Brusle s pružinou Launch Skates

Brusle s pružinou Launch Skates | foto: Launch Skates

KVIK: Brusle s pružinou vás popostrčí a Kinect najde ztracené klíče

  • 1
Nové brusle, které mají v noži ukrytou pružinu, pomohou při startu z místa. Pohybové ovládání Kinect najde klíče ztracené v obýváku. Filmy na celuloidových páscích pomalu končí. KVIK - krátké zprávy každý den.

Kamera Kinectu vám najde ztracené klíče

Herní technologie - pohybové ovládání Kinect našlo další využití, které ocení zejména starší ročníky. Studenti Sharjia Nirjon a jeho kolega John Stankovic představili na konferenci v Číně projekt Kinsight (zde popis v PDF), který by měl víceméně v reálném čase sledovat polohu věcí ve vašem bytě.

Kamerám musíte předem označit předměty, které mají sledovat, třeba klíče, peněženku nebo mobil. V případě, že některý z nich ztratíte z očí, dotazem byste se měli dozvědět jeho současnou polohu. Průměrná odchylka od skutečné polohy má být zhruba 13 centimetrů, tvrdí autoři.

První zkoušky probíhaly docela dobře. Skutečně malé předměty o rozměrech několika centimetrů ovšem Kinsight rychle ztratí z dohledu (už na 2,5 metru). Nejde ale o levnou záležitost. Na jednu místnost potřebujete minimálně dva Kinecty.

Nápad, který vás má nakopnout: brusle s pružinou

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Prudce populární slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Slůvkem KVIK v titulku označujeme články složené z rychlých krátkých aktuálních zpráv a odkazů.

Kanaďan David Blois postavil prototyp bruslí vybavených pod špičkou a patou pružinami. Pružiny jsou skryté v krytu nože. Při došlápnutí se zmáčknou, při odrazu uvolní a bruslaře "popostrčí" vpřed. Nazval je Launch Skates.

Na nohou je mělo několik hokejových profesionálů, včetně bývalých a prý i současných hráčů NHL. Prý skutečně cítili, že se jejich bruslení zrychlilo, hlavně při startech z místa. Pocitově také byly šetrnější ke kolenům.

Systém má ovšem i svoje mouchy: prý méně ochotně reagují na změny směru. Autor se pokouší vadu napravit a pak chce najít výrobce, který by měl o nápad zájem.

Nápad je tak jednoduchý, že se nám ani nechce věřit, že s ním ještě nikdo nepřišel. Blois tvrdí, že brusle s pružinou nejsou patentované. Jen aby to nebylo tím, že nápad je nepraktický (možná proto, že pružiny dlouho nevydrží?).

Tradiční celuloidový film bude nahrazen digitální kopií

Zpráva společnosti IHS Screen Digest uvádí, že na konci příštího roku filmová studia přestanou distribuovat filmy na tradičních 35mm filmových pásech. Nahradí je digitální formou. Bude se to týkat hlavních trhů, jako je USA, Francie, Velká Británie, Japonsko a další. Pro zbytek světa platí rok 2015.

Filmová studia tak šetří náklady, ale na druhou stranu tím přidělají vrásky provozovatelům kin na menších městech. Těm se nemusí vyplatit investice do přechodu na digitální formu promítání.

Za vodou nejsou dokonce ani kina, která si již pořídila digitální promítací technologii. Například režisér Peter Jackson nyní lobuje, aby si kina zaplatila za aktualizaci softwaru potřebného pro promítání filmu Hobit, který bude vyžadovat rychlost 48 snímků za sekundu, tedy dvojnásobek současného stavu. Na konci roku 2011 přitom bylo asi 50 000 kin ze zhruba 63 800 v celém světě vybaveno systémem, který je takto aktualizovatelný.

, ,