Přechodná sekunda (ilustrační obrázek) | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.cz, Profimedia.cz

Český leden bude delší než obvykle. Na hodinkách uvidíte divné číslo

  • 101
Letošní rok bude v pásmu GMT o sekundu delší, než je běžné. Při odpočítávání posledních sekund tak teoreticky zazní „Tři, dva, jedna, nula, nula“. Nebo přesněji - na hodinkách v pásmu GMT se objeví nezvyklý čas 23:59:60. V Česku tato přestupná sekunda připadne na leden, těsně před 1:00:00 ráno.

„Kladná přestupná sekunda bude přidána na konci prosince 2016,“ rozhodla Mezinárodní služba rotace Země (IERS). „Pořadí časových značek ve formátu UTC bude následující:

  • 2016 Prosinec 31, 23h 59m 59s
  • 2016 Prosinec 31, 23h 59m 60s
  • 2017 Leden 1, 0h 0m 0s“

To se samozřejmě týká pásma GMT (UTC). Česko leží v časové zóně GMT +1 a přidaná přestupná sekunda se tak projeví následovně:

  • 2017 Leden 1, 0h 59m 59s
  • 2017 Leden 1, 0h 59m 60s
  • 2017 Leden 1, 1h 0m 0s

Graf ukazuje rozdíly mezi časem založeným na atomových hodinách (tzv. koordinovaným světovým časem, UTC) a časem založeným na rotaci Země (tzv. univerzálním časem, UT). Vždy, když se začne rozdíl příliš blížit jedné sekundě, přikročí se k vložení přestupné sekundy (na křivce jsou to ta strmá stoupání). Červeně je vyznačena poslední přestupná sekunda vkládaná v červnu 2015.

Tzv. přestupné sekundy (leap second) jsou přidávány na konci června nebo prosince. Cílem je koordinovat čas na hodinkách s časem odpovídajícím pohybu naší planety.

I když čistě teoreticky je stejně dobře možné sekundu ubrat a vědci na to jsou připraveni, zatím se vždy čas přidával. Důvod je prostý - rotace Země se neustále velmi mírně zpomaluje. Jednoduše pomalu ztrácí energii, Země totiž není ideální kompaktní těleso, a tak její rotaci ovlivňují takové věci jako pohyb moří v důsledku přitažlivosti Měsíce a další jevy.

„Atomové hodiny jsou více než milionkrát přesnějším nástrojem pro měření času, než rotace Země, která podléhá nepředvídatelným fluktuacím,“ vysvětluje Peter Whibberley, výzkumník pro britskou Národní fyzikální laboratoř. „Přestupná sekunda má za úkol zabránit tomu, aby se lidmi používaný přesný čas nerozcházel s (vnímaným) časem pozemským. Ty změny jsou pomalé, ale kdyby zůstaly bez povšimnutí, časem by hodiny ukazovaly poledne ještě před východem slunce.“

Systém přestupné sekundy už je dlouhodobě zavedený (od roku 1972) a počítá se s ním, nezpůsobil tedy nikdy žádné velké výpadky či problémy. V roce 2012 měly marginální problémy některé linuxové servery, ale rozhodně nešlo o nic vážného. Od té doby se způsob vkládání přechodné sekundy ještě vylepšil. Například společnost Google tuto přechodnou sekundu vkládá po milisekundách, tzv. leap smear po dobu několika minut nebo hodin, aby tak nedošlo například k chybně odmítnutým požadavkům na server.

Přestupná sekunda byla ostatně nahlášena dlouho dopředu a všichni by měli být připravení. Pokud nemáte o půlnoci nic lepšího na práci, můžete zkusit vyfotit onen podivný čas 23:59:60 (respektive 0:59:60 v českém časovém pásmu) i na svých hodinkách. Nebo alespoň pořídit screenshot oné přechodné sekundy. Správně ji zobrazuje například služba time.is nebo time.gov.

Jak se měří přesná pozice Země pomocí kvazarů:

Aktualizace a oprava: Do článku jsme doplnili připomínku toho, že přidaná sekunda se týká pásma UTC. V Česku tedy připadá na leden. Text článku jsme upravili, aby byl tento rozdíl zřejmý. Doplnili jsme vysvětlení.