První kroky s... videokamerou

  • 15
Možná jste pod vánočním stromečkem našli novou videokameru. Její první zprovoznění vám může přinést některá úskalí. V našem článku se nejdříve podíváme, jak se videokamery dělí, a poté si stručně povíme, jak novou kameru zprovoznit, abyste mohli točit co nejdříve.

Dříve než se podíváme na zprovoznění videokamery, připomeňme si ve stručnosti, jaké existují druhy a typy videokamer. Základní dělení videokamer je na analogové a digitální.

Analogové kamery jsou vývojově starší a dny své největší slávy mají již dávno za sebou. Analogové videokamery se dělí na dvě skupiny podle použitých formátů. Jedná se systém 8mm a jeho vylepšenou verze Hi8 od společnosti Sony. Druhým ze systémů je (S)-VHS-C od společnost JVC. Obě inovované verze poskytují proti těm starším o něco kvalitnější obraz a některá další vylepšení. Dnes nezadržitelně vyklízejí své pozice a sáhnou po nich jen naprostí začátečnící, kteří navíc nemají příliš velké nároky na kvalitu. Vzhledem k tomu, že ceny nejlevnějších digitálních kamer již dosahují cen analogových kamer nevyplatí se o nich vůbec uvažovat. 

Druhým základním typem videokamer jsou videokamery digitální, které se potom dále dělí podle záznamového média. Prvním z nich jsou videokamery kazetové, které pracují buď s kazetami Hi8 nebo s kazetami MiniDV respektive MikroDV. Dalším typem jsou videokamery, které vypalují záznam přímo na disky DVD o průměru 8 cm. Posledním typem videokamer, které ukládají data na paměťové karty. Tyto kamery se ještě dále dělí podle typu komprese dat na MPEG2 a MPEG4.

Cílem tohoto článku není rozebírat výhody a nevýhody jednotlivých typů formátů a druhů videokamer. Více o tomto tématu si můžete přečíst v článku Jak si vybrat videokameru podle svých představ. Dnes se podíváme na to, co dělat s vaší novou videokamerou od Ježíška, pokud nemáte s videokamerou absolutně žádné zkušenosti, aby jste si mohli ještě večer natočit zbytek nadílky.

Prvním krokem po vybalení videokamery z krabice by rozhodně mělo být alespoň zběžné prolistování návodu a to především kapitoly s návodem na spuštění a kapitolu s popisem jednotlivých funkcí videokamery. Dalším krokem ke zprovoznění vaší nové videokamery je připojení baterie. Většina MiniDV i DVD kamer má externí baterii, která se zapojuje na zadní straně přístroje. Může se však také stát, že bude baterie vybitá. V takovém případě nutné baterii napřed nabít. Ve výbavě videokamery je však kromě nabíječky i síťový kabel, takže pokud vám nebude vadit jisté omezení v pohybu, můžete natáčet i tak.

Dalším krokem je vložení kazety, DVD disku nebo paměťové karty do kamery. Kazetové videokamery mají svou kazetovou část na pravé straně a je na ní obvykle kromě popruhu pro držení umístěna i spoušť a kruhový volič s režimy.  Některé videokamery mají vkládání kazety spodem a některé horem. Záleží na konkrétním výrobci a typu videokamery, proto se vždy vyplatí podívat se na příslušnou kapitolu v návodu. Vždycky si dávejte pozor, aby jste nevkládali kazetu obráceně a při zavírání nemačkejte zhora na mechaniku. Jakmile přiklopíte bok, mechanika sama zajede dovnitř a umožní vám kameru zavřít. Naproti tomu u DVD kamer a u MPEG kamer se sloty pro média nachází většinou na levé straně pod výklopným LCD displejem a pod panelem s ovládacími prvky. I zde však platí výjimky, takže si na to dejte pozor.

K tomu, aby jste mohli začít natáčet vám už jen zbývá nastavit kruhový volič s programy na symbol nahrávání a pak stisknout spoušť. Jen na jednu nesmírně důležitou věc nesmíte v žádném případě zapomenout... SUNDEJTE SI KRYTKU Z OBJEKTIVU!

Své první filmařské pokusy si můžete prohlédnout tak, že přepnete kruhový volič do režimu Play a pomocí ovládacích tlačítek posunute záznam zpět a přehrajete si ho na LCD displeji nebo v hledáčku. Největším nebezpečím přitom je, že si nedopatřením smažete již natočený záznam. Proto si na to dávejte dobrý pozor!