a podle Opery tak zneužívá svého dominantního postavení na trhu. Krok vzbudil negativní reakce dokonce i mezi fanoušky Opery, vyčítali jí třeba, že jenom volá o pozornost.

Proč jste podali onu stížnost na Microsoft?

Evropská komise má na starost férovou tržní soutěž. Jde nám o webové standardy. Cítíme, že Microsoft podkopává snahy o jednotné webové standardy. Spolupracovali jsme s nimi na standardech, byli jsme spolu v jedné místnosti, když jsme standardy vytvářeli. Někdy se shodneme, někdy ne, ale výsledkem je dohoda, výsledkem jsou standardy.

A Microsoft pak část z toho zahrne, část odmítne a přijde s vlastními, což prostě podkopává naši společnou práci. A výsledkem je, že některé stránky nefungují v jiných prohlížečích než v IE. Zlepšuje se to, ale je to problém.

Za druhé, Microsoft váže svůj prohlížeč na operační systém a dělá to už tak dlouho, že to nikomu nepřipadá divné. A to je protizákonné. Když má firma monopol na jednom trhu, nesmí jej využít k tomu, aby získala monopol na jiném trhu, na to jsou speciální pravidla.
Jde nám vlastně o to, aby se všichni dozvěděli, že mají na výběr mezi více prohlížeči. I ti lidé, kteří by to jinak nezjistili.

To zní dobře, na druhou stranu Windows bez prohlížeče by byl nepoužitelný, nakonec bych si nemohl stáhnout ani tu Operu…

Ale mohl. Těch řešení je více. Stačilo by, aby bylo na výběr při instalaci, může tam být odkaz na více prohlížečů, stáhnout instalaci přes FTP… Těch možností je mnoho a my jsme ochotni jednat.

Už nyní se může OEM distributor rozhodnout, že do OS přidá jiný prohlížeč…
Ale nemůže odstranit Internet Explorer.

Je to tak nutné, odstranit Internet Explorer?

Zatím není možná volba nezahrnout IE. A mnoha uživatelům to stačí, nehledají alternativy. Nechceme lidem ztížit instalaci, chceme jim nabídnout více možností.

Mně se tak nějak líbila ta cesta, kterou to šlo dosud. Alternativní prohlížeče získávají na síle díky dobrým výsledkům, komunitním projektům, ta změna přišla odspodu… Není takováto propagace lepší než snažit se o zákonné nařízení, že uživatel musí mít na výběr?

Souhlasím s vámi. Ale myslím, že musíme bojovat za otevřené standardy. A pokud má jeden hráč velkou většinu, bude se to zhoršovat. Microsoft by mohl představovat nové standardy a bez jeho prohlížeče by stránky byly nepřístupné. Třeba takový Silverlight.

Ten ale běhá nejenom v IE…

To je pravda, ale na mobilních zařízeních nepůjde. My chceme prosazovat otevřené standardy. My to děláme už dlouho, už dvanáct let říkáme: standardy jsou důležité. Myslím, že i v Mozille by nám dali za pravdu.

Myslím, že hodně lidem nezáleží na tom, jaký prohlížeč používají. Vy ale říkáte, že i oni by měli být donuceni si zvolit, a doufáte, že se tak síly rozloží rovnoměrněji?

Ano, myslím, že kdyby si každý vybral prohlížeč, bylo by rozložení jiné. A myslím, že i ti, kteří nemají na prohlížeč velké nároky, tak budou mít prospěch z alternativních prohlížečů.

Myslím, že se shodneme na tom, že Opera není cílená na nenáročné uživatele.

Pravda, Opera je primárně pro techničtěji založené, ale myslím, že takových je velké množství, možná většina. Dlouho nám všichni tvrdili, že prohlížení ve více panelech (Tab Browsing) je nesmysl. A dneska se bez toho neobejdeme. Lidé na webu tráví více času než před televizí. Dát jim omezené aplikace nedává smysl. Panelové prohlížení je jednoduše efektivnější.

Takže kdo je cílovou skupinou Opery?

Snažíme se cílit na velkou skupinu. Naším typickým uživatelem je ale člověk, který si vědomě vybíral prohlížeč. Obvykle vyzkoušel všechny, které jsou na trhu, a vybral si nás, je to vědomé rozhodnutí. Myslím, že v Česku máme v technické komunitě takových 15 %. A také se snažíme zlepšit Operu i pro začátečníky. Ostatně jenom fakt, že Opera poběží i na starém hardwaru, není k zahození.

Nezapomínáme ale na to, že většina našich uživatelů je velice náročná, a snažíme se pro ně vyvíjet nové a nové vychytávky. To vše při zachování přímočarosti a snadnosti používání.

"Nejlepší internetový zážitek na jakémkoli zařízení"

Nemohl jsem nevyužít příležitosti zeptat se ředitele aplikace, kterou denně používám, na to, jaké novinky mě naučí. Už během rozhovoru jsem pokukoval do jeho notebooku, bylo jasné, že je Jon Tetzchner se svým prohlížečem zcela sžitý. Nadšení, s jakým reagoval na moji další otázku, tomu odpovídalo.


Jaké jsou vaše oblíbené vychytávky a triky v prohlížeči Opera?

Takových mám hodně. Tak třeba používám Sessions, můžu si uložit všechny otevřené panely a později je zase otevřít. Také používám jednoklávesové zkratky, je to takový návrat k historii ovládání počítače, víte? Tenkrát taky stačilo zmáčknout jenom jednu klávesu. Šetří to čas. Kdo si na to zvykne, už se bez toho neobejde.

Moje oblíbená je, že zmáčknete tečku a vyhledáváte ve stránce jednoduše tak, že píšete. Klávesou F3 pak přepínáte výsledky. A po stisknutí čárky vyhledáváte jen v odkazech. Ve Firefoxu to jde nastavit bez té tečky, v Opeře o tom málokdo ví.

Dále jsou tu Mouse Gestures nebo Bookmarks Shortcuts. Také máme zkratku pro jednotlivé vyhledávače. A taky hodně využívám mailovou aplikaci v Opeře. Mám nějakých 350 tisíc zpráv a Opera v nich bez problémů a rychle vyhledává.

Promiňte, kolik zpráv?

Tři sta padesát tisíc. Takže potřebuju něco, co opravdu funguje, a naši vývojáři udělali neuvěřitelný kus práce, všechno je velice rychlé. Stisknutím klávesy I se mi zobrazí všechny zprávy v dané konverzaci.

Prohledávání bude implementované i do historie. Pomocí Opera Link můžete synchronizovat záložky napříč zařízeními.

Málokdo také používá Fast Forward a Rewind. Když třeba vyhledáváte přes Google, dojdete na nějaký server, tam chvilku klikáte a pak chcete zpátky, stačí zmáčknout dvojitou šipku zpět. První zmáčknutí vás dostane na první stránku na tomto serveru. Druhé zmáčknutí na poslední stránku serveru předchozího. A mohl bych pokračovat...

Děkuji Vám za rozhovor a přeji, ať se Vám v Praze líbí.

Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 45 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 3 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi je 5 příspěvků

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...