Propaguje Škromach na svých stránkách ODS?

  • 6
Internetem se šíří imitace osobních stránek místopředsedy ČSSD a ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha, na nichž je výzva "Volte ODS!" i s připojeným velkým znakem této strany - modrým ptákem.

Na upravené stránky se lze dostat pouze přes odkazy rozesílané elektronickou poštou. Na originálních Škromachových stránkách je najít nelze. Ministra výtvor neznámého vtipálka pobavil.

"Žertík jej nijak nepřekvapil. Řekl, že když jsou hackeři schopni upravit střežené prezentace bank a institucí, s jeho  soukromými stránkami nemohou mít problém," řekla dnes ČTK Škromachova mluvčí Kateřina Beránková. Podle ní to místopředseda
ČSSD vnímá jako zájem veřejnosti o jeho internetovou stránku, který jej těší.

Originální Škromachovy osobní stránky www.zdenek-skromach.cz sice nemají upravený obsah, na první pohled je ale jasné, že nejsou v pořádku. Nefungují různé odkazy v kategoriích články, fotogalerie nebo rozhovory.

Existuje několik verzí

Internetem se šíří několik verzí upravených stránek Škromacha. Po jejich otevření se uživatel dostane do údajné fotogalerie ministra. V jedné z nich je nápis "Volte ODS!" s modrým ptákem a v další je třeba nápis "Kradu a nestydím se za to!", k němuž je rovněž připojen znak opoziční strany.

Po otevření třetího odkazu se opět uživatel dostane do fotogalerie, v níž je nápis "Kradu a nestydím se za to!" a fotomontáž znázorňující ministra obnaženého do půl těla s hornickou přilbou na hlavě. "Verzí textu a obrázku může být mnoho, protože není až zas tak těžké si přizpůsobit samotný odkaz. Fungovat to bude do té doby, než správci webu odstraní tuto chybu," řekl nám webdesigner Zdeněk Nový.

V čem je chyba?

Zajímavostí je, že i když jsou všechny tři odkazy pouze napodobeninami originálních stránek, po jejich "rozkliknutí" lze otevírat některé odkazy na skutečné stránce Škromacha. Jedná se o problém s Cross Site Scripting. Ten se občas vyskytne, když autoři stránek svůj kód dostatečně nezabezpečí. Problémy s ním v minulosti měli například i mobilní operátoři

"Tato chyba se dá využít především k šíření falešných informací," řekl nám programátor Martin Straka. "Celý problém tkví v tom, že autor webu nedostatečně ošetřil bezpečnost stránek," dodal Straka.

O žertíky v politice není podle Škromachovy spojenkyně z domovské hodonínské organizace ČSSD Zuzany Domesové nouze. "Nedávno mi na jednom politickém jednání nabídli přihlášku do ODS. Samozřejmě jsem to odmítla, beru to jako žert," řekla ČTK Domesová, která donedávna vedla jihomoravské sociální demokraty.
Žertík směřovaný na Škromacha se jí ale nelíbí.

Není to poprvé a možností je víc

Není to první, a určitě ani poslední hackerský vtípek, se kterým se setkáme. Před pár lety řádila na stránkách politiků a ministerstev skupina binary.division, která dodala na stránky tehdy Grossova ministerstva vnitra a nebo Mečiarova Hnutí za demokratické Slovensko zajímavé souvislosti.  Hackerům se nevyhla ani KSČM.

Bombardování Google bombami

Spočívá v založení velkého množství webových stránek se zavádějícími odkazy na stránku oběti. Po zadání tohoto názvu odkazu do vyhledávače se ve výsledcích  objeví stránka oběti mezi prvními položkami.  

Politika je oblíbené téma hackerů. Hitem poslední doby jsou takzvané Google bomby. Ty se rozjely během prezidentské kampaně v USA, ale ušetření nezůstali ani tradiční oblíbenci jako permiér Stanislav Gross, Bill Gates a nebo Miloslav Grebeníček.  

Díky takzvaným Google bombám už víme, že jakýsi Stáňa Gross je Velký Bratr, že George W. Bush byl nevolitelným kandidátem na prezidentské křeslo (ale přesto ho opět získal), a že společnost Microsoft je ďábelštější než sám Satan.

Jaké jsou druhy Google bomb?

V prvé řadě jsou to humorné bomby, které nemají nikomu ublížit, ale pouze pobavit. Není nic jednoduššího než zařídit aby  váš kamarád, po zadání fráze „největší lovec motýlů“, vyskočil ve vyhledávači na prvním místě vyhledaných odkazů. Základ úspěchu je  v používání nepříliš obvyklých slovních spojení, které zvyšují pravděpodobnost slušného umístění ve výsledcích. Takzvané ego bomby používají hlavně bloggeři (tvůrci internetových deníčků) k tomu aby zvýšili svou popularitu.

Jistý David Gallagher se rozhodl stát nejslavnějším Davidem Gallagherem na internetu a prostřednictvím svého blogu vyzval všechny návštěvníky, aby stránku linkovali odkazem s názvem David Gallagher. Zda se David stal opravdu číslem jedna v seznamu výsledků, si vyzkoušejte sami.

Bomby pro peníze (komerční bomby) jsou, jak již název napovídá, vytvořeny tak aby tvůrci přinesly finanční zisk. Blogger Brig Eaton dostal nápad, že pomocí Google bomby by mohl jednoduše zpopularizovat otcovu realitní kancelář a dostat ji na první místa mezi hledanými odkazy. Během týdne se mu podařilo posunout otcovu SantaCruzreality.net z původního 189  na 39 místo ve vyhledávači Google. 

 

,