Výborný klient nejen na ICQ

Výborný klient nejen na ICQ

Proměňte ICQ v kecálka s TV programem, předpovědí počasí a SMS bránou

  • 122
Chcete-li komunikovat napříč sítěmi ICQ, Yahoo!, AIM, Windows Live Messenger, Jabber, Skype atd. a to v jednom programu, pak zvolte Mirandu. Dokonalého klienta pro zasílání rychlých zpráv, který jde donekonečna upravovat podle potřeb.

Instant messaging, tedy systém pro doručování rychlých zpráv známým přes internet v posledních letech zažívá zlaté časy. Svou oblibu si získal především možností vést rozhovory v reálném čase, což například e-mail nenabízí. Po připojení do komunitní sítě vidíte stav vašich známých, přátel a kamarádů, tedy zda jsou připojeni či nikoliv.

Chcete-li se vašeho známého na něco zeptat, stačí poklikat na kontakt a dotaz můžete položit a ihned zobrazit na jeho počítači. Odpověď vám může přijít záhy a nemusíte přitom sahat po telefonu či vytvářet e-mail. Bohužel tento způsob komunikace má i své nevýhody. Ta hlavní spočívá v tom, že vedle sebe existuje několik na sobě nezávislých sítí pro doručování zpráv. Jmenujme alespoň ICQ, Yahoo!, AIM, Windows Live Messenger, Jabber, Skype atd. Každá síť používá odlišný protokol, z čehož vyplývá, že máte-li známého na Jabberu a vy jste na oficiálním klientovi ICQ, tak si s ním nepromluvíte. Není to však zcela pravda. Nějaké možnosti tu přece jen jsou. Existují totiž klienti, kteří pracují s více sítěmi naráz, a tudíž tyto problémy u nich řešit nemusíte.

Miranda

Přichází Miranda
Jsou-li vaši známí na konkurenčních sítích, pak zkuste například Mirandu. Jde o klasický nástroj pro konverzaci po internetové síti, který v sobě sdružuje hned několik komunikačních sítí. To znamená, že hovořit můžete nejen v rámci jedné sítě, ale i mezi ostatními, a to bez nutnosti spouštět jiný program. Samozřejmě u každé z těchto sítí musíte mít zřízen vlastní účet, ke kterému se pomocí Mirandy přihlásíte. Samotná Miranda nemá žádnou svoji vlastní síť, jde pouze o klienta. Aplikace však podporuje i import vašich stávajících kontaktů. Mezi další plusy patří: hardwarová nenáročnost, pouze nepatrné využití operační paměti RAM, perfektně zpracované grafické prostředí, ve kterém se zorientuje každý uživatel, a také to, že se nemusí instalovat. Program je v licenci open-source (otevřený zdrojový kód), takže jej lze modifikovat. Pokud hledáte pouze komunikační program bez všech těch funkcí, kterými disponuje ICQ a jemu podobné, jistě bude Miranda vhodnou volbou. K dispozici je i čeština.

Miranda

O Mirandě na české Wikipedii.

Obrovské plus jsou plug-iny a open source
Protože je možné program dále upravovat, existuje mnoho verzí v různých jazykových mutacích. Ty se liší nejen svým vzhledem, ale především funkcemi. U ICQ byste například marně čekali, až jeho programátoři vyvinou a zapracují funkci, kterou byste ocenili. Přitom v případě Mirandy již dávno může být k dispozici. A jak je to možné? Díky modulárnosti, tedy plug-inům.

Miranda

Nainstalovat a používat lze totiž desítky modulů, které vám přímo v klientovi mohou přinést TV programy, možnost poslouchat oblíbené rádio, odesílat SMS zprávy, sledovat předpověď počasí, zjišťovat jeho aktuální stav a ještě mnohem více. Díky plug-inům se tento klient stal opravdu silným a vyzrálým komunikačním nástrojem. Vlastní verzi Mirandy si dokonce můžete vyrobit i vy sami. Modifikace se většinou označují jako balíčky, tedy Miranda Packy. Pro jejich rozlišení jim jejich autoři navíc přidávají další názvy (své přezdívky atd.). Podívejte se na některé z těch, které pro vás vytvořili čeští uživatelé.

Miranda

Wolfram3D Miranda Pack
Miranda IM Bagr pack
WIP Miranda IM
Wolf's Profi Miranda-Packs
Aurora Miranda IM Pack
Koki's Miranda-Pack
Yaho's Miranda Pack
Mir4nda-IM

Přehled packů a odkazů ke stažení.

Jak na to
Chcete-li přejít na Mirandu, pak si stačí vybrat libovolný pack. Abyste pro sebe vybrali ten nejvhodnější, je zapotřebí si uvědomit, co od něj budete očekávat. Proto je dobré podívat se na to, co vše Miranda umí – oficiální stránky, české stránky a další české stránky.org. Základní verze, tedy ne pack, podporuje více než deset komunikačních sítí. Máte-li svoji Mirandu vybranou a staženou, potom ji rozbalte a poklikejte na soubor Miranda.exe. Zobrazí se okno pro přihlášení (většinou k síti ICQ). Buď se přihlaste, anebo okno zavřete. V hlavním okně najděte tlačítko Možnost a v tomto dialogu se přepněte do části Sítě. Zde vidíte, k jakým sítím se prostřednictvím konkrétního packu lze přihlásit. Pokud zde není některá, kterou potřebujete, můžete ji buď pomocí plug-inu doinstalovat, anebo zvolit jiný pack (jejich majitelé většinou uvádějí, co vše obsahují za plug-iny a sítě).

Miranda

Závěrem
Přihlášením v Mirandě k vašim účtům v různých sítí však nic nekončí. Jste-li uživatelem, který pouze potřebuje jeden program pro komunikaci napříč kecálky, potom si jistě vystačíte pouze s informacemi v tomto článku. Chcete-li však naplno využít sílu tohoto klienta, čekají na vás desítky minut při další konfiguraci a instalaci plug-inů. Někdy příště se i my podíváme na pár tipů a triků.

 Výhody
- bez reklam
- možnost rozšíření díky plug-inům
- otevřený zdrojový kód
- podporuje několik komunikačních sítí v jednom klientovi
- odhalení některých invisible uživatelů
- nastavení automatických odpovědí
- logy událostí
- obrovské množství nastavení
- v češtině

 Nevýhody
- pro komunikaci používá konkurenční sítě s uzavřeným protokolem, jeho provozovatel může libovolně měnit parametry a funkčnost sítě a tím Mirandu odstavit (což se někdy děje)
- přidávání a zprovoznění některých plug-inů dokáží jen zkušení uživatelé
- složitější import historie konverzace