První kroky s ... MP3 přehrávačem

Tak a je po všem. Pokud čtete tento článek až večer pravděpodobně již víte zda lákavý balíček skrýval jako obvykle pár ponožek nebo třeba vysněný MP3 přehrávač. Platí-li varianta číslo dvě čtěte dále, v opačném případě si oblékněte své nové ponožky, nazujte boty a jděte se projít.

S návodem je kříž

Všechny u nás prodávané výrobky musí být ze zákona opatřeny českým návodem. Ne vždy tak tomu je, nicméně pokud je návod přiložen není ještě vyhráno. Často bývá špatně přeložen nebo se v něm některé věci prostě nedočtete. Na druhou stranu u takové hračky jakou MP3 přehrávač je, by návod ani neměl být zapotřebí. Pokud přesto čtete tyto řádky znamená to, že si s přehrávačem nevíte rady což vůbec nemusí být problém na vašem přijímači. V následujících odstavcích se vám pokusíme poradit jak vyřešit některé problémy, které mohou nastat při prvním kontaktu s MP3 přehrávačem.

Přehrávač nejde zapnout

  • Možná je ještě v krabici. Zkuste ho vybalit.
  • Většina přehrávačů, pokud nemá samostatné tlačítko power se zapíná dlouhým stiskem tlačítka PLAY/STOP.
  • Pokud přehrávač nereaguje ani na dlouhý stisk tlačítka je pravděpodobně vybitý nebo nejsou vloženy baterie. Většinou jsou akumulátory, alespoň ze čtvrtiny nabity a pro kontrolu funkčnosti přístroje to bohatě stačí. POZOR: Pokud je přístroj vybaven Li-ion akumulátorkem a vypne se z důvodu nedostatku energie, nikdy ho opět nezapínejte. Snižujete si tím kapacitu baterie. 
  • U MP3 discmanů se může stát, že přehrávač po vložení CD a chvilce načítání oznámí: NO DISC. To znamená, že buď je disk např. poškrábán a není čitelný, nebo je problém ve čtecím zařízení přístroje. Zkuste do přehrávače vložit jiný disk, vypálený na jiné vypalovačce, čistý a nepoškrábaný a zkontrolujte, zda vložené baterie jsou dostatečně nabité. Pokud se situace opakuje, bude pravděpodobně chyba na straně přístroje a reklamace je na místě.

V přístroji nejsou žádné písničky

  • Většina výrobců dodává ve svých flashových nebo harddiskových přehrávačích alespoň jeden testovací song. S ním si můžete, v návalu prvního nadšení, vyzkoušet všechny vlastnosti přístroje.
  • Naprostá většina přehrávačů je dnes vybavena systémem Mass storage. Což ve zkratce neznamená nic jiného, než že přehrávač stačí připojit přes USB port k počítači a hudební soubory do něj překopírovat jako na normální disk. Uvedená výhoda platí pouze pro Windows 2000 a mladší. Pod Windows 98 je vždy nutné nainstalovat ovladače, které jsou na přiloženém CD. POZOR: některé novější přehrávače již nemusejí systém Windows 98 vůbec podporovat.
  • Pokud přehrávač není vybaven systémem Mass Storage (iPod, harddiskové Creativy, některé iRivery, RIO, starší MPIO) je nutné nainstalovat do počítače speciální software, který je vždy součástí balení (download manager, iTunes apod.). Práce s takovým programem bývá stejně jednoduchá nebo ještě jednodušší než s Průzkumníkem ve Windows. Většinou stačí soubory přetáhnout do přehrávače systémem drag and drop (táhnutím myši). Výjimkou jsou komplexní programy jako je iTunes, který komprimované hudební nahrávyk i vytváří. Zde je dobré si nejprve alespoň trochu přečíst návod.

Nemám žádné empétrojky

  • Vytvořit si z originálního CD empétrojky není žádný problém. Pro začátek můžete vyzkoušet prográmek s názvem FreeRip. Naleznete jej zde. Další prográmky k vytváření digitální hudby naleznete na Technetu v seriálu Nejnovější audio a MP3 programy ke stažení, například zde a zde. a zde.

Jak mám přehrávač ovládat?

  • Co by měl každý přehrávač umět a stručný popis jednotlivých typů přehrávačů naleznete na Technetu zde a zde a zde.
  • Všechny přehrávače mají méně ovládacích prvků než má přístroj funkcí. Je proto logické, že některá tlačítka zastanou více funkcí najednou. Nebojte se proto kombinovat dlouhé a krátké stisky jednotlivých tlačítek.
  • Krátký stisk ovládacího kříže většinou slouží pro vstup do stromové struktury adresářů, dlouhý stisk téhož tlačítka zase vyvolá menu nastavení.

Přehrávač se zaseknul

  • U většiny MP3 přehrávačů se to občas stane. U discmanu stačí otevřít kryt a vyjmout roztočené cédéčko, které nemohl přístroj načíst. U flashových a harddiskových přehrávačů je situace složitější. Většina značkových výrobců (iRiver, iAudio, MPIO) vybavuje své přístroje tlačítkem RESET, které stejně jako u počítače slouží k restartování přístroje. Stav kdy se přístroj takzvaně zasekne a nereaguje na povely, případně mu stále svítí displej apod. není ničím neobvyklým a nemusí to být nutně důvod k reklamaci. Pokud se samozřejmě situace neopakuje s železnou pravidelností.
  • Pokud je tedy na přístroji tlačítko RESET stačí jej špendlíkem nebo jiným tenkým předmětem stisknout a přehrávač se vypne. Po opětovném zapnutí by vše mělo být již v pořádku. Není-li přístroj takovým tlačítkem vybaven lze pouze vyjmout baterie (pokud jsou vyjmutelné) nebo prostě počkat až se akumulátory vybijí. Posléze přehrávač opět nabít a zkusit zapnout.

Většinou opravdu není nutné návod číst, ale u komplexnějších přehrávačů , které hudbu nejen přehrávají, ale i nahrávají, slouží jako diktafon či fotobanka, je do návodu dobré alespoň nahlédnout.