Prohlížeč Opera 6.0 ve finále: vylepšení a statut nejrychlejšího browseru

  • 4
Pokud jste nespokojeni se svým stávajícím internetových prohlížečem, máme pro vás řešení. Browser Opera přináší mnoho vylepšení, co do rychlosti patří k tomu nejlepšímu. Nechybí volba vzhledu programu či multijazyková podpora.

Neuplynul ani měsíc od vypuštění betaverze, a již je tu Opera 6.0 ve verzi finální. Prohlížeč od „pětkové“ verze doznal několika podstatných změn, rychlostně je na tom také velmi dobře. Má ovšem oproti zavedenému Internet Exploreru či Netscapu šanci?

Trocha ohlédnutí…

Starší verze Opery mají jeden velký problém – tím je chybné zobrazování jazykových sad. Program se ani nesnažil o jejich doinstalování, jak je tomu u IE, jednoduše načetl stránku, kterou již ovšem přečíst nebylo dost dobře možné. To se týkalo i stránek českých. Kdo tedy Operu chtěl korektně používat, a český internet byl tím hlavním, co prohlížel, musel si poradit. Časem byla chyba Opery napravena, ovšem soubory, které bylo nutné pokoutně dohrávat, rozhodně nezněly „pro“ Operu. Opera - vyhledávání
I tento problém je ovšem s příchodem nové verze vyřešen. Funkce Unicode, která korektně zobrazuje stránky, ovšem není jediná přibyvší. Novinek je o mnoho víc.

Co tedy přinesla nová verze Opery?

Vylepšení doznala nová verze prohlížeče Opera opravdu mnoho.
Díky funkci Unicode zobrazuje Opera všechny webové stránky (ať již asijské či východoevropské) korektně. Není tedy nutné doinstalovávat jednotlivé jazykové sady, jako je tomu např. u konkurenčního IE. Čeština je tak konečně čitelná.
Pomocí funkční klávesy F12 má uživatel přístup k důležitým předvolbám. Povolit tak lze například cookies či GIFové animace.
Po spuštění browseru si uživatel může zvolit, zda chce stránky zobrazovat do jednoho okna či více.
Pokud se někomu nezamlouvá standardní vzhled programu, může uživatel jednoduše stáhnout nový skin ze stránek Opery. Změn doznal také vzhled ovládacích prvků.
V oblíbených položkách (v Opeře – Hotlist, v IE – Favorites) lze stránky třídit dle různých kritérií – například podle jména, poslední návštěvy stránky v bookmarku, doby vzniku záložky… Bookmarky z ostatních browserů mohou být importovány.
Metodou Drag&Drop lze přetáhnout jednotlivé odkazy z Hotlistu do osobní lišty – Personal Bar. Nejdůležitější nastavení pomocí F12
Nově umožňuje browser také dvojklik na slovo a jeho následné vyhledání ve světových vyhledávačích. Možný je také překlad slova či vysvětlení jeho pojmu pomocí encyklopedie.
Operu si také může jednotlivě nastavit více uživatelů – podobně jako OS Windows 2000 a vyšší.
E-mailový klient v Opeře si poradí také s poštou z Outlooku.

Instalace prohlížeče

Stáhnout lze soubor s Javou (10,7 MB) či bez ní (3,2 MB). Instalace je bezproblémová a za několik minut již uživatel může s prohlížečem pracovat.

Jak se s novou Operou pracuje?

Uživatel dosud užívající Internet Explorer nebude mít po „přesedlání“ na Operu větší problémy. Alespoň co se ovládání týče, po této stránce je Opera možná ještě jednodušší a přehlednější než konkurence. V čem může nastat problém, je občasné nekorektní zobrazení stránky. Text nemusí být veliký tak, jak by měl, a tím se jednoduše stane nepřehledným. Takových stránek od předchozích verzí jednoznačně ubylo, aby jich bylo ještě míň, musí laický uživatel Opery složitě experimentovat v nastavení.

