Prohlížeč, který je možno ovládat myšlenkami

  • 16
Brouzdání po internetu pouze pomocí myšlenek není zase tak nereálná představa. První produkt, jenž takovoý nápad využívá, je již na světě. Stačí se jen správně soustředit.
Možná jsme již někdy slyšeli o biofeedbackových léčebných postupech. Ty fungují na principu zaměření pozornosti pacienta na určité objekty na počítačové obrazovce. Pokud se člověk opravdu soustředí, dokáží to dnešní technologie rozpoznat. Pomocí elektrod je pacientům či testovaným osobám snímána mozková aktivita a na jejím základě se pak pohybuje kurzor na obrazovce či autíčko v dráze v jednoduché počítačové hře.

Vědci z Georgijské státní univerzity v USA nyní podobnou technologii využili k vytvoření speciálního internetového prohlížeče, který dovolí uživateli ovládání pouhou myšlenkou. Konečně se tak k prohlížení internetových stránek dostanou například uživatelé postižení natolik, že za žádných okolností nemají šanci využít k ovládání počítače svých končetin.

BrainBrowser

Výsledný prototyp produktu se nazývá „BrainBrowser“ a je navržen tak, aby dokázal efektivně pracovat s minimálními pohyby kurzoru. Takové řešení je nutné proto, že použitý způsob sledování mozkové aktivity ani více neumožňuje. Pro vznik takového programu jsou využívány poznatky z psychologie, které jsou kombinovány s neurologií a počítačovými vědami.

Obrazovka tohoto prohlížeče je rozdělena do dvou oblastí. První z nich, která je nahoře, je ve své podstatě tradiční prohlížeč. Sekce pod ní pak obsahuje ovládací prvky.

Obrazovka prohlížeče BrainBrowser 

Základní tlačítka "Home", "Refresh", "Print" a "Back"jsou seskupeny v levém rohu. Celý systém pak funguje tak, že uživatel zaměří svou pozornost na tlačítko a to se na obrazovce rozsvítí. Pokud tato osoba udrží svou pozornost a pomyslí na to, jak kliká na toto tlačítko, vydá butonek tón.

V pravé polovině spodní části jsou pak uspořádány jednotlivé odkazy, které se na navštívené stránce vyskytují. Uživatel tak má možnost je prohlížet a s menší námahou mezi nimi vybírat. Horní část tedy slouží pouze pro čtení informací a spodní pro interakci.

Virtuální klávesnice

Výzkumníci také pracují na virtuální klávesnici, jež má umožnit psaní webových adres . Klávesnice bude mít prediktivní vkládání textu, které bude v podstatě shodné se systémem využívaným při psaní SMS v mobilních telefonech. Patrně nejhojněji budou využívané výrazy „www“ či „.com“.

Dle informací Technology Review se očekává, že na nasazení v praktickém životě si tato technologie počká ještě minimálně dva roky, nejdéle let pět. Nyní budou probíhat testy s různými skupinami uživatelů, tak, aby byl vyvinut dostatečně kvalitní systém, jenž umožní bez častých chyb správně interpretovat mozkové procesy. Vy si zatím můžete zkoušet trénovat svou mysl.

Témata: SMS, virtuální