Jakub Vrána

Jakub Vrána | foto: David Neff, MAFRA

První Čech jde do Facebooku. Ústředí se líbila jeho přednáška

  • 42
Facebook používal dvaatřicetiletý IT specialista Jakub Vrána v podstatě jen k domlouvání schůzek s kamarády. O to větší bylo jeho překvapení, když mu na začátku února přišla zpráva v angličtině: „Nechtěl byste pracovat v našem týmu?“

Odesilatelem nebyl nikdo menší než americká centrála nejrozšířenější sociální sítě na světě.

Lidé z Facebooku si mladého Čecha všimli na konferenci v USA, kde přednášel o svém programu Adminer na správu databází.

Jakub Vrána (32)

Narodil se v Praze, kde vystudoval
Matematicko-fyzikální fakultu UK.
Počítače má rád odmalička, programovat se
naučil sám ve volném čase.
V současnosti programuje pro několik firem, vytváří vlastní
aplikace, přednáší a učí programování.
V říjnu nastupuje jako zaměstnanec do centrály
Facebooku poblíž amerického San Franciska.
Je ženatý a má dvě malé děti.

Zatímco jiní by skákali radostí, Jakub Vrána nejdřív nabídku odmítl: "Nechtělo se mi stěhovat se s rodinou za oceán ani měnit práci.“

Avšak stále mu to vrtalo hlavou a asi po měsíci do Facebooku napsal. Následovalo šest kol pohovorů, při nichž se specialisty řešil různé úkoly. Nejprve po síti, pak osobně v centrále firmy poblíž San Franciska. A výsledek? Nastupuje 10. října.

Na jakou pozici a co přesně bude dělat, ještě neví.

"Každý nováček prý prochází šestitýdenním kolečkem po celé firmě, kde se seznámí s prací jednotlivých oddělení. Sám se rozhodne, které místo ho nejvíc láká," říká mladý muž.

A jak se těší na práci pro nejznámější sociální síť na světě? 

"Je to krok do neznáma, život se mně a mé rodině úplně změní, hodně toho tady opouštíme. Na druhou stranu se ale samozřejmě těším na novou práci, která pro mě představuje další výzvu," přemítá Jakub Vrána.

Ačkoliv není náruživým uživatelem Facebooku, už má i první nápady na změny. Vylepšil by například Facebook Questions, kam lze dávat otázky a kamarádi na ně odpovídají.

"Vylepšil bych to, aby bylo možné otázky lépe zacílit, třeba jen na určitou skupinu známých, a aby se tam odpovědi nemusely zadávat jedna po druhé, ale ve větším množství," napadá Vránu.