Pohled na tělo „průhledné myši“ shora (A) a zespodu (B). Úplně vpravo (C) je...

Pohled na tělo „průhledné myši“ shora (A) a zespodu (B). Úplně vpravo (C) je záběr na mozek zvířete, které bylo po usmrcení týden v osmiprocentním roztoku ředidla. | foto: Yang et al., Cell

Hodně nečekaný pohled. Vědci učinili myš průhlednou

  • 20
V kalifornských laboratořích dokázali upravit myší tělíčko tak, aby bylo v podstatě průhledné. Jde o vylepšení již vyzkoušené techniky použité u jednotlivých části těla. Měla by sloužit k poznání anatomie v přesnějším měřítku.

Nahlédnout přímo do těla bez skalpelu v ruce je starý sen biologů. Kromě různých zobrazovacích metod (rentgen, magnetická rezonance), které mají své nevýhody, se vědci pokoušejí získat pohled do nitra živočišných těl i přímo ve viditelném spektru.

Některé postupy pro částečné zprůhlednění tkání byly vyvinuty už v 19. století (například díky Werneru Spalteholzovi) a používají se dodnes. Jejich obvyklou nevýhodou je, že poškozovaly upravované tkáně, a tak výsledný preparát neposkytoval vždy přesný obraz toho, co se v těle skrývá.

Příprava podkladů pro velmi podrobný atlas lidského mozku. Orgán se krájí přístrojem zvaným mikrotom na 20 mikrometrů silné plátky.

Anatomové tyto a další nedostatky podobných metod samozřejmě běžně řeší vytvářením modelů pomocí „destruktivních metod“. Zkoumanou tkáň obvykle nařežou na velmi tenké plátky a z nich vytvoří podrobný model.  

Ale „průhlednost“ má nesporné výhody, a proto stále pokračují snahy o vylepšení používaných metod. V minulém roce například tým ze Stanfordské univerzity v Kalifornii v článku pro časopis Nature předvedl metodu nazvanou CLARITY, která umožnila vytvořit „zprůhlednit“ myší mozek (článek s placeným přístupem zde). Vědci do něj sice nemohou nahlédnout během života zvířete, ale aspoň mají k dispozici průhledný a neporušený preparát, na kterém mohou také ověřovat například průběh mozkových drah.

Vlevo je myší mozek v běžném stavu, vpravo ošetřený rozpouštědlem podle metody CLARITY, která umožňuje nahlédnout do mozku bez zásahu skalpelem (či mikrotomem).

Účinku bylo dosaženo experimentováním s různými dávkami a různě dlouhým „louhováním“ v rozpouštědlech, která uvolní lipidy (tj. tuky) na buněčné membráně. A to včetně krátkého pobytu v elektrickém poli, které zrychlilo působení chemikálií. Metoda měla zatím ovšem značná omezení. Není možné ji například používat na tak velký orgán jako lidský mozek, protože používaný gel by se nedostal k hlouběji uloženým buňkám (tým už pracuje na vylepšení postupu, a tedy i „zprůhlednění“ celého lidského mozku).

Nyní už jsme o krok dále. Na jiném kalifornském pracovišti v Pasadeně dokázali metodu CLARITY „vyladit“ natolik, aby učinili průhledné celé tělo myši (článek vyšel v časopise Cell, přístup je placený). Základem bylo, že rozpouštědlo rozšířili v  celém těle zvířete (samozřejmě mrtvého) jeho krevním oběhem. Během dvou dnů se staly průhledné svrchní vrstvy buněk, během dvou týdnů téměř celé tělo. Průhlednost není dokonalá, ale i tak dává možnost nahlédnout hluboko do těla, včetně některých vnitřních orgánů.

3D vizualizace nedotčené ledvinové tkáně myši

3D vizualizace tkáně myších pohlavních tkání

Vědci z těla nakonec odstranili velké kosti, na které nemá postup žádný vliv, a zůstávají tedy neprůhledné. Velká část tkání si díky přirozené pevnosti buněk a strukturální podpoře kostry (alespoň do jejího odstranění) zachovala svou trojrozměrnou podobu.

Autorům se tak naskytla možnost prohlédnout si detailně stavbu mnoha částí těla, které jinak v neporušeném stavu vidět jednoduše nejsou. Mohou tak získat například v podstatě nezkreslenou trojrozměrnou představu, jak se v těle šíří některé důležité látky.