Rychlost a stabilita prohlížečeOpera po "spadnutí"

Rychlost browseru je jedním ze základních kritérií pro výběr. Opera se nemá za co stydět – již v předchozí verzi patřila k nejrychlejšímu prohlížeči z „velké čtyřky“ – Opera, IE, Netscape a Mozilla. Nová verze na tom není o nic hůře, je sice o něco pomalejší než verze předchozí, ve srovnání s konkurencí ovšem opět vyhrává.
Po stránce stability Opera také nepokulhává. „Zamrzne“ jen málokdy, a pokud se tak stane, po novém spuštění prohlížeče tento nabídne uživateli možnost pokračovat od místa, kde browser spadl.

Podpora standardů

Opera podporuje také všechny internetové standardy stanovené konsorciem W3C. Problém s nekorektním zobrazováním některých stránek je tedy opravdu spíše v nastavení než v prohlížeči.

Cena prohlížeče

V čem se Opera od odstatních prohlížečů liší, je cena. Program je šířen jako adware, přičemž jeho cena je 39 amerických dolarů. Ty uživatel sice nemusí zaplatit, pak se ale musí smířit s tím, že jej bude při práci rušit reklamní banner.
Pokud někdo argumentuje tím, že konkurenční prohlížeče jsou přece zdarma,  může být toto Opera - změna vzhledutvrzení více než sporné. Například Internet Explorer je sice volně stažitelný a šířen jako free, cena se však dozajista promítla již do operačního systému Windows, pro který je browser primárně určen. A kdo ví, kolik uživatele nakonec IE stál.

Mínění redakce

Nová verze prohlížeče Opera ukázala, že na poli browserů je stále co vylepšovat. Nedocenitelná se jistě stane podpora jazykových znaků Unicode a možnost jednoduchého překladu nebo vyhledání slova ve vyhledávači či slovníku. Také volby vzhledu jistě nejeden uživatel využije. Pro korektní zobrazování stránek by ovšem Opera měla být nastavena automaticky, ne každý má trpělivost „šťourat“ se v nastavení a zjišťovat, co které zapnutí či vypnutí jednotlivé funkce udělá.
Internet Explorer je nejrozšířenějším prohlížečem také proto, že je standardně dodáván s operačním systémem Windows. Tuto možnost ostatní prohlížeče nemají, a také proto jsou, a záleží na nich, jestli i zůstanou, ve stínu velkého bratříčka. Opera svou novou verzí ovšem ukázala cestu, jak z pomyslného stínu vystoupit.
Banner se dá tolerovat, a pokud jej uživatel bude chtít odstranit, nezbude než sáhnout do kapsy a výrobcům zaplatit určenou částku, která se zdánlivě může sice zdát vysoká (ve srovnání s konkurencí), avšak při zvážení pro a proti zas tak přemrštěná není.

Hodnocení

Stabilita, rychlost načítání stránek: 24 bodů z 25 možných

Po stránce stability si Opera stojí obstojně, během testování spadl prohlížeč jen několikrát. Oceněníhodná je funkce pokračování tam, kde browser spadl.
Rychlostně je na tom prohlížeč ze všech dosud testovaných nejlépe.

Uživatelská přívětivost, jednotlivé funkce: 23 bodů z 25 možných

Po stránce uživatelské nelze prohlížeči nic vytknout, ovládání je intuitivní. Funkčně si browser také nestojí špatně, mnoho vlastností je vysoko nastolenou laťkou konkurenčním prohlížečům.

Zabezpečení: 22 bodů z 25 možných

Zabezpečit lze prohlížeč zakázáním cookies, jednotliví uživatelé mohou mít nastaven prohlížeč podle svého.

Podpora - čeština, zobrazování...: 21 bodů z 25 možných

Od minulých verzí si tato v zobrazování mnoho polepšila – pomocí funkce Unicode již zobrazování českých i jiných znaků nebude problém. Poněkud hůře je na tom Opera se zobrazováním stránek jako takových, optimální nastavení a vyladění programu chvíli trvá.